«Плануємо писати спільні проекти зі Слупським воєводством Польщі», — координатор районного ресурсного центру громад Марія Печко

17 Квітня 2016, 12:00
Завдяки проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» школа у Носачевичах сяє новими євровікнами. 2023
Завдяки проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» школа у Носачевичах сяє новими євровікнами.

На днях у районі підбивали підсумки реалізації 3-ї фази спільного проекту ЄС та програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду».

Як розповіли учасники проекту, чималу роль у їх успіху зіграла підтримка та допомога з боку Рожищенського районого ресурсного центру громад.

Район.Рожище зустрівся з його координатором Марією Печко та порозмовляв про роботу ресурсного центру, вже реалізовані проекти в районі та плани на майбутнє.

Координатор районного ресурсного центру громад Марія Печко
Координатор районного ресурсного центру громад Марія Печко

 

— Маріє, розкажіть, коли та з якою метою було створено Ресурсний центр?

— Районний ресурсний центр громад був створений у 2011 році в рамках 2-ї фази проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Він покликаний допомогти громадам самоорганізуватися, впроваджувати місцеві ініціативи та шукати грантодавців. З 2014 року ресурсний центр очолюю я. Зокрема  ми допомагали громадам у написанні проектів на обласний конкурс місцевих ініціатив, і у фонд народного депутата Сергія Мартиняка , громаді Любчинської сільської ради по Будинку культури — на всеукраїнський конкурс. Тоді проект був підтриманий, але гроші не виділили.

— Який бюджет виділявся на створення РЦ та за який кошт купувалися меблі й техніка?

— Ресурсний центр створений при Районній раді. Вона надала приміщення, поклала обов’язки координатора на окрему людину та надала оргтехніку. Щодо меблів у кабінеті РЦ, то їх закупили за кошти проекту. Так, у серпні 2015 року  ми брали участь в конкурсі і виграли його, на виділену суму у 1 тисячу доларів було придбано комплект меблів  — шафи, комплект: стіл овальний та 20 стільців. Меблі закупив проект, нам їх просто передали.

— Які виникали проблеми під час реалізації проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду»?

— Власне, громади спрацювали дуже активно, швидко зібрали необхідні кошти. Основна складність — у виготовленні проектно-кошторисної документації. Бо коли документацію на вуличне освітлення розробляли сільради, то все відбулося дуже швидко. А от для двох шкіл проектно-кошторисну документацію розробляв районний відділ освіти. Була дуже велика затримка: розробка, експертиза, декларація про початок будівельних робіт… Все це затягнулося на літо, період відпусток.

Також боялися, що будуть проблеми з проплатою коштів з обласного та районного бюджетів у казначействі. Але гроші виділили швидко. Ми думали, що співфінансування з обласного та районного бюджету буде  50х50, але потім нам сазали, що область дає тільки 30 тис. на громаду. Тобто на район прийшло 120 тисяч гривень, а потрібно було 168 тис.  Районна влада ще була змушена додати ці кошти.

Та і підрядника хорошого знайти не так просто. Проект дає гроші двома траншами: спочатку — 50% суми, другу половину — коли вже всі роботи були зроблені  й ми прозвітували. Для підрядної організації це не дуже зручно, втім, деякі з них виконали повний обсяг робіт ще до проплати.

— Розкажіть про обласний конкурс, на який зараз громади та організації району пишуть проектні заявки.

— Це Волинський обласний конкурс місцевих ініціатив. На цілу область виділено 1 млн. грн., максимальна сума на проект — 100 тис. грн., 10% має забезпечити учасники конкурсу. В конкурсі дозволено брати участь громадським організаціям, сільським радам, комунальним структурам (бібліотекам, клубам).

— Чула, що цього разу ви спрямовуєте учасників на креативні заявки (книжкові фонди, костюми для виступів тощо). Але ж читати цікаву книжку в холодній бібліотеці чи танцювати в нових костюмах у неопалювальному клубі – це теж не варіант.

— Я вас прекрасно розумію. Але  дивіться:  1 млн. гривень виділяється на цілу область, це 16 районів і 4 міста обласного значення. Ми плануємо подати 5-10 проектів, однак відберуть тільки найкращі, найцікавіші.

— Голова РДА Інна Гайворонська озвучила, що незабаром планується провести подібний конкурс для громад і від районної влади, йдеться про 300-400 тис. грн. загального фонду…

— Якщо голова РДА озвучила, то ми тільки «за».  Це однозначно допоможе громадам, це дасть досвід написання проектів. Адже це не просто написати клопотання про виділення коштів. Мені здається, що це буде інфрастуруктурний проект для шкіл, садочків тощо.

— Чи беруть громади та організації району участь у конкурсі проектів «Україна – Білорусь», який зараз триває?

—  До мене по допомогу принаймні ніхто не звертався, але, наскільки мені відомо, цим займається наш Дитячий навчально-реабілітаційний центр. Там на проект, в якому беруть участь учасники з України та Білорусі, виділяється 250 тисяч євро, 30% можна використати на інфраструктуру, решта – це поїздки, обмін досвідом, навчання.

— До речі, а де навчаються координатори ресурсних центрів?

— Одним із завдань проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» було навчити громади писати проекти. Є школа проектного менеджменту в Луцьку, їздимо туди вчитися. До нас приїжджають відомі лектори, зокрема недавно лекцію читала представник Міжнародного фонду «Відродження» Оксана Дащаківська. Вона просто і доступно розповіла, як писати проекти, створювати команди тощо.

 — Які труднощі участі в потужних міжнародних проектах?

— Міжнародні проекти передбачають участь лише громадських організацій, вони не співпрацюють з органами місцевої влади, сільрадами тощо. У нас в районі є наразі лише 7 ГО, створені в рамках проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду».

— То в чому проблема створити громадську організацію?

— Проблема — знайти людину, яка буде цим займатися. Ми в ресурсному центрі консультуємо, розповідаємо, як і де зареєструватися, маємо зразки статутів. Але часто все впирається у гроші й небажання людей витрачати на це свій час. Хочуть, щоб усе зразу прийшло. Ну, і знову ж таки, гроші - реєстрація ГО – 100 грн, печатка – 500 грн.

Нам у приклад ставлять громадську організацію «Промінь» з Ратнівского району, яка була створена в рамках 1 фази проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду»: вони написали понад 20 проектів, а виграли 13.

— А що стосовно проекту амбулаторії у приміщенні, де районний військкомат, яка зводиться за кошти Світового банку? Допомагаєте їм?

— Амбулаторія зводиться за кошти Світового банку в рамках проекту «Охорона здоров'я на службі у людей». У районі цим займається Центр первинної медико-санітарної допомоги на чолі з Володимиром Мосійчуком. Напевно, справляються самі, якщо не зверталися з цим до нас.

— Орієнтовно вже вкінці цього року розпочнеться подача аплікаційних заявок на проект транскордонного співробітництва «Польща – Білорусь - Україна» 2014-2020. Плануєте брати участь?

— З громадами ми ще не спілкувалися, але в нас є партнер у Польщі. Так, минулого року на сесії райради ми підписали угоду зі Слупським воєводством Польщі. Є спільні плани та проблеми, тож, напевно, братимемо участь у цьому конкурсі.

Коли ти пишеш проект, виграєш, а його реалізація приносить результат для громади, - це надихає! Тож будемо й далі активно працювати в цьому напрямку.

Розмовляла Алла ОЖИЄВСЬКА

Коментарі
17 Квітня 2016, 22:54
1000 доларів на меблі велика розкіш ви чим думаєте
Коментар
19/03/2024 Понеділок
18.03.2024
17.03.2024