Тиждень по Томосу: які настрої у волинського духовенства і чому

14 Січня 2019, 13:15
2348

Відтоді, як Томос приземлився у Києві, минуло тільки 7 днів, але щодня є парафії, які залишають лоно Московського патріархату і приєднуються до Православної Церкви України. Не оминули такі новини й Волинь. Район.in.ua вивідував, що відбувається у середовищі духовенства з Волині. 

Першою перейшла громада у Нововолинську, згодом почався перехід громади храму у Красноволі Маневицького району, на Різдво ж доленосне рішення прийняли настоятель та прихожани Свято-Різдво-Богородичного храму села Мерви, що на Горохівщині. Згодом – ще дві громади – у селах Новостав Горохівського і Мизово Страровижівського районів. Визначаються парафії також у Берестечку, Кутрові на Горохівщині. У Красноволі ж взагалі стався безпрецедентний випадок: 13 січня парафіяни храму не пустили на недільну службу єпископа Нафанаїла та священиків Волинської єпархії УПЦ (МП).

Не з чуток відомо, що значна частина волинського духовенства, попри те, що підтримує ідею автокефалії, насторожено ставиться до новоутвореної церкви. Причин цьому можна виокремити кілька.

По-перше, священики бояться втратити свої парафії, адже їхнє служіння повністю під владою єпархіального архієрея.

По-друге, багато в кого з панотців були відкриті конфлікти з представниками колишнього Київського патріархату. Ті методи, які застосовувалися обома сторонами у 90-х роках минулого століття і згодом у 2014-му не сприяли утвердженню єдності. Їх важко виправдати навіть з морального боку. З уст парафіян линули  і подекуди линуть і до сьогодні образи і прокльони один на одного, люди інколи ворогують цілими селами, або ж і родинами.

Читайте також: Роман Скірак: «Моїм парафіянам більше не казатимуть, що вони ходять у неправильну церкву»

По-третє, дехто зі священиків Московського патріархату боїться, що у новій церкві їх називатимуть «москалями», «п’ятою колоною», «пособниками Путіна» і т.д. Хоча церковне керівництво й проти цього, але з уст парафіян такі заклики, на жаль, лунають.

По-четверте, в УПЦ (МП) сказали прямо: якщо йдете в ПЦУ, одразу отримаєте на руки указ про заборону в служінні. Таку долю, зокрема, розділили отець Павло Кліцук із Мерви, що разом із громадою приєднався до Православної Церкви України, а протодиякона Віктора Мартиненка, який відомий тим, що колись був проклятий одіозним митрополитом Павлом («Пашою-мереседесом») те, що засудив владику за порівняння Януковича з Ісусом Христом, заборонили у служінні взагалі за те що… служив із кліриками Вселенського патріархату. До слова, цей клірик – архімандрит Михаїл Аніщенко, який служив у храмі Всіх Святих землі Волинської у Луцьку, останні 10 років навчався у Греції і потім звершував служіння настоятелем храму Аліпія Стовпника Константинопольського патріархату в Анталії. 12 січня стало відомо, що Михаїл Аніщенко став Главою ставропігії Константинопольського патріархату у Києві.

1
Михаїл Аніщенко і Віктор Мартиненко
Михаїл Аніщенко і Віктор Мартиненко

Читайте також: Духовенство Волинської єпархії засвідчило підтримку митрополиту Онуфрію

«Протягом останніх 25 років були УПЦ МП і УПЦ КП. У Московському патріархаті була тисяча священиків не через те, що ми дуже любимо Москву, а через те, що ми дорожили канонічністю. УПЦ МП була канонічною, а КП – ні. І ось благословенний час настав, про який люди просили і за який молилися 25 років, – обидві церкви стали канонічними. І основного аргументу на користь МП більше немає. Або ти в канонічній українській церкві, або в канонічній московській», – сказав отець Віктор Мартиненко у коментарі Громадському інтерактивному телебаченню.

До слова, отець Віктор жорстоко і влучно розкритикував  указ про заборону йому у священнослужінні, оскільки він не мав ні канонічного, ні догматичного, ні євангельського, ні церковно-правового підґрунтя.

Детально читайте: Покарали гірше, ніж єретиків, – протодиякон Віктор Мартиненко публічно і «по канонах» відповів Володимирському митрополиту

«Оскільки я клірик Православної Церкви України, будь-які рішення архієреїв Московського патріархату щодо мене уже не мають жодної канонічної сили», – прокоментував свою заборону у служінні від єпископа Нафанаїла отець Павло Кліцук.

1
Настоятель парафії у Мерві протоієрей Павло Кліцук з  митрополитом Луцьким і Волинським Михаїлом
Настоятель парафії у Мерві протоієрей Павло Кліцук з митрополитом Луцьким і Волинським Михаїлом

Детально читайтеНа Горохівщині громада МП увійшла в ПЦУ. ОФІЦІЙНО

Та все ж, на Волині є громади, що не злякалися труднощів і приєдналися до нової церкви. Зокрема, майже 90% прихожан виступили за перехід до ПЦУ у Красноволі. Ініціаторка приєднання Галина Світач розповіла, що місцевий священик селян не підтримав.

«Він сказав категорично, що не перейде. Ми написали листа про рішення громади до митрополита Михаїла. Поки що нам ще не прислали нового священика, але повідомляють, що це однозначно станеться незабаром», – додала пані Галина.

Військовий капелан, настоятель луцького храму святого Іова Почаївського отець Олександр Вронський вважає, що на Волині є чимало священиків УПЦ (МП), які хотіли б приєднатися до ПЦУ.

«Багато чекали Томосу, його підписання. Це був стримуючий фактор. Зараз отці це питання обговорюють на своїх парафіях, вислуховують усі «за» і «проти». Я думаю, що перейде багато громад, бо люди духовно прозріли і перед священиками піднімають це питання. Хоча священики бояться, що у них заберуть парафії, що їх переведуть, але кажу однозначно, що якщо переходить громада і священик, то його ніхто зі свого храму не забере, він лишається зі своєю паствою. Якщо служили церковнослов’янською і важко перейти на українську, то є певний перехідний період», – мовить отець Олександр.

1
Олександр Вронський праворуч
Олександр Вронський праворуч

Як бути, коли громада за перехід до ПЦУ, а священик проти? Отець Олександр Вронський пояснює:

«Усе в руках громади. Якщо громада вирішить, що храм має перейти до ПЦУ, то вона запропонує священику приєднатися до них. Якщо священик відмовиться, він може служити й далі в РПЦвУ, а громада і храмове приміщення може змінити юрисдикцію як і з настоятелем, так і без нього».

На запитання, як бути священикам Московського патріархату із побоюваннями, що у новій церкві їх називатимуть «москалями», «п’ятою колоною», «пособниками Путіна» і т.д., отець Олександр додає:

«Ми будуємо Церкву на любові. Те, що було вчора, було вчора і, не дай Боже, буде завтра. Я на Різдво був у Святій Софії на службі і дуже приємно було причащатися з однієї чаші зі священиками і навіть архієреями, що ще нещодавно були у Московському патріархаті. Це неймовірне відчуття єднання. Це треба відчути. Я противник того, щоб, не дай Бог, хтось цим людям дорікав, що «ви не такі», бо таким чином ми нічого не доб’ємося, ми повинні з любов’ю об’єднувати навколо Церкви, а не дорікати».

Священик Ковельського районного деканату Матвій Олійник (Свято-Пантелеймонівська парафія селища Люблинець) так оцінює сучасні церковні події в Україні:

«Те, що у 2018 році постало питання Томосу, що відбувся довгоочікуваний Об’єднавчий Собор, утворена незалежна Церква – це все результат щирих молитов українців. До цього йшли десятиліттями, адже люди вірили, що настане той час, коли нададуть автокефалію Українській Церкві і ми будемо незалежними від Москви. На жаль, зі сторони священиків Московського патріархату йде інформація, що ми хочемо розколоти, захопити, спалити їхні церкви. Знаю, що в храмах Московського патріархату про Томос абсолютно нічого не говорять. Кажуть тільки, що то Порошенко зробив свою церкву і з того нічого не буде. По навколишніх селах Ковельського району чую, що люди збирають підписи, вони хочуть єднання. На верху ієрархи сядуть, поспілкуються і об’єднаються, а як на низу примирити й об’єднати громади? Адже, в першу чергу, виникають родинні суперечки: батьки туди, діти сюди… Прикро чути те, що священиків Московського патріархату залякує та шантажує їхнє керівництво з Києва. Тут, на єпархіях, настоятелям храмів наказали не йти на діалог і не спілкуватися з представниками Київського патріархату, а тримати, як у них кажуть, «православну віру».

Священик Ковельського районного деканату Матвій Олійник
Священик Ковельського районного деканату Матвій Олійник

 

Хто ж приймає рішення про перехід? Отець Матвій додає:

«Тепер не священик, а громада вирішує, чи їй належати до Української помісної церкви, або стати частиною російської церкви в Україні, молитися мовою, якою вважає за потрібно. Священик, якщо не підтримує вибір громади, йде з парафії. Адже тут рушійною силою є саме громада, яка проводить збори і якщо дві третіх людей проголосують за те, щоб бути в помісній церкві, вони реєструють це рішення, їдуть до архієрея, засвідчують свою позицію та втілюють задумане в життя. Одни священик з Ковельщини сказав, що зніме ризи, але в помісну церкву не піде. Звісно, в кожного своя думка, але якщо настоятель дорожить своєю громадою, то він піде за нею, а якщо не розділяє вибору парафіян, залишити їх. Вірю, що свідомість людей виросте, вони прокинуться і зрозуміють, що Об’єднана церква – це підтвердження унезалежнення української держави і Церкви».

На жаль, звертаючись за коментарями до священиків Московського патріархату, стосовно переходу громад до Православної Церкви України, журналісти чули відмовки: «Офіційна думка нашої Церкви на сайті єпархії. За коментарями звертайтеся до благочинних». До прес-секретаря єпархії Олега Точинського також не вдалося додзвонитися. А ті представники духовенства, які погодилися говорити, здебільшого висловлювалися направах анонімності.

Читайте також: Як Петро Ратенський з Волині переніс Київську митрополію у Москву, і що з того вийшло

Дмитро РУДКІВ

Коментарі
14 Січня 2019, 22:10
і буде одне стадо і один пастир...Єдина канонічна помісна прапвославна церква
14 Січня 2019, 22:30
звертаюсь до громад та духовенства РПЦУ..Переходьте в єдину канонічну помісну православну церкву України..Об’єднання українського православ’я у єдину Соборну Помісну Церкву – життєва необхідність нинішнього непростого, фактично воєнного часу. Щоб протистояти кремлівській агресії і перемогти путінський імперський режим з його ідеєю великодержавного міфічного «рускага міра», потрібна, в першу чергу, духовна єдність української нації. Нам потрібно не плакатись, оборонятись, а наступати, – творити свій потужний УКРАЇНСЬКИЙ СВІТ. Духовним фундаментом його має стати ЄДИНА УКРАЇНСЬКА ПРАВОСЛАВНА АПОСТОЛЬСКА ЦЕРКВА. Звертайтесь до любого священика ПЦУ за консультацією та захистом щоб цей перехід перейшов без насилля і ворожнечі..Нехай допоможе нам ГОСПОДЬ БОГ.
14 Січня 2019, 23:00
Перехід без насилля не може відбутись апріорі, кістяк церкви нікуди не перейде тому що створення ЄПЦУ є не канонічне і на даний момент не визнане православним світом. Дивлячись що ви говорите словами телевізора вам потрібна допомога не священика ЄПЦУ а на перший випадок психолога...
15 Січня 2019, 00:07
Головне щоб українці це самі визнали, а все інше підтягнеться.<br/><br/>Не розказуй казок. Багато парафій вже перейшло без насильства, і будуть далі переходити. <br/>А ви шановний, говорите словами російської пропоганди, вони це не визнають в першу чергу. <br/>Але кірілу пєндаля доброго в Україні дали, і таким як ти тоже. Не визнавай ПЦУ. Але визнай що ти РПЦ, якщо не слабак.
15 Січня 2019, 01:27
Я помилявся, не до психолога а до психіатра і то вже великі сумніви що він тобі поможе
15 Січня 2019, 10:01
Я з Рожище і я за перехід нашого храму до ЄПЦУ і на моїй вулиці майже всі поділяють мою думку і я впевнений що й більшість громади також , пора вже батюшці про це задуматись .
15 Січня 2019, 10:28
А ти в &quot;наш храм&quot; шановний, як часто ходиш, дозволь поцікавитись?? Не те щоб я сумнівалася, але все ж дай відповідь?? На Паску лише, чи може ще на Водохреще по водичку йдеш?? Чи може щонеділі?? От скільки разів на рік буваєш? А ота більша частина твоєї вулиці?? Ви маєте моральне право таке визначати?
15 Січня 2019, 11:54
а яка тобі різниця скільки він хлдить до храму чи раз в рік чи кожної неділі...він є таким самим вірянином як ти і такі самі права як ти
15 Січня 2019, 12:48
Кіріл - розкольник світового православ&quot;я , біда йому.
15 Січня 2019, 14:45
Друзі, з ким об'єднуватися? Ви ж ллєте жовч на всіх хто не так думає , як ви. Яку ви Єдину Церкву хочете?Що це за єдність така, якщо до неї заганяють залякуванням, образами, прокльонами, адміністративним тиском, погрозами. Чим ви відрізняєтеся від того ж &quot;совка&quot;? Нічим, абсолютно нічим. Той самий &quot;совок&quot;, лише під іншими гаслами, які пишуться на Банковій. Це об'єднання навколо Порошенка, який всіма засобами хоче втриматися при владі, довівши народ до крайньої межі зубожіння. Вчора Янукович, сьогодні Порошенко, завтра хтось інший буде. Що під всіх підлаштовуватися? Церква об'єднується навколо Бога, а не президента. Навколо президента збираються амбітні політиканти. <br/><br/>Радо приймається конструктивний і толерантний діалог. На образи відповідати немає бажання .<br/><br/>Всім добра.
15 Січня 2019, 15:40
У матеріалі дуже правильно артикулюється ідея, що питання переходу до ПЦУ вирішується виключно громадою.
15 Січня 2019, 15:48
Галю, питання не в тому, скільки разів в рік людина ходить до церкви, бо сила віри не залежить від частоти відвідування храму. Буває, і не рідко, що церковні завсігдатаї не є ревними вірянами, і навпаки. Крім того, перехід до ПЦУ є не лише предметом віри, а й предметом безпеки держави, в якій ти живеш, і яку маєш теж захищати доступними тобі засобами. Якщо ти підтримуєш церкву країни-агресора, то тим самим ти сприяєш агресору, сприяєш війні, прямо шкодиш своїй державі. Це елементарні речі, але тобі не хочеться про це задумуватися, бо ти звикла доїти корови в колгоспи і тобі так легше і зручніше.
15 Січня 2019, 15:49
Галю, питання не в тому, скільки разів в рік людина ходить до церкви, бо сила віри не залежить від частоти відвідування храму. Буває, і не рідко, що церковні завсігдатаї не є ревними вірянами, і навпаки. Крім того, перехід до ПЦУ є не лише предметом віри, а й предметом безпеки держави, в якій ти живеш, і яку маєш теж захищати доступними тобі засобами. Якщо ти підтримуєш церкву країни-агресора, то тим самим ти сприяєш агресору, сприяєш війні, прямо шкодиш своїй державі. Це елементарні речі, але тобі не хочеться про це задумуватися, бо ти звикла доїти корови в колгоспи і тобі так легше і зручніше.
15 Січня 2019, 16:02
Ти змішав божий дар з яєчнею і сам собі суперечиш. Ти правильно кажеш, Порошенко прийшов і піде. Але не розумієш простої речі, що томос і українська церква - це назавжди, і що це якраз об'єднує народ, і вибиває з рук Путіна потужний інструмент руйнації України. І до віри це не має жодного відношення, бо віра не міняється (за умови, що ти віриш в Бога, а не в Кирила, чи в Порфирія). А стосовно Пороха, то 29 березня в тебе буде реальна можливість проголосувати проти нього і обрати того, кого ти вважаєш достойним. Проблема в тому, що багато хто не можуть відрізнити віру в Бога від віри в попа, церкву, як тіло Христові, від церкви, як адміністративної одиниці і як будівлі для молитви, якою цілком розпоряджається громада. Людини лінуються задуматися, почитати історію церкви, щоб зрозуміти, чим була і є російська церква, якою кров'ю і жертвами вона будувалася, кому вона служила і служить зараз.
15 Січня 2019, 16:45
Не може Церква будуватися, створюватися. Вона вже є і заснована Христом. Вона і керується Христом. В нас же президент створив конфесію для виконання своїх політичних цілей, щоб скористуватися вірою простих людей для свого маніакального бажання бути при владі. Це його передвиборча кампанія - попіаритися Томосом (бо більш немає чим), розказати про чергову перемогу, і &quot;остаточне прощавай&quot; . А в країні мало того, що рівень життя нікудишній, та ще ж сім' ї та родини пересварилися через нову церкву. Рідні люди між собою не спілкуються. Немає об'єднання. Навпаки одне розділення. З усього всього до тепер спокійно було лише на релігійному рівні. Тепер і того немає. А чи стало жити краще?
15 Січня 2019, 17:24
Оце точно зауважив, роз'єднання стало ще більше і що далі буде?? Особисто вчора ледь не до зубів у велике свято пересварилися з родичами за святковим столом, бо думки щодо нової церкви розійшлися... Прости Господи.. і в результаті кожен залишився при своєму. От як тут діяти тим самим священикам, коли добра частина прихожан за нову церкву і за перехід, але не менша частина не хоче переходити....що їм робити цим людям?? Нам зі сторони легше казати, але думаю що тут головне без злості і ненависті все добре обговорити в зважити всім разом, і що важливо поки не поспішати, хай ще цю церкву визнають інші помісні, поки цього не зроблено...
15 Січня 2019, 17:50
Політики більш як 20 років обманюють і обкрадають народ. І наш президент в їх числі.<br/>Що змінилося тепер? Які є аргументи , щоб йому вірити? Я йому не вірю. Жодній обіцянці, жодній &quot;перемозі&quot;, жодному успіху. Обманув із припиненням війни, обманув із комунальними тарифами, обманув із курсом гривні, обманює у всьому. А за Церкву раптом правду заговорив? Не вірю! Дурив весь час - дурить і тепер.
15 Січня 2019, 17:50
З точки зору віри церква дійсно є тілом Христовим і тому вона єдина незалежно від конфесії. Але людям властиво тлумачити різні питання, в тому числі і питання віри і церкви, по-різному. І часто питання віри, релігії церкви переплітаються так, що навіть експерту не просто відрізнити, де закінчуються інтереси держави, політики, безпеки країни і починаються інтереси віри, релігії й церкви. Саме таку ситуацію ми маємо зараз. Оскільки це зачіпає масу пересічних людей, які в цьому погано орієнтуються, то й маємо неоднозначне ставлення певної категорії людей до цього. Тому людям треба пояснювати цей збіг інтересів безпеки держави, необхідності помісної церкви, проблеми історії російської церкви, яка завжди стояла на стражі інтересів правителів Росії. Пояснювати, що віра не міняється, міняється лише адміністративна структура церкви в інтересах безпеки держави, знищення впливу держави-агресора через церкву. Зрозуміло, що це зачіпає інтереси багатьох попів, які ставлять на перше місце ставлять не віру, а власне благополуччя. По-людськи їх теж можна зрозуміти, але саме вони мають пояснювати вірянам, що від томос зовсім не міняє віри, тобто насправді жодного розколу нема. Є хворобливе бажання ПУтіна і Кирила не втратити вплив на Україну і є колосальна російська пропогандистська машина, яка маніпулює свідомістю марновірних українців. Ось і все.
15 Січня 2019, 18:18
ЛЮДИ, БУДЬМО УКРАїНЦЯМИ А НЕ МАЛОРОСАМИ..ПЦУ Це не нова Церква це відродженна церква яка була до незаконної анексії Київської Митрополії.московським ханством..Учіть історію рідного краю ..шануймо свою мову культуру Церкву..памятайте якого ви роду
15 Січня 2019, 19:33
Якщо вже обрубувати всі кінці з РФ, то варто не лише Церкву, а все. В нас на прилавках кожна третя одиниця товару - російського виробництва. Російський рубль спокійно можна купити як в банках, та і в мінял. На заробітки в Росію їздять масово і регулярно. Транспотне сполучення до країни- агресора як було відкрите, так і залишилося. Цей список можна продовжувати довго й нудно. А ще родичів скільки там живе....<br/>Від всього відказатися, щоб не підтримувати країну-агресора. Всі хто проти - вороги України.
15 Січня 2019, 20:49
не путай мухи з котлетами...невдала маніпуляція)))
15 Січня 2019, 20:54
це як потрібно нелюбити свою Державу та Нарід..щоб так яро захищати промосковську розкольницьку неблагодатну секту (.Рабів до раю не пускають)ТГ Шевченко
15 Січня 2019, 21:10
не президент створив Помісну Церкву А ГОСАПОДЬ БОГ..ВИЗНАЙ- ЩО ЦЕ Є ВОЛЯ БОЖА...Нічого не робиться без волі Божої.І це не створенна церква а відроджена.після незаконної анексії Київської Митрополії московським ханством .І Більшість Православних церков підтримала Рішення вселенського патріарха..Якщо не заперечують то не мають нічого проти..І Більшість церков світу вже згадують Митрополита Варфоломія.В УКРАЇНІ Є ЄДИНА ПОМІСНА КАНОНІЧНА СОБОРНА АПОСТОЛЬСКА ЦЕРКВА
15 Січня 2019, 21:11
Єпіфанія
15 Січня 2019, 21:22
Ви, шановний читач, щось в іменах та титулах путаєтеся - певно часто в церкві буваєте.<br/>Та й не згадує ніхто - все спостовано.<br/>І вітань офіційних немає, окрім Держдепу, УГКПЦ та ЛГБТ. Видно для кого це важливо.
15 Січня 2019, 21:25
Після завершення Томос-туру Порох піде по хатах, як свідки Єгови (не в образу свідків)
15 Січня 2019, 21:26
Томос прийде порядок наведе
16 Січня 2019, 01:00
Так навіть свідки Єгови не такі нав'язлива)) Петя і їх переплюнув))
16 Січня 2019, 02:51
нічого не путаю..процес запущенний наприклад Элладська вже згадує і це лише кілька днів після отримання томосу)) https://uanova.net/world/6654-jelladskaja-cerkov-upomjanula-mitropolita-epifanija-vo-vremja-cerkovnoj-sluzhby.html...І Більшість Православних церков підтримала Рішення вселенського патріарха..Якщо не заперечують то не мають нічого проти
16 Січня 2019, 03:06
а яка церква згадує Онуфрія?)))ніяка чому бо він є частиною рпц..а за Єпіфанія не переживайте))ГРецька православна церква вступила в євхаристійне спілкування...Це питання кількох місяців за більшістю церков ..бо ніхто не заперечує)))
19 Січня 2019, 01:26
Через півроку теж саме будете говорити, чи щось нове придумаєте?
19 Січня 2019, 21:06
Це процес не зворотній .змирися..покайся і вернись в лоно Єдиної Канонічної Помісної церкви))
23 Січня 2019, 22:17
Я знаю вірних мп де сестри дочки зяті - батюшки всі посварені . Одні других ненавидять.<br/>Похорон вдбули про людське око . Навіть не помирилися . І далі знову те саме .
24 Січня 2019, 15:22
А в КП такого немає? Таке є скрізь і всюди. Дивину найшли...
02 Лютого 2019, 00:06
на українській мові говоримо то і на українській молімося все дуже просто бог один
02 Лютого 2019, 02:39
кп зараз немає є Українська православна церква.і російска церква в Україні...
Коментар
25/04/2024 Четвер
25.04.2024
24.04.2024