Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

«Шкурне питання». Кому вигідна норкова ферма біля Рожища

13:16 08.02.2019
3394

У селі Підгірне Рожищенського району на Волині збираються відкривати хутряну звіроферму. Будуть вирощувати норок на шубки. Кажуть, що на теренах області планується відкриття шести таких виробництв. Здебільшого власниками цих підприємств є данські та голландські інвестори. Вони намагаються закріпитися в Україні, бо в Європі цей вид бізнесу забороняють.

Чого очікувати волинянам від перспективного хутряного стартапу з’ясовував Центр журналістських розслідувань «Сила правди».

Виробництво хутра стає в Україні справді перспективним бізнесом, бо в багатьох країнах ЄС його або заборонили, або поставили в такі умови, коли, як кажуть в народі, «шкірка вичинки не варта». Тому іноземні інвестори повернули голови в бік України. У нас не дуже переймаються питанням захисту тварин і шкода для довкілля ніколи не була основним аргументом проти.

Нині в Україні вже працює майже чотири десятки хутряних звіроферм. Волинь теж не пастиме задніх.

Ще у лютому 2017-го Волинська обласна рада своїм рішенням затвердила зміни до схеми території Ківерцівського, Локачинського, Маневицького та Рожищенського районів, яким дала добро на побудову в майбутньому тут цехів з виробництва кормових протеїнів, кормів для дрібних і непродуктивних тварин, виробничих комплексів з обробки та фарбування сирих хутряних шкір тварин зі звірофермами і забійними цехами.

ПЕРШИЙ ПІШОВ. ХУТРЯНА ЗВІРОФЕРМА У ПІДГІРНОМУ

У квітні 2018-го спільне українсько-голландське підприємство «Гірсам» подало документи до управління екології для проведення оцінки впливу на довкілля та отримання рішення про провадження планованої діяльності.

Згідно матеріалів оприлюднених на сайті Мінекології у селі Підгірне Рожищенського району на Волині планують одночасно утримувати майже 10 тисяч голів норки. Ферма запропонує 22 вакансії.

Годувати тварин будуть курячими нутрощами та рибою. «Гірсам» стверджує, що має діючі договори про вивезення рідких відходів з Рожищенським підприємством житлово-комунального господарства, та утилізацію тушок норки з Костопільською філією державного підприємства «Укрветсанзавод».

Гній з кліток вибиратимуть вручну з подальшим навантаженням на трактор і перевезенням для тимчасового накопичення у спеціальне гноєсховище на території ферми. Звідти вистояний і знезаражений гній вивозитимуть на власні поля підприємства «Гірсам».

Основні забруднюючі речовини, які будуть викидатися в атмосферне повітря: діоксид азоту, аміак, сірководень, диметиламін, оксид вуглецю. Разом з тим, йдеться в документах, що концентрація цих викидів буде допустимою. Але найцікавіше, що про усе це волиняни довідалися через понад півроку після того, як Мінекології своїм висновком дало добро на відкриття цієї звіроферми.

Колись Підгірне належало до Березолуківської сільської ради Рожищенського району. Нині це один з населених пунктів Копачівської об´єднаної територіальної громади. На вулицях тут не людно, тому питаємо про хутряний бізнес першого зустрічного.

– Село почало говорити після того, як оце прочитали в інтернеті про наслідки, – розповідає мешканка Підгірного, ім’я якої з міркувань безпеки не називатимемо. — Приїздять машини з Житомира з ферми, бо то власник з Житомира. Цей Нік (Ніко Ван Далфсен, власник ТОВ «Профуна», – авт.) в Еріка (Де Вріс Хендрік Герет, власник ТОВ «Гірсам» – авт.) просто орендує цю ферму. Ерік не власник. Так одного разу привезли сіно, а машина була не вичищена, то кажуть так смерділо, що страх. То тільки машина, а що буде, як тих норок завезуть? Там в Житомирі ферма на 20 тисяч норки, а в нас має бути на 40.

Але у документах йдеться про 9 тисяч 800 голів.

– То в документах. Я вам кажу, має бути 40 тисяч. Там 20 шедів по півкілометра вже побудували.

А як щодо робочих місць?

– Тоді як всі ті документи підписували, то говорилось, що вони 20-23 людини візьмуть з села. А як же вони візьмуть людей з села, якщо вже сьогодні людей возять на навчання, на консультації до Польщі, бо ж за тими норками треба вміти доглядати. Я думаю, що то буде якийсь вахтовий метод роботи. Люди й ходили до Олі Ерікової (Ольга Воїна, комерційний директор ТОВ СП «Гірсам», – авт.) і просилися… Поки що шестеро людей роблять там з села. І то як різноробочі.

А що люди кажуть: задоволені тим, що з’явиться нова ферма чи ні?

– Раніше нічого не казали, кожен надіявся на роботу. А зараз вже ніхто й не питає.

Але ж були громадські слухання?

– Які там слухання?! Взяли депутатів і прібліжонних, тих, хто вже там працює, повезли в Копачівку в піцерію, ото всі громадські слухання. Тож можна було і на проводи як всі збираються в селі провести, але ніхто нічого не проводив, ніхто нікого не питав.

Ферма знаходиться на місці колишньої тракторної бригади. Тут дійсно все майже готово до старту. На огородженій території, окрім адмінприміщення та підсобок, вже зведено 25 шедів протяжністю близько півкілометра, ще шість на стадії встановлення каркасів.

Коли журналісти почали фотографувати територію, під’їхав білий «Renault Kangoo». Чоловік, який вийшов з автівки, відмовився представитись, але підтвердив, що має стосунок до ферми. І хоча він підкреслив, що чекати офіційних коментарів від нього марно, все ж продовжував спілкування.

«Тут приїхали ті журналісти, що оце шуму наробили. Ніби не агресивні», – пояснював він телефоном ситуацію комерційному директору ТОВ СП «Гірсам» Ользі Воїні.

Пропозицію зустрітись і надати офіційні коментарі жінка відхилила. «Не хоче поки», — сказав вищезгаданий пан, який згодом все ж назвав себе Віктором. Чоловік пояснив, що вважає скандал навколо ферми надуманим і замовним. На запитання, який стосунок має хутряна ферма з Житомирщини до їхнього підприємства, сказав: «Ніякого. Всім ніколи не догодиш. Люди так говорять, бо бачили як машини звідти сюди гній возили на наші поля. Вивезли, приорали. В чому проблема? В Еріка все з толком. І ви самі знаєте, що там усе законно».

Він також зауважив, що зі свинарників підприємства «Гірсам» нещодавно звільнили десятки працівників, тому нова ферма – це шанс їх знову працевлаштувати. Насамкінець Віктор сфотографував автівку журналістів, попрощався і зник за парканом ферми.

СЛУХАЛИ САМІ СЕБЕ. ЯК ВЛАДА ТА ІНВЕСТОРИ ПОРАДИЛИСЬ З ГРОМАДОЮ

Світовий Банк зарахував хутрове виробництво до п’ятірки найбільших забруднювачів довкілля токсичними важкими металами. Згідно з українським законодавством, тепер такі проекти повинні проходити процедуру оцінки впливу на довкілля, в рамках якої обов’язковими є громадські слухання.

Після реєстрації документів і оголошення про початок громадського обговорення проекту хутряної звіроферми у селі Підгірне, люди мали майже місяць часу для висловлення і обґрунтування своїх зауважень. Проте їх не надійшло.

У висновку з оцінки впливу на довкілля йдеться, що оголошення про початок громадського обговорення розмістили 5 липня в газетах «Наш край» та «Афіша Волині», а також в адмінприміщенні Копачівської сільської ради. Усе, здавалося, згідно з законодавством. Проте є одне але.

Між селами Копачівка і Підгірне понад 14 кілометрів. Транспортне сполучення між центром ОТГ і цим віддаленим населеним пунктом, за словами голови громади Олександра Совтиса, нерегулярне. Однак громадське обговорення перспективного стартапу від голландських інвесторів відбулося саме в Копачівці, у шкільній їдальні.

Хоча у Підгірному, наприклад, є власний будинок культури.

Зі слів спеціаліста з розробки інвестиційних проектів Копачівської ОТГ Тетяни Урбан, вона почула про звіроферму вперше також з постів у мережі Facebook наприкінці січня 2019 року.

Якщо ні голова громади, ні спеціаліст з інвестицій не брали участі у громадських слуханнях, то чи цікавило питання будівництва хутряної звіроферми бодай когось?

На сайті Мінекології знаходимо відповідь на це питання. Громадські слухання були. Участь в них взяло 13 мешканців громади.

Проаналізувавши поіменний список представників громадськості, вдалося ідентифікувати начальника відділу агропромислового розвитку Рожищенської РДА Володимира Нікітіна, працівників підприємства «Гірсам» Нелю та Петра Кузьмуків, депутата Березолуківської сільської ради Святослава Касіяна з братом Володимиром, депутата Копачівської ради об’єднаної громади Володимира Блажка.

Загалом ці громадські слухання тривали… менше чотирьох хвилин. Інформація про наміри підприємства взагалі «вклалася» в одну хвилину. Але цього представникам громади виявилося достатньо, щоб повірити інвестору. Вони не поставили жодного запитання.

МІСЦЕВА ВЛАДА – НА СТОРОНІ ПІДПРИЄМЦЯ

«Та в тих гуманістів просто нема шуб», «а свиней і курей ви також тримаєте, щоб на волю відпускати?», «це ж робочі місця, це ж податки до місцевого бюджету», «не баламутьте людей, то все заказуха» — такими аргументами оперують прихильники хутрового бізнесу на Волині, не виняток і місцева влада.

Рушаємо до центру ОТГ, щоб поспілкуватись про майбутнє виробництво з очільником Копачівської громади Олександром Совтисом.

– Ми і на сесії порушували це питання, і на виконкомі після ваших дописів. Депутати одностайні, що таке підприємство має бути. А зоозахисники, такі як ви журналісти, проблему роздули. Завдяки вам про це дізналося пів-України. От, ви були у Підгірному? Сьогодні понеділок і нема туди навіть автобуса. Хай 22 робочих місця для такого села… Як там людям виживати? «Заказуха», – сказали депутати на сесії, і я так думаю. Якби ферма вже функціонувала і щось було не так, а вона ще ж не працює. Це не заборонено законом. Так, в Польщі дали термін до 2024 року, але ж поки і там такі ферми діють. Ерік порядний чоловік, я його знаю років 20, і я задоволений його роботою. Зараз, в принципі, наші депутати проводять анкетування жителів Підгірного.

– А ви особисто були на громадських слуханнях щодо цієї ферми?

– Ні.

– Чому? Хіба очільнику громади не цікаво?

– З поважних причин я не міг бути присутній. Я їм й так довіряю. Які тут питання можуть бути? То, я рахую, мали люди з Підгірного там участь брати.

– Місцеві кажуть, що діяльність тут буде здійснювати житомирське підприємство, бо бачили їхню техніку в селі.

– І як це можна довести, що машини з Житомира? Це треба бачити товарно-транспортні накладні. Це дурниці. Всі дозволи на «Гірсам».

ЖИТОМИРСЬКИЙ СЛІД ВОЛИНСЬКОГО БІЗНЕСУ

Навесні і влітку минулого 2018-го року Житомирщину лихоманило через той же таки хутряний бізнес. Товариство з обмеженою відповідальністю «Профуна», яке побудувало звіроферму в селі Сінгури, нарощувало свої потужності.

Власником цього підприємства, згідно з даними аналітичної системи YouControl, є земляк рожищенського фермера з Нідерландів Ніко Ван Далфсен.

Через півтора роки діяльності ферми люди почали скаржитись на погіршення здоров’я, а згодом і вся громада повстала проти інвестора. Місцеві депутати підтримали, а чиновники і правоохоронці після численних перевірок констатували, що заборонити діяльність звіроферми тепер не можуть, бо її не забороняє закон.

Окрім того про наміри будувати ще одну ферму на Житомирщині заявили і данські інвестори. У травні інвестор Ханс Олесен і голова Житомирської ОДА підписали меморандум про співпрацю. Громадські слухання тут теж пройшли так як у Підгірному.

Якщо на Житомирщині протести очолювали зоозахисники, то на Київщині екологи. Ферму «Вікінг» у селі Велика Каратуль відкрили шість років тому. З часом вода стала непридатною до вживання, а експерти Інституту громадського здоров’я ім. Марзєєва зафіксували перевищення вмісту отруйних газів у повітрі. Однією з причин такої ситуації стала мінімізація підприємством витрат на устаткування та пристрої, які зменшують негативний вплив на людей та довкілля.

«Відходи життєдіяльності норок становлять напіврідку субстанцію, яка містить в собі близько 400 небезпечних елементів, серед яких важкі метали, антибіотики, пестициди, гормони, а також патогенні віруси й бактерії, гельмінти. І у разі неналежного перероблення та утилізації ця субстанція потрапляє прямісінько до ґрунтів», – описує ситуацію на Житомирщині СтопКор.

Отже, інвестиції, робочі місця, достойний заробіток для людей, сприяння у розвитку місцевості, які спочатку обіцяють інвестори головам сільрад та мешканцям села, на практиці за рік-два можуть перетворитися на гори гноївки та екологічні проблеми.

ЗООЗАХИСНИКИ КАЖУТЬ, ЗАКОН ПРО ЗАБОРОНУ ВИРОБНИЦТВА ХУТРА — ВЖЕ У ВЕРХОВНІЙ РАДІ

Заборона діяльності хутряних звіроферм — це лише питання часу, — каже координатор кампанії «ХутроОff», представник громадської організації Єдина Планета Павло Вишебаба.

«Відкриття такого масштабного комплексу з 6 ферм може спричинити екологічне лихо в цьому регіоні. Наша громадська організація Єдина Планета слідкує за наслідками діяльності хутрових ферм у різних куточках України. Виробництва у десятки разів менші ніж ті, що плануються у Волинській області, спричиняють забруднення поверхневих вод: починається процес евтрофікації, заболочування. Послід хутрових тварин потрапляє в грунт, а через нього у підземні води: наприклад, забруднення колодязів та свердловин зафіксовано у Ковалині на Київщині та Шульгівці на Дніпропетровщині. На сморід з таких ферм скаржаться всі мешканці, що живуть поблизу. Існує цілий комплекс специфічних хвороб, які притаманні мешканцям будинків у радіусі 2-3 кілометрів від хутрових ферм: різні види алергічних реакцій, хвороби шляхів дихання, мігрені та розлад сну. Через ці причини, а також через невиправдану жорстокість до тварин на таких фермах, хутрове виробництво вже заборонили 14 країн Європи. В Україні народні депутати також представили і вже зареєстрували відповідний законопроект, створення якого ініціювала наша ГО. Його прийняття – питання часу, тому недоцільно зараз вкладати гроші в бізнес, що забороняють всі цивілізовані країни, у числі яких невдовзі опиниться Україна», — каже активіст.

Щодо соціальної складової цього бізнесу, то Павло Вишебаба зазначає, що підприємство може і не взяти нікого з селян на роботу. В Європі, якщо в людини вдома є тварини, працювати на фермі їй зась. Бо це може спричинити інфікування і падіж поголів’я.

Оксана ПЕТРУК, Юрій ГОРБАЧ

Матеріал виготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» в рамках проекту підтриманого National Endowment for Democracy

Коментарі

Підгірнянин

14:21 09.02.2019

Ті люди що були на слуханнях то все продажні шкури. Заплатили їм і мовчать щож нюхати їм

Рожище

15:00 09.02.2019

Петручка і тут хоче збити гроші. Від Квартирка вже відстала. Питання чому?

Оксана

15:03 09.02.2019

На Район.Рожище більше не має про що читати - лиш тема звіроферми,де усім норкам "кістки перемили" і постійної реклами яку закриєш,а вона знову вилазить .
А так гарно все розпочиналось.Було цікаво.А тепер і відкривати нехочеться.

Підгірнянин 2

15:13 09.02.2019

Ти Оксано вже як була в Підгірному то треба було ще написати статтю про інший бізнес- спиртовий. До Снікерса заїхати в гості. В його точка працює за схемою 24/7, іде будь який бартер. Про місцеву "еліту" , яка в 9 год ранку вже на ногах втриматись не може. Останнім часом вже двох втравилось спиртом, одного після декількох операцій спасли , іншого вчора похоронили. Хто за це понесе відповідальність? На мою думку спирт більше шкоди приносить ніж норки. В крайньому разі поки що точно.
Але я тебе розумію. Команди фас на спиртовиків ще не дали. Почекаємо поки ще хто помре від сурогату.

Правда.

15:16 09.02.2019

Новини на цьому сайті дуже цікаво читати. Але перш чим переглянути шукаю хто автор. Якщо Оксана Петрук.То навіть не читаю. Достала з своєю фермою. Я так розумію на грошики дитина ведеться. Заказухи кліпає.

Канєх

16:36 09.02.2019

Ну так бабосіки грантові треба відгрібти в рамках проекту тіпа за "силу тої правди" + відкат від конкурентів Еріка заграбастати. Оксана і Вєрка-падруга задурно не працюють

До правди

16:39 09.02.2019

Та чому той Ерік такий тупий. Нехай завезе Оксанці норкову шубу. Даю 100% що дівчинка після цього заспокоїться. Якщо ні то треба ще буде шапку завести.

Чита

16:41 09.02.2019

Згідний на всі 100%. Заказуха.Це комусь так дуже потрібно,що копачівська громада не розвивалася.Це дуже очевидно, тому що спочатку свиноферма розвалилася а тепер не дати томуж гірсану відкрити нове підприемство ,яке доречі незаборонено украінським законодавством.Ось така в нас децентралізація по украінськи.Президент говорить що необхідно розвиватися ,тобто залучати в громади бізнес щоб бути спроможніми і самодостатніми,премер говорить ефективно і раціонально на свій розсуд розпоряжатися землями та коштами то внас знаходяться так звані " борці та гуманісти" в громаді яким хтось проплатив щоб писати ці всі статті , щоб на корню рубати будь який бізнес в громаді.А це якщо по правді ,то для села Підгірне хоч який шанс ,для того щоб те село, в якому людям нікуди подітися та немае де працювати занепасти і не пропасти.В селі і так на сьогодні проживае трохи більше 300 людей,і якщо не створювати там нічого то воно зникне, одні поспиваються і повмирають,інші повтікають.А те що в понеділок там не ходить автобус,то це питання часу.А ви" активісти-гуманісти",замість того щоб писати,краще покажіть на що ви здатні самі ,відкривайте своі підприемства,створюйте свій бізнес та робочі місця щоб люди в селі могли бути спроможними і жили в достатку. Все на що ви здатні ,то це сидіти в теплих кабінетах підбурювати і провукувати людей,і за це отримувати непогані зарплати за рахунок платників податків тогож самого малого та середнього бізнесу та гонорари. І до речі,европа нехай спершу в себе позакривае своі звіроферми ,вони вже можуть собі це позволити, а ми украінці закривати будемо тоді ,коли хоч трохи економічно зміцніемо.

Шеди по півкілометра

16:45 09.02.2019

Та ви що здуріли? Там метрів сто максимум довжина. Півкм це вже майже Яблунівка буде.

Громадяним

16:45 09.02.2019

Наразі прочитав уже кілька матеріалів про цю звіроферму в Підгірному. Звернув увагу, що всі без виключення матеріали написані не фахово, однобоко, заангажовано. Схоже на замовлення. На мій хлопський розум така ферма за певних умов забруднюватиме навколишнє не більше, ніж сільські корови, і від неї запаху буде менше, ніж від дядьківських хлівів. У той же час така ферма - це робочі місця на місці, доходи людей і громади, податки в місцевий і державний бюджет, експорт продукції і доходи від нього. Викликає подив відсутність фахової реакції на ці події з боку обласної влади. Потрібна інформації незаангажованих експертів, які б фахово пояснили реальну загрозу забруднення і реальні вигоди від такого підприємства. А наразі усе це балачки на рівні захмелілих базарних торговок.

Рожищанен

16:52 09.02.2019

Ще норки не смердять, а від статей аж верне. В Дубищах, Щурині, Березолуках що раніше не займались звірами? Нічого, нікому не смердило.

Житель громади

16:58 09.02.2019

Напиши про гусей у Кроватці!Що слабо?Напиши про майже 3 міліони машин "евроблях" завезених в Украіну,які забруднюють повітря, тому що в европі вони вже стали несправними, напиши про ліси які вирубуються тому що европа вимагае зняти мараторій на вивіз лісу,якщо украінці хочуть отримати кредити, толку з того може буде більше,принаймі хоч не буде нікому заважати.

Кроватенець

17:26 09.02.2019

Снікерса ніхто не візме в його криша є. Хоміча з гусьми теж. Може це Хомич і заказав. Йому Ерік давно смердит.

Житель

17:45 09.02.2019

Гуси в центрі села «шанель Париж»,особливо літом.А що гусей не шкода?Вони теж тварини .Дайте людині спокій,нехай розвивається.Чому українець має їхати закордон якщо можна тут отримати роботу.

УКРАІНЕЦЬ

17:52 09.02.2019

В тому ж самому Підгірному також свого часу була звіроферма.Несмерділо?І в той час людей в селі
було набагато більше.

Читач

18:05 09.02.2019

В голанця норки будуть заглищені. Ну це смішно. Погано ви його знаєте.

До підгірнянина

18:24 09.02.2019

Щоб громада (до якоі також входить село Підгірне) розвивалася потрбно гроші, а де іх брати якщо нічого не розвивати.Якщо такий розумний до іди до сільради громади ,на виконком чи сесію і висловлю,й свое "фе" відносно хто і як продався ,або кому і скільки заплатили.А то тільки можете що вимагати -то немае дороги, чи негорять лампи ,або автобус у понеділок не ходить чи т.д.Люди село залишають,діти не народжуються,садочки закриваються-чого ви хочете?Можливо вже потрібно вмикати розум.

Рома

19:05 09.02.2019

Піду і собі журналістом працювати. Гроші за замовлення платять немаленькі раз квадрокоптери є.
Дуже все однобоко висвітлено в цій статі. Ганьба такій журналістиці. Видно що Петрук О. недотягує до професіонала може того її і наперли з Аверсу.

Рожищанин

19:22 09.02.2019

Скоріш назва статті мала б бути "Кому НЕ вигідна " А організацію "Сила Неправди". Ех Оксана зганьбилася на все Рожище.

ТТь

20:35 09.02.2019

Якби Совтис дав добро збудувати звіроферму уКопачівці біля ставка його швагро його зразу притис до низу і ніякої ферми не побудували.А так у Підгірному нехай люди нюхають.Треба зібрати збори с.Підгірного і навколишніх сіл людям треба рішати а не депутатам з головою отг.

Лютий

22:23 09.02.2019

Оксану не хвилює що близько 10% земель України завалені сміттям і ніхто його не переробляє і розкладається воно віками а тут ферма і все- капець...
Пропоную скинутись Оксані на шубу з норки і хай вже заспокоїться з тою фермою

Доран

02:09 10.02.2019

Поки така продажна" проукраінська"сиксота не згине,нам ще довго (літ 50)карабкатись до европи, з таким натхненням.

До всіх

02:48 10.02.2019

А що знають Петрук,Янішевський,чи Урбан про економіку.Вони ж отримують заробітну платню - хто від держави,а хто від бюджету громади. Ім байдуже звідки ім платять,і де ті гроші беруться.Якби вони переймалися тим, то напевне були б компентентні і цікавилися що ,де, і як.А з цього випливае лише одне: -Моя хата скраю ,я нічого незнаю.І тут постае питання: якщо так названі персони некомпетентні, то навіщо, якщо чипаеться питання так званоі "гуманності "відповідати журналістам-ми про те нічого нечули ,чи нічого незнали.Тут постае питання, чому журналісти питають людей, які нічого не чули чи нічого незнають.Чому не питають виконавчі органи або депутатів громади, які більше мають компетентності в цих питаннях.Відповіть лише одна- так потрібно малювати картину

Василь

08:35 10.02.2019

Оксана. Потрібно ширше дивитись на цю проблему. Тому що про неї уже знають депутати Верховної ради. В.Береза в своему виступі сказав весь шум почався із за того що недали відкатів так би мовити "активісам".

5

08:56 10.02.2019

Якись бородатий тіп з києва вирішив що ферми не потрібні, підняв активістів які переконують отг що додаткових надходженя їм не треба,і й так грошей немає де дівати, людей переконують що робочих мість їм також не треба, в польщі роботи хватає ,а також накручують майже всю область що найбільша проблема в державі це норка ,якщо так дальше піде то проблемою буде не норка а повний пісєц .

заробітчанка

15:37 10.02.2019

може вже досить їздити нам по заграницях дайте людям заробляти в україні .в польщі працювала на такій фермі нічого страшного не має, а гроші платили нормальні .шановні журналісти, може трохи владу покритикуєте що не шукають інвесторів, не відкривають нові цехи, не створюють робочі місця , а їде молодь за кордон.а то людина побудувала ферму хоче щось робити так треба все це обгадити .

Да бажання слави засліплює очі

17:13 10.02.2019

А чого на такому "правильному" сайті не написали, що Оксана програла суд у справі з лісниками? Як зара бачу "Рожищенська журналістка...". Чи така слава у вас не практикується? http://lesovod.blogspot.com/2019/01/blog-post_348.html?m=1

До слави, що засліплює очі

18:21 10.02.2019

Більше того, лісівники досить активно працюють над судовою справою за №903/211/16, яка розглядалась у Господарському суді Волинської області. На одному із республіканських телеканалів готується репортаж за правдолюбів. Буде цікаво...

Окрема думка

22:38 10.02.2019

Робочі місця (може навіть для місцевих) це звичайно добре. Проте ніхто не задумався, чому більшість європейських країн заборонили таке господарювання або ж запровадили суттєві обмеження, навіть у тій же Польщі вже встановлено час "Ч" 2024 рік. Чому?..

Окрема думка

22:55 10.02.2019

А ці посилання містять інформацію для роздумів...
https://malininform.com/article/silska-rada-z-peredmistya-zhytomyra-prosyt-prypynyty-nezakonnu-robotu-zvirofermy-z
http://stopcor.org/voda-zabrudnena-fekaliyami-tisyachi-norok-po-toy-bik-hutrovoyi-fermi-na-kiyivshhini/
https://www.vgolos.zt.ua/zhytomyryany-zbyrayut-pidpysy-proty-budivnytstva-zvirofermy-smerti/

Марія

00:20 11.02.2019

Люди! Будь ласка не втрачайте своєї людської подоби при обговоренні питання. Не поєднуйте професійну діяльність автора статті і її особисте життя. Завтра з вами можуть повестися так само. Бережімо себе і один одного!

Підгірне

02:51 11.02.2019

позбирались одні продажні пикі- сраколизи ! землевпорядник не нажереться грішми з землі тут ще думае наколяновати чмо башівське -бльох мало напи...в металу з тракторноі і дуба з лісу- слоник з дружиною бугалтером голанця скрізь де намахують лізе -директор школи що ти там забув нібито порядна людина але мабуть ні -шайониха алкашка підгірненська за пару копійок -короче стадо сраколизів колись в бортніка тепер в еріка дебіли !будите тим дихати й те пити.

з Підгірного

03:00 11.02.2019

не тількі Касіянові і Гардейові на продажі технічного спирту заробляти ті також хочуть на шкурках копійчину заробити .на людей і іхне здоровя також насрати як одним так і другім !!!

Березолукі

03:03 11.02.2019

спиртові конкуренти в Гардея е доставка денатурата надом а в Касіяна нема.ще у нас в Березолуках е такій подарок пан Штепсиль.коли вже понажераетесь ?

Підгірне

03:10 11.02.2019

Щось не видно там Сальтисона колишнього голови сільради. видно тому червоному рильцеві вже голандець нічого не дае .вони з Бортніком колишнім головою колгоспу свое вже взяли то й покі не лізуть на поклон раби.

рожищанка

14:55 11.02.2019

наші рожищенські відстійники сирзаводу знає вся україна ,але рожищенські правдолюби цього не бачать ,мабуть не знають що і податки завод платить у іншу область, чого мовчите чи за це грошенят мало одержите

до заробітчанкі

00:55 12.02.2019

то та заробітчанка що на зборах була з білим волосям .колись як твій тесть працював на зерноскладі в березолуках і пиз..ив зерно то ти мовчала .тепер лижеш за винагороду очко ти живеш найблище і будеш по воду іздити в сосідні села .на заробіткі тебе бідолагу не гонять наймичка ти там і наймичка ти тут продажна гидота.

з Рівного

00:59 12.02.2019

спитайте хтось тих торгашів а доставка бухла в рівне е?бо мені западло в магазін йти...хоть поржав з коментарів.

111

15:15 12.02.2019

дякую всім за хороші слова!

до з Рівного

18:58 12.02.2019

Даю номер телефону торгаша 0986054787. Звони, домовляйся, Я серйозно.

заробітчанка

21:02 12.02.2019

шановний. ви дуже помиляєтесь, мій свекор помер 20 років тому і живу я в іншому населеному пункті .даремно ви людину образили , а на заробітки їду через обставини яких я вам не бажаю

Я

22:13 12.02.2019

Чесна журналістка!!!! Побудувала двох поверхову хату за чесні статті)))

555

00:36 13.02.2019

заробітчанка якщо ви не з нашого села. то чого пхаете носа? вам тут жити чи що?ми не проти Голанця Еріка а проти такого відношення до людей.

Гість

15:30 13.02.2019

В нас в Україні толку ніколи не буде до самі ніх..ра робити не хочемо і другим не даємо хочемо в селі жити зарплату роботу мати але ферму хай в сусіда строять. Не вийде.

Гість

15:30 13.02.2019

В нас в Україні толку ніколи не буде до самі ніх..ра робити не хочемо і другим не даємо хочемо в селі жити зарплату роботу мати але ферму хай в сусіда строять. Не вийде.

Справедливість

16:06 13.02.2019

До підпиемця-якщо люди нехочуть і не піпідтримають-,непаритись(ще не відомо кому повезло) ви то точно непропадете і вийдете з цього становища достойно.Землі які орендуеш поверни хай селяни самі створюють свій бізнес садять сади,садять ягоду будують кролячі ферми ,розводять гусей,свиней і т.д-МОЖЕ. ДО ВЛАДИ-люди які мають землі нехай працюють і платять податки ті що положено- по людськи,маеться на увазі податки які могли б забезпечити утримання шкіл садочків,можлива інших необхідних проблем.Дороги,освітлення різні ремонти комунальних закладів хай організовуються і вирішують самостійно без вимагань від влади,тобто маете землі ( а всі добре в коментарях можуть радити, значить знають що робити) заробляете значить працюйте на благо свого села(самі для себе).Якщо починають закидати що щось там неробиться,вимагати та скаржитися -піднімайте ставки податку по максимуму,як в цивілізованих краінах.В нас же Проевропейський курс,для людей наводять европейські приклади( хоча нам ще на европи рівнятися рано).Тоді можливо тільки і дойде,що таке інвестор, та що таке інвестиціі.

123

21:50 17.02.2019

Як відбулось голосовання!!!

123

21:55 17.02.2019

Як відбулось голосовання!!!

Ватсонс

22:00 26.02.2019

Якщо лишиться така сама ситуація з виробництвом, то за 20 років буде в селі не 300,а 20 пісіонерів,і купа,, робочих місць

17 червня
Сьогодні
Вчора
15.06.2019
14.06.2019
13.06.2019
12.06.2019
11.06.2019
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин