Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

«До Стрітенських свічок в Православній Церкві ставляться по-особливому – не магічно, а благоговійно», - Дмитрій Теравський

09:00 15.02.2018
1347

Рубрика «Духовні бесіди» на Район.Рожище продовжує висвітлювати проблемні питання, пояснювати релігійні поняття, розповідати про свята та інше.

Мабуть, у кожного з нас є багато запитань до священиків, але далеко не завжди трапляється нагода знайти на них відповіді! Нині кожен з вас може запитати у священнослужителя все, що стосується релігії, свят, Біблії, Законів та іншого.

При формулюванні запитань просимо дотримуватися норм християнської етики.

Слід коротко та чітко сформувати своє питання та вказати його тематику – в такому разі ви отримаєте вичерпну та швидку відповідь. У випадку, якщо питання має великий обсяг або є дуже особистим – надсилайте повний текст на електронну пошту: [email protected] з поміткою «Духовні бесіди».

Дуже сподіваємось, що рубрика допоможе знайти відповіді на важливі для вас запитання, які виникають у кожного читача.

15 лютого православний світ відзначає Стрітення Господнє. Про свято читачам Район.Рожище розповів прес-секретар Рожищенського благочиння, священик Дмитрій Теравський.

*******************************

15 лютого ми згадуємо події, описані в Євангелії від Луки, які відбулися через 40 днів після Різдва Христового.

Стрітення Господнє - одне з двунадесятих свят християнської Церкви, тобто головних свят церковного року.

У перекладі з церковнослов'янської означає «зустріч». День Стрітення - точка в часі, де зустрілися Старий і Новий Заповіти. Стародавній світ і християнство. Сталося це завдяки людині, якій в Євангелії відведено особливе місце.

У іудеїв того часу було дві традиції, пов'язаних з народженням в сім'ї дитини.

По-перше, жінка після пологів не могла з'являтися в Єрусалимському Храмі сорок днів (а якщо народилася дівчинка - то вісімдесят). Як тільки термін закінчувався, мати повинна була принести в Храм очисну жертву. У неї входила жертва всеспалення - однорічне ягня, і жертва на відпущення гріхів - голуб. Якщо сім'я була бідною, замість ягняти теж приносили голуба, виходило «дві горлиці або два пташеня голубиних».

По-друге, якщо в сім'ї первістком був хлопчик, батьки на сороковий день приходили з новонародженим в Храм - для обряду посвячення Богу. Це була не просто традиція, а закон Мойсеєв: його іудеї встановили в пам'ять виходу євреїв з Єгипту - визволення від чотиривікового рабства.

І ось, Марія з Йосипом прибули з Віфлеєму в столицю Ізраїлю Єрусалим. З сорокаденним Богомладенцем на руках вони ступили на поріг Храму. Сім'я жила небагато, тому очисної жертвою Богородиці стали два голуба. Пречиста Діва вирішила принести жертву з смирення і повагою перед іудейським законом, попри те, що Ісус Христос з'явився на світ в результаті непорочного зачаття.

Після здійснення обряду Святе Сімейство вже прямувало до виходу з Храму, але тут до них підійшов старець, мабуть, найстаріша людина в Єрусалимі, якого звали Симеон (в перекладі з староєврейського «Симеон» означає «слухання»). Праведник узяв Дитятко на руки і радісно вигукнув: «Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за словом Твоїм, з миром, бо побачили очі мої Спасіння Твоє, яке Ти приготував перед лице усіх народів, Світло на просвітлення язичників і славу народу Твого Ізраїля» ( Лк 2: 29-32).

За переданням, на момент зустрічі з Христом Симеону було понад 300 років. Він був шанованою людиною, одним із сімдесяти двох вчених, яким було доручено перекладати Святе Письмо з єврейської на грецьку. Цей переклад, який має назву Септуагінта (з латинської - переклад сімдесяти старців), був зроблений на прохання єгипетського царя Птолемея II Филадельфа (285-247 до н. Е.).

Старець виявився в Храмі невипадково - Святий Дух привів його. Перекладаючи книгу пророка Ісаї праведний Симеон побачив загадкові слова: «Ось Діва в утробі зачне, і народить Сина». Як діва, тобто незаймана, може народити? Вчений засумнівався і хотів виправити «Діва» на «Жінка». Але йому з'явився Ангел і не просто заборонив вносити зміни, але сказав, що Симеон не помре, поки особисто не переконається, що пророцтво істинне.

Про це пише євангеліст Лука: «Він був муж праведний і благочестивий, потіхи чекав для Ізраїля і Дух Святий був на ньому. Йому було відкрито Святим Духом, що не бачитиме смерті перш, ніж побачить Христа Господнього »(Лк 2: 25-26).

І ось цей день настав. Виповнилося те, що вчений чекав все своє непосильно довге життя. Симеон узяв на руки Немовля, народженого від Діви, - а значить, пророцтво Ангела виповнилося. Старець міг спокійно померти - «Нині відпускаєш раба Твого, Владико ...» Церква назвала його Симеоном Богоприїмцем і прославила як святого.

Прийнявши з рук Пречистої Діви Немовля, старець Симеон звернувся до неї зі словами: «Ось, через Нього сперечатимуться в народі: одні врятуються, а інші загинуть. А самій же тобі меч пройде душу, - щоб відкрились думки багатьох сердець »(Лк 2: 34-35).

Суперечки в народі - це переслідування, які були уготовані Спасителю. Відкриття помислів - Суд Божий. Меч в серце Богородиці - це пророцтво про Розп'яття, яке чекало її Сина. Адже цвяхи і спис, від яких прийняв смерть Спаситель, пройшли нестерпним болем через її материнське серце.

Є ікона Богородиці - яскрава ілюстрація цього пророцтва. Вона називається «Пом'якшення злих сердець». Іконописці зображають Богоматір на хмарах з сімома увіткненими в серце мечами.

У день Стрітення в Єрусалимському храмі відбулася ще одна зустріч. До Богоматері підійшла 84-річна вдова, «дочка Фануїлова». Городяни називали її Анна-пророчиця за натхненні промови про Бога. Вона багато років жила і працювала при Храмі, як пише євангеліст Лука, «постом і молитвою служачи Богові вдень і вночі» (Лк 2:37 - 38).

Анна-пророчиця вклонилася новонародженому Христу і вийшла з Храму, несучи городянам новину про пришестя Месії, рятівника Ізраїлю. А Святе Сімейство повернулося в Назарет, бо виконало все призначене законом Мойсея.

Свято Стрітення Господнього - одне з найдавніших в християнській Церкві. Перші Стрітенські проповіді перед народом вимовляли ще IV-V століттях - наприклад, святителі Кирил Єрусалимський, Григорій Богослов, Григорій Ніський та Іоанн Златоуст.

Найстаріше і при цьому історично достовірне свідчення про святкування Стрітення на християнському Сході - це «Паломництво до Святих місць». Його написала паломниця Етерія (Сільвія) в кінці IV століття. Свято стало загальнодержавним для Візантії в VI столітті. Слідом за цим традиція урочистого святкування Стрітення поширилася по всьому християнському світу.

В нашій Православній Церкві існує традиція освячувати свічки на свято Стрітення Господнього, яка прийшла від католиків. Сталося це в 1646 році, коли митрополит Київський святитель Петро (Могила) склав і видав свій требник (церковна книга, яка містить тексти богослужіння і моління, що виконуються для окремих осіб, тобто на потреби). У ньому автор детально описав католицький чин хресних ходів із запаленими світильниками.

За допомогою такої смолоскипної ходи Римська Церква намагалася відвернути свою паству від язичницьких свят, пов'язаних з шануванням вогню. У ці дні язичники-кельти святкували Імболк, римляни – Луперкалії, слов'яни - Громовицю.

Цікаво, що в Польщі після прийняття християнства свято Стрітення стали називати святом Громничної Божої Матері. Це відгомін міфів про бога-громовика і його дружину - в народі вірили, що Стрітенські свічки можуть захистити будинок від блискавки і пожежі.

«До Стрітенських свічок в Православній Церкві ставляться по-особливому – не магічно, а благоговійно». Їх зберігають весь рік і запалюють під час домашньої молитви, неспокою в родині, сильної грози. Запалена свічка заспокоює душу, налаштовує на молитву та вгамовує страх.

Також читайте, «Не заставлені їжею столи, а наповненні миром і радістю серця повинні бути на Різдво», - Дмитрій Теравський, Духовний сенс свята Вознесіння, День Святої Трійці – свято народження Церкви Христової, Різдво Христове – справжнє свято духовності та любові.

;
Коментарі

Лідія

11:13 15.02.2018

Приємно було згадати і повторити ті знання з Ваших цікавих лекцій От, Дмитрій, Спасибі Хай Бог Вам у всьому помагає,,,

25 вересня
Вчора
23.09.2018
22.09.2018
21.09.2018
20.09.2018
19.09.2018
18.09.2018
17.09.2018
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин