Повага до захисників має бути безумовною: у Рожищі з усним репортажем виступила Анастасія Федченко

09 Червня 2024, 13:50
У Рожищі з усним репортажем виступила Анастасія Федченко 2817
У Рожищі з усним репортажем виступила Анастасія Федченко

У місті Рожище розпочався проєкт усних репортажів. Зустрічі з відомими медійниками у межах ініціативи організовує Національна мережа гіперлокальних медіа Район.in.ua.

Перший захід у форматі усного репортажу відбувся у суботу, 8 червня. Про це повідомляє Район.Рожище.

На локації Молодіжного центру для аудиторії виступила українська журналістка та письменниця, воєнна кореспондентка Анастасія Федченко. Її представила координаторка проєкту в Рожищі, місцева активістка та волонтерка Вікторія Шварцкоп.

«Формат усних репортажів дещо новий для нашої аудиторії, проте він уже успішно апробований мережею Районів. Для Рожища – це перший сезон, а загалом – другий. У межах проєкту ми будемо привозити у місто відомих журналісток та журналістів, які розповідатимуть про свою роботу. Спасибі, що ви усі прийшли сьогодні на цю зустріч та запрошую на всі наступні. Точно буде цікаво», – сказала Вікторія Шварцкоп.

Анастасія Федченко розповіла, що вперше побувала на Волині і їй тут дуже сподобалось. Жінка нині створює репортажі з фронту для видання «Новинарня». Також вона написала книгу «Вони перемогли. 11 історій про людей з ранами – видимими і невидимими». Це історії захисників, які через війну втратили здоров'я, але не волю до життя.

Під час зустрічі Анастасія більше розповіла про героїв своєї книги, яка побачила світ на початку 2022 року. Авторка познайомила аудиторію з деякими із захисників та захисниць, про яких писала. Вони на протезах сходять на українські вершини в Карпатах, організовують піші марафони, щоб зібрати гроші для побратимів, стрибають з парашутом, працюють, подорожують і народжують дітей. 

«У кожного свій шлях і свій темп: хтось досі не може спокійно згадувати момент поранення, а хтось жорстко жартує про втрачені кінцівки. Ці історії змушують плакати, сміятися, холонути від жаху й дивуватися світлу, якому є місце навіть на війні. Вони – надихають. Ця книжка не лише для людей, що бачили війну зблизька, вона – для кожного з нас», – йдеться в анотації до роботи.

Авдиторія розкупила усі примірники, які привезла із собою авторка. Анастасія залишила автографи на книгах. Одну книгу також подарувала для благодійного аукціону, що покликаний зібрати гроші на ремонт авто для 38 бригади морських піхотинців.

Цікавою та корисною частиною заходу стала розмова про формування культури пам'яті та вшановування захисників та захисниць, адаптацію суспільства та середовища, у якому комфортно має бути кожному і кожній, хто отримав травми на війні. Журналістка разом з аудиторією зійшлися на думці, що повага до захисників має бути безумовною, інакше – в українців немає шансу виграти цю війну.

Зачепили й складну тему організації публічних прощань із загиблими воїнами та промов на їх честь.

«Через частий вжиток деякі фрази стають заяложеними й вже не несуть тієї функції, яку повинні були б нести. Мені би дуже хотілося, щоб ми бачили у кожному конкретному військовому, не бойову одиницю, не функцію, а людину. Мабуть, на прощаннях мали би говорити про те, чим цей військовий жив. Можливо, він любив сплавлятися річками, можливо, вона любила вишивати сорочки, ходити в гори, говорити про мрії. Мені це здається дуже людяним», – сказала Анастасія. 

Вона наголосила, що дуже важливо загиблих військових пам'ятати саме людьми, якими вони були.

«Їхні хороші вчинки, смішні моменти, та навіть невдалі якісь ситуації. Просто пам'ятати людину, а не функцію. Якщо людина залишила заповіт щодо прощання, то родина мала б дотримуватись його. Звісно, нам може бути складно розмірковувати про це, коли це стосується нас як свідків подій. Але слухати і чути – це не тільки про журналістів, а про нас усіх. Розказати на прощанні про людину, поділитися хорошим спогадом про неї – ось це дуже по-людськи», – підсумувала Анастасія Федченко.

Фото Владислава ВАКАЛЮКА

Коментар
20/06/2024 Середа
19.06.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром