Слово Боже звучить щодня: у Соколі 500-літня церква знову стала українською

01 Травня 2022, 15:30
У Соколі 500-літня церква знову стала українською 1697
У Соколі 500-літня церква знову стала українською

У давнину в містечку Сокіл колишнього Рожищенського району, було декілька храмів. Православні Свято-Успенська і Свято-Троїцька церкви та католицький костел. Свято-Успенський храм довгий час був нечинний. 

І от минулої неділі помолитися, освятити паски, сказати одне одному «Христос воскрес!» сюди прийшло понад дві сотні людей. І у прихожан, і у священників були сльози на очах, настільки служба стала світлою і урочистою. Про це пише «Вісник».

Читайте також: Перехоплювало подих: у Соколі освячували паски у старовинному храмі

З початком війни люди пішли у храм ПЦУ

А ще тиждень тому храм стояв замкнений. Ключі від нього були в отця Василія Дударя, настоятеля місцевої Свято-Троїцької церкви, яка належить до УПЦ, що у Московському патріархаті. Напередодні Великодня він передав їх настоятелю Свято-Успенського чоловічого монастиря ПЦУ ігумену Якову. До цієї події громада Православної церкви України села Сокіл йшла довгі роки.

«Як тільки зареєстрували громаду Київського патріархату, то звернулися до влади з проханням дозволити проводити богослужіння у старій церкві, яка стояла замкненою. Відмовили. Якийсь час відправляли службу Божу у колишній конторі колгоспу і навіть у звичайній сільській хаті. Тикалися-микалися, поки не звернулися до ординарія Луцької дієцезії католиків латинського обряду єпископа Маркіяна Трофим’яка. І нам безоплатно передали приміщення костелу», – розповів передісторію представник територіальної оборони села Сокіл Микола Сасовський.

Саме у стінах поруйнованого костелу у 2011 році почав діяти монастир, який належав до Української православної церкви Київського патріархату, а тепер до Православної церкви України. Від найперших днів тут ігуменом – отець Яків. 

«Місцеві парафіяни роками приходили до нас на службу. Ми її правили у притворі костелу. Це невеличке приміщення. Але зазвичай тут перебувало до п’яти людей, на Паску сходилося найбільше – понад 30. Усе змінилося з початком війни. До нашого храму стали йти багато прихожан, а на Вербну неділю було до семи десятків. Нам стало тісно», – розповів отець Яків.

Читайте також: Опублікували, ймовірно, єдине фото сокільського костелу у первинному вигляді

ПЦУ проводила служби у притворі католицького костелу
ПЦУ проводила служби у притворі католицького костелу

У Соколі дійсно за останні два місяці люди стали прихильнішими до Православної церкви України. У багатьох сім’ях чоловіки, сини зараз воюють проти російських окупантів. А тих на вбивство українських воїнів благословляє патріарх кіріл. До отця Якова на дорозі підійшла жіночка і попросила помолитися за її сина Колю, який зараз у війську.

«Він російського літака збив!» – з гордістю і сльозами на очах сказала мама.

Місцева громада ПЦУ знову звернулася про передачу їй у постійне користування Свято-Успенської церкви. Як розповіла інженерка технагляду за церковними спорудами управління Волинської єпархії ПЦУ Надія Мироненко, зараз документи на погодженні у міністерстві культури, оскільки цей храм є пам’яткою архітектури національного значення. 

А поки чиновники вирішують питання, попросили отця Василія передати їм ключі для проведення Великодньої служби. І хоч при цьому виникли певні неприємні моменти (навіть поліцію викликали), все ж згоди дійшли. Настоятель Свято-Троїцької церкви ключі передав, ще й показав, як ними правильно користуватися, бо замок виявився із секретом.

«Може, ми ще коли-небудь і будемо в одній церкві», – примирливо сказав.

Священники Рожищенського благочиння ПЦУ одразу провели у храмі молебень.

Процес передачі ключа, котрий в руках настоятеля монастиря Якова
Процес передачі ключа, котрий в руках настоятеля монастиря Якова

Слово Боже тут звучатиме щодня

Треба сказати, що історія сокільської Свято-Успенської церкви надзвичайна. Лише у 90-х роках минулого століття встановили, що вона є однією з найдавніших збережених мурованих храмів України. 

Читайте також: Сім цікавих фактів про найдавнішу культову споруду Рожищенського району

Тоді у стіні вівтарної частини науковці знайшли дерев’яну скриньку із залишками грамоти, скріпленої восковою печаткою з гербом Великого князівства Литовського. На ній можна було розібрати перші цифри «15..». Так і визначили, що церква у Соколі була побудована наприкінці XV – початку XVI століття. Її фундаторами були місцеві князі Сокульські.   

«Вони були дуже багаті і щедрі. Дарували храму цінне церковне начиння. У часи гоніння, у 60-х роках, його передали на зберігання у Свято-Троїцьку церкву. А цей храм закрили і тридцять років використовували під склад. За той час була зруйнована дерев’яна дзвіниця, залишилася лише найдавніша кам’яна церква», – розповіла завідувачка місцевого музею Лідія Редчук.

Лідія Редчук
Лідія Редчук

І тільки у 1997 році розпорядженням тодішнього голови облдержадміністрації Бориса Клімчука унікальну споруду повернули православним вірянам і відреставрували. Правда, здебільшого церква стояла закритою. Як кажуть місцеві, богослужіння проводили тільки на свято Успіння. 

Тепер же, запевнив отець Яків, тут слово Боже звучатиме щодня вранці та ввечері. Молитимуться за мир в Україні та за здоров’я наших воїнів.

Читайте також:

Наталка СЛЮСАР,
«Вісник»

Коментар
22/05/2022 Неділя
22.05.2022
21.05.2022
20.05.2022