«Пам’ять про євреїв не повинна зникнути!», - депутат Кнессета Ізраїлю Авраам Моше Дихтер

02 Травня 2016, 18:30
4104

До Другої світової війни в Рожищі мешкало більш як 60% євреїв, про це Район.Рожище писали раніше.

Це частка нашої історії, про яку ми забувати не повинні, так як не забувають про це вихідці з Рожища, котрі вже давно проживають на своїй справжній Батьківщині.

Недавно райцентр відвідали депутат парламенту (Кнессетау) Ізраїлю Авраам Моше Дихтер та його друг Самюел Ганн.

Після зустрічі з мером Рожища В'ячеславом Поліщуком.
Після зустрічі з мером Рожища В'ячеславом Поліщуком.

 

Вони приїхали вшанувати розстріляних у часи Другої світової війни родичів та зберегти пам’ять про них для нащадків. Ті нелегкі часи досі не дають спокою, бо під кулями нацистів, в муках загинули цілі єврейські сім’ї. Авраама Діхтер не з чуток знає, як воно, вижити під кулями – через це пройшли його батьки. Цим він і пояснює велике бажання відвідати свою малу Батьківщину.

«Коли в 1941 році прийшли німці, батько працював за містом. Дід мого друга Самюела Гана, сказав батькові не повертатися туди. Тоді тато підробив свій вік і пішов служити в Червону армію, в кавалерії. Мама була в гетто, побачила там чимало жахів, особливо коли гестапівці вбили її 10 річного брата, вона разом з подругами наважилися на втечу, і таки втікли з гетто. До кінці війни батьки перебували в Узбекистані. А потім шукали шляхів потрапити на Батьківщину. Мені вже 63. Досі ніхто з моєї родини сюди не приїздив. Тут поховані мої рідні, моє коріння звідси. Практично вся моя велика родина була вбита в 1942 році, лише батьки врятувалися. Мені захотілося знайти своє коріння, могили рідних, вшанувати їх», - розповідає Авраам Діхтер.

На думку гостей та представників єврейської общини закатованим євреям має бути гідна шана. Тож під час зустрічей з представниками влади йшлося про те, щоб зберегти єврейське кладовище, яке могло б бути знесене.

«В Україні є закон, що через 70 років можуть знести це кладовище, а оскільки були розстріли, то ми хочемо надати йому статус пам’ятки. Поки що вирішуємо питання в облдержадміністрації і Рожищенській міській раді: будемо готувати документи. Сьогодні це була перша зустріч, щоб дійти згоди», — розповів Район.Рожище Сергій Швардовський, виконавчий директор Волинської релігійної громади прогресивного іудаїзму.

Справді, на межі з Копачівкою, на місці розстрілу євреїв установлений пам’ятний знак вбитим. А от єврейське кладовище в Рожищі,на межі з селом Топільне – в жахливому стані. Повалені надгробки, зарослі, вицвіла таблиця – все це буденні реалії, останнього місця спочинку померлих до війни і розстріляних німцями в часи Другої світової війни євреїв. Таке недбале ставлення до праху своїх земляків гостей з Ізраїлю та США не радує.

1
Таким є зараз єврейське кладовище поблизу Топільна в Рожищі.
Таким є зараз єврейське кладовище поблизу Топільна в Рожищі.

1
Похилені ворота
Похилені ворота

1

1

1

Похилені надгробки
Похилені надгробки






 

Авраам Діхтер наголосив, що в Ізраїлі по сей день піклуються про місця захоронення солдат з Австрії та інших країн Європи, які загинули ще в часи першої світової війни. Їх могили досі в хорошому стані, незважаючи на те, що пройшло багато часу з моменту їх поховання. Так повинно бути і в Україні, де є багато місць поховання євреїв. Їх треба підтримувати в належному вигляді, охороняти.

«Відвідування землі своїх рідних викликає у мене і Семюєля Гана великий інтерес, ми дуже хочемо знати звідки родом наші рідні. Крім моїх батьків з великої родини, у батька було 8 братів і сестер, не вижив ніхто. Ми приїхали побачити, і зробити так, щоб пам’ять про це не зникла», - констатував Авраам Діхтер.

Семюел Ган біля пам'ятного знака розстріляним євреям поблизу Копачівки.
Семюел Ган біля пам'ятного знака розстріляним євреям поблизу Копачівки.

Авраам Діхтер біля пам'ятника закатованим
Авраам Діхтер біля пам'ятника закатованим

Зустріч з мером.
Зустріч з мером.

На зустрічі з головою Волинської ОДА Володимиром Гунчиком.
На зустрічі з головою Волинської ОДА Володимиром Гунчиком.

 

Вважаючи на політичну ситуацію в країні – грошей для народу в бюджеті завжди катма, однак не великих коштів вартує підтримувати в належному стані місця останнього спочинку закатованих і не лише євреїв. Вони багато не просять – лише молитви за свою грішну душу. Та і займатися цим повинні не лише волонтери, ми в решті-решт цивілізована нація, тож треба жити так, щоб і кладовище було не соромно показати іноземним гостям, родичам невинно вбитих.

Фото єврейського кладовища: Олександр КОВАЛЬЧУК.

 

Коментарі
11 Травня 2016, 01:10
Безкультурне Рожище. Безхазяйне Рожище
03 Квітня 2017, 14:14
НЕВЖЕ НЕ МОЖНА ХОЧ ПІДНЯТИ НАДГРОБКИ ???
22 Серпня 2017, 13:29
22 серпня 1942-го року німецькі окупанти розпочали розстріл Рожищенського гетто --за тиждень було вбито понад 4 тисячі осіб . Вічна пам"ять загиблим !!! -- НИНІ минає 75 років від того жахливого дня .
Коментар
19/04/2024 П'ятниця
19.04.2024
18.04.2024