Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

Степан Бандера: До вбивства лідера ОУН причетний рожищенець

12:23 01.01.2018
4779

1 січня 1909 р. в селі Старий Угринів народився видатний політичний діяч, ідеолог українського національного руху ХХ століття Степан Бандера.

Невтомна боротьба, принциповість та кипуча енергія перетворила його ім'я на прапор українського визвольного руху, на збірну назву всіх борців за незалежність України.

Але чи все вам відомо про його життя та смерть? Пропонуємо вам, читачі, переглянути кілька маловідомих фактів останніх днів Степана Бандери.

Огляд пропагандистської книжки, підготовленої КГБ СРСР та східнонімецькою спецслужбою "Штазі" у рамках так званої "справи Оберлендера". Протягується ідея, що провідника ОУН вбив не агент КГБ, а близький товариш, - пише Історична правда.

Що читаємо? Унікальну брошуру «Правда про те, хто справді вбив Степана Бандеру. Чорні діла геленівської розвідки» (Канадський Слов’янський Комітет, Торонто, 1961). У наших бібліотеках і навіть в інтернеті годі шукати. А історичне джерело цікаве. Брутальне й кумедне водночас.

Що цікавого? Це пропагандистська книжка, підготовлена КГБ СРСР та східнонімецькою спецслужбою "Штазі" у рамках так званої "справи Оберлендера". Гугліть, будь ласка, тема об’ємна.

Більша частина невеликої книжечки є викладом прес-конференції для німецьких і іноземних журналістів, яка відбулась 13 жовтня 1961 р. у Берліні. Організований цей захід був Відомством преси при голові Ради Міністрів НДР. Метою було поінформувати світову пресу "про події в Західній Німеччині, які, як би вони не здавались неймовірними".

Причина з’яви видання очевидна – після втечі на Захід Богдана Сташинського, вбивці провідника ОУН Бандери, кремлівським верховодам терміново треба було дати німецькій та світовій пресі інший слід.

Щоб журналісти не досліджували причини та обставини реального невмотивованого злочину, а обговорювали контроверсійні події часів Другої світової війни.

Головним героєм "сенсації" став Стефан Ліппольц, уродженець села Стара Олександрівка Рожищенського району Волинської області. Нібито він був якнайближче до кола змовників, навіть так – саме він мав убити Бандеру.

За всім цим буцімто стояв колишній генерал-майор розвідки Рейнхард Гелен, а також "боннські "ультра" і їх підручні в секретних і терористичних організаціях боннської держави", які "вже давно розглядають убивства як специфічний засіб їхньої політики".

"Свідок" походив із родини німецьких колоністів, хоч і недостатньо володів німецькою мовою. Після 1939 року потрапив разом із іншими земляками під "обмін" й опинився на території Райху. Оскільки добре знав українську, польську та російську мови, був скерований у школу перекладачів вермахту.

Під час війни служив у Кракові в службі, яка займалась перевіркою посвідчень і перепусток, а також мав завдання контактувати з українськими колами, зокрема з тими, хто працював в органах влади. Пройшов підготовку у спецшколі головного командування сухопутних військ, начальником якої був Гелен.

За лінію фронту потрапити не встиг. У кінці війни був взятий у полон Червоною Армією. Приховав свою спеціальну підготовку й незабаром його відпустили. Транзитом через Західний Берлін повернувся в Німеччину.

У Баварії він зміг взяти кредити і відкрив ресторан у Мюнхені, який швидко став місцем постійних зустрічей українських емігрантів. Встановив зв’язки з ОУН Степана Бандери, Українською національною радою (орієнтувалась на Державний Центр УНР в екзилі) та Німецько-українським товариством. Навіть був членом ревізійної комісії однієї з організацій.

Ліппольц розповів, що розвідка Гелена з 1954 року фінансувала емігрантські організації через федеральне міністерство у справах біженців. При тому "люди Бандери" встановили зв'язок з англійською розвідкою і відверто недружньо ставились до Німецько-українського товариства.

Відтак свідка було завербовано людьми Гелена. Ліппольц розповідає як встановлює близькі стосунки з найближчим оточенням Бандери, зокрема охоронцями провідника ОУН, співробітниками Служби безпеки.

"Мені удалось до найменших подробиць узнати режим дня Бандери, його звички, любимі місця перебування… Я знав, хто супроводив його в тому чи іншому випадку, коли він був без охорони, коли він сам сидів за рулем своєї машини і т.д.".

На Великдень 1956-го вдалося познайомитись із Бандерою, причому останній відрекомендувався як "Карпенко".

За словами Ліппольця, глава ОУН "виступав проти співробітництва з розвідкою Гелена і в першу чергу був незгідний видати канали зв’язку своєї організації з Україною". Але не тому, що не хотів, щоб зовнішні чинники вплутувались в українські справи, а ніби тільки тому, що був уже "заграний" британськими спецслужбами.

І тут, за задумом організаторів прес-конференції, виникає інформаційна бомба. "Розвідка Гелена вирішила усунути Бандеру і поставити на чолі організації… послушних федеральній розвідці людей, таких як Васькович і Бенцаль".

В січні 1957 року "д-р Вебер" вручив Ліппольцеві… білий порошок для отруєння Бандери. Причому агенту сказали, що отрута діятиме не відразу і щоб він не боявся його використовувати. Його підготовляли зробити це в їдальні бандерівського офісу по вулиці Цеппелінштрассе, 67. Мовляв, це тоді кине тінь на самих членів ОУН, а не на сторонню людину.

Завдання не було виконано. Надто багато людей крутились навколо Бандери, він їв окремо в кабінеті й не було можливості всипати той порошок. Відтак, герой оповіді виїхав з Мюнхену й оселився в іншій землі, а потім взагалі виїхав до Австрії. Він боявся, що бойовики ОУН вб’ють його як перед тим емігранта на прізвище Скоба.

Дізнавшись у жовтні 1959 року про наглу смерть Бандери, Ліппольц повертається в ФРН і відновлює зв’язки з націоналістичними колами. Його добрий приятель Дмитро Миськів нібито зустрів його в жалюгідному стані. Бо – увага – нібито саме він виконав наказ федеральної розвідки й вбив провідника ОУН. І що це сталося через використання того самого порошку під час обіду.

Миськів також розповів, що за ним полюють -- голова СБ ОУН Іван Кашуба отримав наказ вбити відступника. Отже, вимушений переховуватися в Австрії, Італії і навіть Норвегії, всюди відчуваючи стеження.

Незабаром надійшла інформація про раптову смерть… Миськіва. Далі описується сцена наче з дешевого детектива.

У Норвегії Ліппольцю у поштову скриньку хтось підкидає пістолетний патрон і записку зі словами: "Ти повинен переїхати". І от після цього герр Стефан, рятуючись від "таємних убивць геленівської розвідки", перейшов кордон НДР і віддав себе у розпорядження влади.

Щоб оцінити вірогідність цієї подорожі достатньо подивитись на карту. Де Норвегія, а де Німеччина! Та й ніщо не заважало оунівським есбістам зліквідувати його, оскільки помешкання його було відоме.

Щоб затуманити обставини злочину представник міністерства державної безпеки НДР заявив, що судом визнано, що члени ОУН під керівництвом Оберлендера та Бандери створили підрозділ "Нахтігаль", який проводив "масові убивства радянських громадян".

Хто ж тоді з журналістів міг знати, що Степан Бандера безпосередньої участі у творенні Дружин українських націоналістів не мав.

Співробітник МДБ також повідомив, що розвідка Гелена замітає сліди й знищує свідків її злочинів. "Жертвою подібної злочинної змови став також сам убивця Бандера".

В інтерв’ю "Берлінер цайтунг" Ліппольц повніше розкрив мотиви "убивства": мовляв, Бандера з егоїстичних міркувань не погодився, щоб його організація повністю підпорядковувалась геленівській розвідці. І тут додав туману, що в емігрантських колах активно говорять про причетність до цієї акції Теодора Оберлендера.

Далі просто бурлеск: "Бандера, як відомо, під час війни служив разом з Оберлендером в спеціальному підрозділі вермахту (говориться про фашистський батальйон убивць "Нахтігаль")".

Само собою, лідер ОУН жодного дня не служив у вермахті і більшу частину війни провів за гратами нацистського концтабору.

І щоб остаточно замазати причетністю до атестату вище керівництво Німеччини, було додано - у вбивстві Бандери були зацікавлені "шановні люди фракції ХДС". Це був більше ніж прозорий натяк на федерального канцлера Конрада Аденауера.

У розділі "Неправда про те, хто вбив Степана Бандеру" переповідають ся всі версії: від самогубства до припущення, що він був отруєний ціаністим калієм своїм найближчим оточенням - "з божевільного "провідника" - ніяка користь, а з мертвого ще можна скористати". Бо діаспора за океаном справді почала збирати гроші на допомогу родині провідника, зокрема купили будинок у Торонто.

Щоб замаскувати тепер добре відому в деталях історію з кілером Богданом Сташинським анонімні автори книги навмисно перетворюють справжній сценарій на фарс - мовляв, і брама була замкнена, і Бандера ледве не сам погодився прийняти отруту, або йому її підсунули (наприклад, з виноградом) чи вбивця ніяк не міг потрапити в парадне, довелося б проходити крізь стіни…

Отак, Стефан Ліппольц "викрив усю справу з убивством Степана Бандери". Далі автор останнього розділу Микита Вішта, не добираючи слів, глузує над тим, що неможливо собі уявити як "спеціально вишколений агент" Сташинський міг вбити Лева Ребета та Степана Бандеру.

"Уся "афера" смердить -- до самого «неба»!... Якщо вас не збере на блювоту, то прочитайте таку "фантастичну вигадку", в яку дошкільні діти не повірять".

Рівень аргументів дуже низький. Наприклад, одним із "доказів" причетності розвідки ФРН до вбивства є той факт, що діаспорна преса надрукувала фото Сташинського 25 листопада 1961 року, а він зголосився до поліції тижнем раніше. І цей "факт" нібито доводить, що ОУН "в теперішньому часі … кооперує з геленівською розвідкою Західної Німеччини".

Насправді ж кілер і його дружина-німкеня втекли у Західний Берлін ще в серпні.

Автор дописався, що ніякого Сташинського немає! А якщо він таки існує – його вб’ють, як вбили Дмитра Миськіва (не факт абсолютно, що смерть цього видатного члена ОУН була неприродною, але кому до таких дрібниць є діло).

Звісно, за межами книжки залишився процес у Карлсруе, де Сташинський під присягою розповів про завдання, які йому давали на Лубянці, про нагороди за смерть Ребета та Бандери, зустрічі з керівником КГБ Олександром Шелепіним, врешті – він вказав, де викинув знаряддя вбивства – той самий пістоль, що розприскував ампулу з ціаністим калієм…

Фраза. "Пропаганда бандерівської шайки українських націоналістів завжди була дурна – неймовірна, нахабна, нелюдська, наскрізь фальшива. Тепер виявляється, що й пропаганда німецьких реваншистів, в цьому випадку геленівської розвідки, зсунулась до того рівня. Втім, як одні, так і другі завжди вірили в геббелівську "проповідь" про те, що чим більша брехня, тим вона ймовірніша".

;
Коментарі

ALEKS

13:21 01.01.2018

По данным ЦРУ Бандера был немецким шпионом

В электронной библиотеке Центрального разведывательного управления США опубликован документ на четырех страницах, датированный 1951 годом. В документе утверждается что икона украинского национализма (интегрального национализма, русофобии и антикоммунизма) Степан Бандера ( Stepan Bandera ) был германским шпионом.

Документы в электронной библиотеке ЦРУ появились еще 10 лет назад, но доступны они стали для широкой публике недавно. Понимая, что случайности в этом ведомстве происходят крайне редко, можно предположить, что готовится новая фаза спецоперации в Украине. Украинским радикальным националистам стоит призадуматься о своей дальнейшей судьбе, не готовят ли их к утилизации.
Если указанного документа будет не достаточно, то можно покопаться в архиве ЦРУ еще глубже. Вас ждут настоящие откровения, в виде 293 страниц различных документов посвященных теме нацизма и лично Бандеры. Вы узнаете, что Степан Бандера сотрудничал не только с Третьим Рейхом, но и с самим ЦРУ США, доставшись им по наследству.
Американцы так прямо и написали: «Степан Бандера, украинский фашист и профессиональный шпион (немецкая кличка «Консул-2″)». Ну а кому и этого будет мало, могут смело обратиться в журнал «Шпигель», который еще в далеком 1959 году на смерть Бандеры рассказал, зачем его освободили из польской тюрьмы.
http://www.slovo.odessa.ua/news/23145-po-dannym-cru-bandera-byl-nemeckim-shpionom.html#ixzz4xZjAZFya
http://www.slovo.odessa.ua/news/23145-po-dannym-cru-bandera-byl-nemeckim-shpionom.html#ixzz4xZiVyA7j

987

13:55 01.01.2018

Шпіон і прєдатєль!

До ALEKS і 987

14:06 01.01.2018

Ватнікі згиньте з нашої України. Їдьте в Рашу.

Петрович

14:37 01.01.2018

Шкода що цього ALEKSа і 987-го не можна перевірити на причетність до злочинів проти України.

Леопольд

14:39 01.01.2018

давайте жити мирно

Алексей

15:35 01.01.2018

Лично для меня героем является Николай Гастелло, Александр Матросов, Иван Кожедуб, Василий Порик...Всего героев Советского Союза - УКРАИНЦЕВ - в борьбе с фашизмом во Второй мировой войне по данным Википедии было 2069 человек. Многие из них стали Героями посмертно!.. Эти люди ценой собственной жизни показали пример патриотической самоотверженной любви к Родине... И пускай это был СССР, страна, которая тонула в крови по дурости и тупости отдельных лиц - преступников, но эти люди ГЕРОИ - УКРАИНЦЫ с ЧЕСТЬЮ отдали свои жизни за жизни миллионов украинцев, белорусов, грузин, прибалтов и так далее..
Сейчас наверное модно и очень выгодно спекулировать на этой уж очень больной теме...
Скажите, пожалуйста, господа националисты - где умер Бандера? За пределами Украины? Почему он там оставался и после окончания войны? Он боялся вернутся на родную землю? Боялся за свою жизнь? Страх перед смертью или лишением свободы взял вверх перед любовью к Родине? Точно так сделал и "легитимный" - побоялся умереть за свой народ в 2014 году и сбежал как крыса в Ростов... Лично для меня эти двое стоят в одном ряду, поскольку из-за их действий проливалась и льется человеческая кровь, НЕВИННАЯ КРОВЬ!!! Понимаете? Не делайте с Бандеры Идола, НЕ ДЕЛАЙТЕ!!! Да, наверное он заслуживает на внимание, но вопрос о том, что он Герой не стоит поднимать - НЕ СТОИТ, это только вредит нашему и так расколотому обществу... Можно обойтись и без этого и найти другие пути к примирению и методы как сшить страну... Это моя личная позиция.

987

16:41 01.01.2018

Піддержою алєксєя

рожищанка

16:58 01.01.2018

згідна на 100 % з Алєксєєм !!!!

Небайдужий

17:03 01.01.2018

А на західній Україні люди не хотіли радянської влади тому він для нас і герой так що заткнись зі своїми висновками і тіх хто воював в радянській армії ніхто їх не ображав

Петрович до Алексей

17:57 01.01.2018

А на рідній українській мові слабо. Скільки тобі платять за це? Перестань нести в наше суспільство рашистську єресь.

Петрович до Алексей

18:01 01.01.2018

Прочитай на дозвіллі https://www.ukrinform.ua/rubric-world/2374971-u-munheni-vsanuvali-pamat-banderi.html

Faks

20:06 01.01.2018

Пропаганда. Людям нав'язують нових героїв.
При кожній владі так стається. А кричати - ватнік і т.д тупо. Тоді чим ми краще москалів.

Демократія?

Думка

20:36 01.01.2018

Ми кращі за москалів тим, що ми УКРАЇНЦІ. Слава націїї смерть ворогам.

Рожищанин

20:40 01.01.2018

Якщо це правда то пропоную вулицю Героїв УПА перейменувати на його честь!

Рожищанин 2

21:05 01.01.2018

А я пропоную вулицю Ювілейну перейменувати на його честь!

Українець для ALEKS 987 Рожищанка Faks на рідній для вас мові

21:32 01.01.2018

Сегодня день рождения Степана Андреевича! Не забудьте вздрогнуть!

Доктар Шацький 33 см.

21:43 01.01.2018

Справжній рожищанець замочив би його з першого разу...

???

21:48 01.01.2018

Доктар, ти ще тоді не вилупився

CИНЬО-ЖОВТИЙ БУРЯК

22:12 01.01.2018

Не важливо хто насправді був Бандера як людина, що він робив, що він хотів зробити, які були його методи, важливо те, що він символізує для бульшості українців тепер. А символізує він прагнення українця до волі, до незалежності своєї держави, на даний момент головне бажання народу України найбільш повно викладено в приспіві цієї пісні:
https://www.youtube.com/watch?v=wOH0anOe_-c

ВІДВЕРТО

07:26 02.01.2018

Новини .Рожище.-розсадник зла,печально,но факт.

??? до ВІДВЕРТО

10:35 02.01.2018

На недофюрера Путлєра працюєш погань

???

10:44 02.01.2018

Дописувачі ALEKS і Алексей мають явні ознаки "Тролів".
Щоб визначити троля пропоную кілька ознак, за яким можна впізнати троля і подеколи навіть класифікувати його.
Ознака перша: дописувач не відповідає цільовій аудиторії сайту. Наприклад, на українському ресурсі пише агресивні українофобські коментарі підкреслено російською мовою.
Логіка тут проста – чи стане нормальна людина регулярно ходити на ресурс, де пишуть про те, що вона ненавидить? Звісно, ні. Отже це – або психічно нездорова людина, яка отримує задоволення від того, щоб лаятися, або проплачений троль, або і те й інше одночасно.
Ознака друга: коментатор висловлюється максимально провокативно, не сприймає аргументів, відверто бреше, зосереджується не на тексті, а на особистості автора.
Ознака третя: дописи не мають відношення до статті, під якою містяться.
Наявність перших трьох ознак свідчить – перед вами істота найнижчого рівня, або Троль примітивний. Існує також підвид Троля примітивного – це так званий Троль-робот. Його легко визначити за повтором однакових чи майже однакових постів.
Ознака четверта: дописувач охоче відгукується на різкі зауваження, але вперто ігнорує конструктивну, а особливо ввічливу дискусію.
Ознака п'ята: коментатор гіперактивний. Частенько пише кілька постів поспіль, немов би розмовляє сам із собою. Взагалі завелика активність має викликати підозри – адже для того, щоб убивати стільки часу за комп'ютером, треба щоб хтось його оплачував.

ВІДВЕРТО до ???

13:44 02.01.2018

А хто жіночок ображає,то друга ознака чи четверта?

???

14:48 02.01.2018

То ви ще й жіночка мені вас жаль.

Трам

10:36 03.01.2018

Кажуть бандера впісявся від страху перед смертю, в житті він був ще тим сциклом

Парам

13:37 03.01.2018

Там хтось зверху правильно підмітив. що Яник і Бандера однакові - якщо цей впісявся, то зек від яйця впав)) Цирк та й годі з цими ідолами))

19 вересня
Сьогодні
Вчора
17.09.2018
16.09.2018
15.09.2018
14.09.2018
13.09.2018
12.09.2018
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин