Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

Володимир Мосійчук: «У Литві я побачив медичну реформу в дії»

11:19 16.12.2017
2603

19 жовтня Верховна Рада України проголосувала у другому читанні Закон про медичну реформу.

Втім, чимало людей сприймають її з острахом, мовляв, щоб не стало гірше, - йдеться на сайті Рожищенської РДА.

Що передбачено медичною реформою?

Людям нададуть гарантований пакет послуг та препарати за рахунок держави. Безоплатною буде екстренна, первинна та паліативна медична допомоги. Для лікування впровадженно принцип – «гроші ходять за пацієнтом», тобто сімейний лікар буде отримувати кошти за кожного хворого.

Побачити медичну реформу, яку пропонують українцям зараз, довелося головному лікарю Рожищенського районного центру первинної медико-санітарної допомоги Володимиру Мосійчуку. В рамках проекту Світового банку «Поліпшення охорони здоров'я на службі у людей» волинські медики відвідали Литву. Те, що там побачили – змусило подивитися на медичну реформу по-новому.


Литва – країна пострадянського простору, теж отримала в спадок радянську модель медицини. За роки незалежності в Прибалтиці встигли чимало, зокрема зробили медичні послуги якісними та доступними для населення.

В Україні планують починати реформи з первинної ланки медицини, тому волинська делегація з особливим інтересом вивчала принципи її діяльності у Литві під час тематичного семінару.

«Перша частина семінару – теоретична. Нам розповідали про реформування охорони здоров’я в Литві, її систему. Зміни у них почалися в 1997 році. Тоді литовці відмовилися від радянської моделі медицини та почали активне впровадження страхової. У 2004 році вони вступили в Євросоюз. Це дало їм змогу вчитися у Німеччині, Франції та в інших країнах Європи. Тепер досвід у них переймаємо ми», - поділився враженнями Володимир Мосійчук.

Що ж таке страхова медицина по-литовськи?

Власне цю модель впровадили в себе багато країн Європи і світу. Її принцип в тому, що з заробітної плати кожної працюючої людини відраховується 9%, зайняті працею приблизно 45% населення. Інші – не працюючі: діти, пенсіонери та ін. забезпечені безкоштовною первинною та вторинною медичною допомогою, навіть санаторно-курортним лікуванням.

«Нам довелося спілкувалися з пацієнтами, які отримали травми. Держава забезпечила їх всім необхідним для лікування: медикаментами, ендопротезуванням, якісною реабілітацією. Всі витрати на лікування покрила медична страховка. До слова, про медикаменти: в Литві безкоштовних ліків – майже 2000 найменувань. У нас цей перелік набагато менший, на сьогодні це 427 препаратів. Однак, з 2018 року кількість найменувань безкоштовних ліків має збільшитися», - розповідає Володимир Мосійчук.

В Литві медична допомога надається цілодобово. У разі екстренного звернення пацієнта оплату отримує той лікар, який прийняв його. В повноваженнях сімейного лікаря скеровувати пацієнтів до профільного спеціаліста, якщо така потреба виникає. На один прийом держава виділяє 50 євро.


В Україні система «гроші ходять за пацієнтом» має ввійти в дію з 1 січня 2018 року. Сума, звісно, менша ніж в Литві – 370 гривень, приблизно 11 євро на одного працевлаштованого хворого, та 740 гривень для дітей і пенсіонерів. Однак, поступово сума витрат на пацієнта буде зростати.

Медицина Литви створила максимально комфортні умови для населення. З впровадженням реформ повністю перейшли на електронний документообіг. Картка пацієнта - чіпована, зберігається і в паперовому, і в електронному варіантах.


Під час прийому рецепт лікар виписує миттєво, заповнюючи форму на комп’ютері, та одразу надсилає його до аптеки через інтернет. Пацієнт безкоштовно отримує ліки, пред’явивши документ та назвавши своє прізвище.

Якщо ж призначений безплатний препарат якимось чином не влаштовує хворого, він може отримати інший, наприклад імпортний, але вже доплативши певну суму.

За свою роботу литовські медики отримують достойну зарплату. А за якісне виконання професійних обов’язків, вчасну діагностику та здорове населення на дільниці – ще й премію.

«В Литві діє система стимулювання медпрацівників до роботи. Наприклад: вчасно провели щеплення, діагностували онкозахворювання на ранній стадії, здійснили виїзд до хворого швидше, ніж передбачено нормативом – отримаєш чималу премію, яка може сягати до 500 євро. А це не багато і не мало – половина зарплатні.

Рядовий лікар в Литві отримує зарплату в 1000 євро, медсестра – 800. Звісно, за таких умов лікарі та молодший медперсонал і хочуть, і будуть працювати. У нас зараз молодий лікар, медсестра, санітарка і водій мають однакову зарплату, наші люди працюють без стимулу. Тому країні медична реформа однозначно потрібна», - резюмує Володимир Антонович.

Власне, з впровадженням медичної реформи зросте і зарплата українських медичних працівників, це передбачено державним бюджетом на 2018 рік.

В європейській Литві теж було не без труднощів, спочатку люди сприймали медичну реформу неоднозначно, були невдоволені і скептично ставилися до нововведень. Але пройшов час, зараз усіх все влаштовує, адже зміни відчутні. Населення застраховане і має гарантовані державою якісні медичні послуги.

Хоча там теж ще є над чим працювати, реформування медичної галузі в Прибалтиці розпочали ще 20 років тому, але до кінця ще не втілили.


Володимир Мосійчук знає, країну чекають труднощі, у порівнянні з Україною – Литва досить маленька – майже 2,8 мільйони населення, їм простіше, адже міське населення переважає сільське. Нас же – 45 мільйонів, кількість сільських жителів переважає.

Для надання якісних медичних послуг в Україні влада має подбати про транспортне та технічне забезпечення медиків, але це питання часу, якщо реформа вже в дії, за день усього не зробиш.


В Литві реформа торкнулася не лише медичних послуг, але і функціонування закладів медичної галузі. Там кошти спрямовуються на лікувальний заклад, а його керівник може вирішити, що відремонтувати або ж придбати, тому в лікарнях відчутний технічний прогрес.

В Литві самолікування – платне. Власне, такий же принцип планують впровадити і в Україні. Якщо людина звернулася до лікаря, і він дав направлення на обстеження (рентген, УЗД діагностика, аналізи) – все безкоштовно. Але якщо людина прийшла без направлення з власної ініціативи зробити той же рентген – послуга платна.

До слова, в Литві розвинена реабілітація та санаторно-курортне лікування, лікарі активно працюють над тим, щоб не допустити інвалідності в пацієнта. Якщо цього не вдається зробити на 100%, то мінімізувати наслідки хвороби на людський організм.

«Я отримав від поїздки надзвичайні і тільки позитивні враження. Не хотілося покидати Литву, адже це гарна країна, з високим рівнем культури, а головне є чого навчитися, побачити і порівняти. Литовці хочуть нас навчити розпоряджатися коштами, надавати ефективну медичну допомогу задля комфорту людей, - каже Володимир Мосійчук. - Я зрозумів: те, що робиться в Україні – не марно, адже нашу застарілу медичну систему пора докорінно змінювати. В Литві я побачив медичну реформу в дії, сподіваюся, що зовсім скоро такі зміни відбудуться й у нас».


Коментарі

дол мосійчука

11:42 16.12.2017

кметюк допоможе вам з реформою.

До Мосійчука та інших медиків

14:33 16.12.2017

Напишіть що вам треба для проведення реформи і що заважає нормально робити реформу.ЧЕКАЄМО.....

Пацієнт

14:44 16.12.2017

Ви про заробітну плату думаєте лікарів,які і так ходять з набитими кишенями.А ви подумали про пацієнтів? Живи на мінімалку чи пенсію і ще заплати за прийом.Ганьба!!! Краще достойно нехай лікарі вивчаться,щоб можна до будь кого звернутися. А не сидять і нічерта незнають.Запалення прослухати чи побачити на снімку неможуть.

до пацієнта

17:16 16.12.2017

я медична сестра зарплата2500 у школі знов сказали здати 150 гр у мене 2 дітей як жити а якщо захворієш все купляєш і лікарю дай хоч колеги чому наприклад вчителям піднімають зарплату

123

19:15 16.12.2017

Мосійчук сімейну медицину будує вже більше 5 років... і де результат?

до всіх

22:14 16.12.2017

на халяву поїздив з нього такий реформіст як з х... молоток

я

22:19 16.12.2017

а блатні то хто7

до редакції

23:26 16.12.2017

не видаляйте коментар

до мосійчука

07:34 17.12.2017

от вам і відповідь на перший коментар. переселенець буде правити , антоновичу відкрийте очі. рда обіцянки винонує. кметюе на ваще місце

до всіх

10:09 17.12.2017

Мосійчук хоч щось робить для людей.а решта ----тільки для себе.Попитайте людей на його кустові . він ще золотий чоловік .а не те що ЦРЛ.

до 123а

10:19 17.12.2017

а ви думаєтею . що кметюк щось зробить .ніі.треба людину яка б дбала про район а не про власну вигоду.Хто в нас є такий який би взявся за це залізною хваткою. ???

222

12:34 17.12.2017

В районі ще може щось зробити Критюк з Доросинь.це стара кадра і хоч щось розуміє в керівництві

небайдужі

14:54 17.12.2017

ще й в лабораторії лікарі деруть гроші з пацінтів а які аналізи то це ще питання!мало того ще й по магазинах просллавилась одна за крадіжку оце керівник

до 222

17:05 17.12.2017

тут ви праві. Критюк з Доросинь справді професіонал своєї справи. Лікар від Бога а не Кметюк він не правильно вимовляє назви медекаментів картавить , а люди йдуть купляти і отримують розворот поворот в аптеках. Треба шоб він сам записував.

я

17:25 17.12.2017

професіоналів в Рожищі на жаль немає

Оксана

15:30 18.12.2017

Професіонали в Рожищі є. Але коли введуть у дію реформу нам до них буде зась. Тільки через сімейного, а до сісейних дійсно нема до кого іти... жах

РИТУАЛЬНІ ПОСЛУГИ

14:36 20.12.2017

Кому потрібна ця медична реформа, взагалі краще ті гроші що виділяються на медецину потратити на щось важливіше!

Воля

17:33 04.01.2018

Ще "прореформуємо" землю ,ліси,надра,водні ресурси.Забеспечим всі умови для того ,щоб все працеспроможне населення звалило за кордон і доб'ємо " медичною" реформою пенсіонерів. Красота. З такими темпами "розвитку" держава Україна може взагалі припинити своє існування.

Драгомановець

07:13 18.01.2018

Прибалти почали реформи в1997році і до цього вони не пасли задніх.Ми через 20 тільки починаємо.

19 вересня
Вчора
17.09.2018
16.09.2018
15.09.2018
14.09.2018
13.09.2018
12.09.2018
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин