Молитва як речовий доказ: неймовірна історія священика з Топільного

10 Березня 2019, 12:17
7502

Цікавою історією визначних односельчан села Топільне Рожищенського району поділилась місцева жителька Зоя Франчук.

Враження від книги Миколи Вавренчука жінка опублікувала на своїй сторінці у Facebook.

«У Топільному була «стара» церква, яка знаходилась на території старого кладовища. Ще моя мама там дитиною бувала на службі Божій, я чудово її памятаю. На жаль, вона була зруйнована. Прикро, що буквально за пару років по тому, було знято табу на відвідування храмів, і знову повсюди стало чути церковні дзвони. Громада побудувала новий храм, Слава Богу!..» – розповідає пані Зоя.

У 1937 році настоятелем храму в селі стає Ліхнякевич Іван Васильович, уродженець села Рословичі Будаївського повіту, Київської губернії. Він закінчив Київську духовну семінарію, працював на державних посадах при Центральній Раді, та уряді Директорії в Києві. З 1936 року – на Волині, де за рік стає настоятелем храму села Топільне.

«Чим запамятався він односельчанам, та і не тільки?! Він був автором пам'ятника розстріляним у Луцькій в‘язниці 12 жителям села Топільне, побудованого за пожертви біля церкви в селі і освяченого 21 вересня 1941 року. Автор вірша-посвяти розстріляним, за що був арештований і відправлений у заслання в місто Сибтабор, де і помер у 1953 році. Також серед розстріляних був його син і син вчителя Холодняковського А.» – розповідає жінка.

До кримінальної справи священика долучили молитву як речовий доказ антирадянської агітації.

«Читаєш слова, а вони – актуальні, як ніколи», – вражена Зоя Франчук.

Текст молитви:

Боже Великий, Творче Всесилий,
на нашу рідню землю споглянь.
Ми були вірні Твому Завіту –
Вислухай нині наших благань:

Люд у неволі, край у руїні,
Навіть молитись ворог не дасть.
Боже Великий, дай Україні
Силу і Славу, Волю і Власть.

Коментарі
10 Березня 2019, 14:30
Дякую за дійсно гарну і актуальну статтю.
10 Березня 2019, 14:36
Це приклад Віри в Українську державу і народ!!!
10 Березня 2019, 14:56
Колись були патріоти не то шо сьогоднішні попи які правлять за гроші
10 Березня 2019, 15:36
а я відзначу, що священик дуже гарний на вроду, справжній чоловік.
10 Березня 2019, 18:12
Односельці скажуть, а топільненський батюшка вийшов з під Москви.
10 Березня 2019, 20:05
По більше таких би історичних фактів, і взагалі прввди.Байдуюе звідки він вийшов, головне що було у його ДУШІ,за кого молився і про що писав.
10 Березня 2019, 20:13
До читача. Я маю наувазі останні події з з церквами. Що зараз править.
10 Березня 2019, 20:30
Вже тошнить від ваших подій
10 Березня 2019, 22:53
Це все, що ви знаєте про цього священика? А особисте знайомство з членами Центральної Ради і високий пост в міліції УНР на Київщині? А уроки у видатного композитора Ленартовича? А смерть синів у Луцькій тюрмі у 1941? А ви тільки про вірш... Не за цей вірш його арештовано - у 1941 чи 1942 році він видав збірку віршів (яка була к справі, а потім десь... зникла), де йшлося про СРСР і Сталіна.
10 Березня 2019, 23:58
Чому, і це знаємо.. написано тільки трішки, бо саме цей вірш- Молитва був прикладений до справи, а ще вірш присвячений тим, кого розстріляли <br/>Не мали зброї ви в руках, в мішку камяному сиділи,<br/>Одно було в Вас на устах: Воля своєї Батьківщини.<br/>Вступити в бій вам не дали, в тяжкі кайдани закували<br/>І на Голгофу повели, після знущання розстріляли.<br/>Пекельні Ви терпіли муки:Вам відтинали ноги, руки, <br/>Колючим дротом Вас пороли, списами гострими кололи. І кулеметами сікли.<br/>Перемогти Вас не змогли. Не піддались Ви слугам сатани, <br/>Правдивого Ви знали Бога, <br/>Вас за Вкраїну розпяли, То Ваша перемога!!!<br/>Не повернулися до нас, такими, як колись Вас знали, <br/>Хоч тіло залишило Вас, <br/>Та дух Ваш в ореолі слави!<br/>Він серед нас, Як промінь, <br/>Освітлює наші шляхи, дає нам силу, <br/>Кличе спомин про жертву за чужі гріхи<br/>Як ви жили, і що вчинили, <br/>Оповідатимуть Ваші могили, <br/>Не тільки нам, а всьому світу<br/>Віднині, завджи, і до віку!<br/> І. Ліхнякевич. 24. 06. 1941<br/>Ми і цього не відали, спитати тополян- скажуть, ні..
11 Березня 2019, 00:03
Священик був за Україну, а нам щось цього не розказують.. ще й сина втратив і сам був осуджений.. багатьох українських священників знищив той режим..
11 Березня 2019, 17:27
Москва нищить нещадно усе українське починаючи з 1654 року і до нині, використовуючи усі підручні засоби. Сьогодні вона вміло і безсоромно використовую московських попів, а ми, тупі й ліниві розумом і тілом, піддаємося цій примітивній брехні про &quot;дідівську віру&quot;, про &quot;благодать&quot; московської церкви і тому подібну брехню. Ганьба &quot;населению&quot;, яке піддається цій брехні, зраджуючи свою землю і державу!