Розпочинається Різдвяний піст

27 Листопада 2016, 14:10
1879 Джерело: ukr.media

Православна Церква підготовлює вірян до святкування Різдва Христового молитвою і постом, який триватиме сорок днів, від 28 листопада до 6 січня (за н. ст.). Його ще називають Пилипівкою, бо напередодні, 27 листопада, – день апостола Филипа. Йдеться на сторінці Волинської єпархії Київського Патріархату в соціальній мережі Facebook.

Мета посту полягає в тому, щоб ми до Різдва очистили себе молитвою, таїнствами Сповіді та Причастя, щоб із чистим серцем, душею і тілом могли благоговійно зустріти явленого у світ Сина Божого.

Загальні правила дотримання Різдвяного посту менш суворі, ніж Великого та Успенського. Зрозуміло, що під час посту не дозволяється скоромне – м'ясні, молочні продукти, яйця. Крім того, у понеділок, середу і п'ятницю, за Уставом, забороняються риба, вино та олія. У вівторок же і четвер харчуємося з олією. 
Рибу під час Пилипівки споживаємо в суботу, неділю та великі свята.

Із 2 по 6 січня піст посилюється: навіть у суботу й неділю рибні страви не благословляються. А на Святвечір, 6 січня, за благочестивим звичаєм, якщо дозволяє здоров’я, варто взагалі утриматися від їжі «до появи першої зірки».

Є ряд обставин, за яких людині доречно послаблювати свій піст: хвороба, важка фізична праця, похилий вік, перебування в дорозі. У таких випадках можна, наприклад, уживати молоко. Але необхідно звернутися за благословенням до священика, разом з яким визначити міру послаблення посту. Також від посту звільняються вагітні, малі діти та ті, хто не має можливості обирати, чим харчуватися (наприклад, ув’язнені). 

Якщо вас протягом посту запросили до святкового столу і ніяк відмовитися, намагайтеся їсти тільки пісне, а коли його немає – то зовсім небагато тих страв, котрі поруч із вами. Під час святкової трапези без прохання інших не розповідайте, що ви постите, не привертайте увагу до цього та не дорікайте іншим за недотримання церковних правил.

У піст не потрібно вживати міцні алкогольні напої. Лише в суботу та неділю, а також на свята дозволяється випити трохи вина. 
На дні Різдвяного посту випадає святкування світського Нового року. Але православні мають знати, що постування при цьому ніхто не відміняв, тому всі обмеження щодо їжі та веселощів зберігаються. Звичайно, за бажанням, кожен може наготувати смачні пісні страви, з молитвою зустріти наступний рік у колі сім’ї чи друзів, але без танців та хмільного.

Однак обмеженнями в харчах піст аж ніяк не вичерпується. Той, хто постує, повинен більше уваги приділяти насамперед своєму духовному життю: частіше молитися у храмі та вдома, більше читати Святе Письмо, християнську літературу. Якщо хтось перебуває у сварці чи тримає на когось гнів, – необхідно примиритися, бо гріхи гордості, гніву, осуду, ненависті, злоби позбавляють постувальника всіх плодів його праці. Піст – це добра нагода покинути погані звички (куріння, зловживання алкоголем, картярство, лихослів’я), усілякі надмірності.

Піст тілесний без посту духовного нічого не приносить для спасіння душі, навіть навпаки – може бути духовно шкідливим, якщо людина, утримуючись від їжі, впадає у гординю. Без молитви й покаяння піст – це дієта, і до релігії відношення не має.

Пилипівка – це наша з вами жертва Богу за зібраний урожай, зокрема за плоди землі, які Він нам дав протягом року.

Коментарі
27 Листопада 2016, 17:01
Також в піст треба менше тролити.
27 Листопада 2016, 17:50
Хто б казав
Коментар
19/04/2024 П'ятниця
19.04.2024
18.04.2024