Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

У Ворончині селяни тримають по сім корів

14:25 04.02.2019
4344

Здавна корова вважалася основною годувальницею на селі. Молоко, сметанка, сир, масло – все своє, натуральне. Але в останні роки спостерігається загрозлива тенденція: селяни масово продають худобу, бо, мовляв, невигідно її утримувати.

Однак у Ворончині Рожищенського району господарі мають по п’ять-вісім корів. Про це пише «Вісник».

Добратися до цього села непросто. Від райцентру – 39 кілометрів не дуже добрими дорогами, а до обласного центру взагалі майже 60 кілометрів треба по ямах стрибати. Саме географічна віддаленість, бо Ворончин можна назвати крайньою точкою Рожищенського району (він сусідить з Локачинським та Турійським), і є однією з основних причин, чому люди тримають велику господарку. Бо інакше як вижити? А може, приклад їм показує сільський голова Микола Касянчук? Він не лише вмілий керівник громади, адже майже сімнадцять років займає цю посаду, а й добрий господар, бо годує аж вісім корів!

«У нас здавна люди корів тримають, – відповідає. – Здають молоко, з того й живуть. Самі ж розумієте, що нині офіційну роботу в селі важко знайти. Ото десь 50 осіб працюють у різних закладах соціальної сфери, ще кілька людей – у фермерів. Влітку й восени їздять на сезонну роботу в Хорохорин, хтось – у Польщу, але більшість сидять вдома. От на нашій вулиці Миру лише кілька хат, а череда має понад сорок корів! Я починав з трьох, а тепер маю вісім. У сусідки Наташі – сім годувальниць, ще в одного сусіда – шість. Далі трохи менше».

Звичайно, щоб прогодувати таку міні-ферму, треба влітку добряче потрудитися. Микола Касянчук лишень під сінокос обробляє вісім гектарів, на зиму закупляє 30 тонн жому. Майже всі ворончинські господарі мають земельні паї, власну техніку, тож проблем немає, аби лиш Бог дав сили та здоров’я й добру погоду, щоб заготовити корми. Зрозуміло, що корівок уже давно доять не руками, а апаратами. Здають молоко на Рожищенський завод, і хоч закупівельна ціна далека від ринкової, але який вихід?

Наталія Демчук разом з чоловіком тримають семеро корів, а ще коней, свиней, різне птаство. Як-то кажуть, є біля чого ходити. За городом складені добротні скирти сіна. Ой, нелегко дається те солодке молоко! Сіють три гектари люцерни, буряків сорок соток. Жінка погоджується, що треба добряче наробитися біля всього. В одному хліві утримують корівок. Сюди навіть воду провели, щоб взимку відрами не носити. В іншому приміщенні – телята. Їх не продають заготівельникам, а тримають довше, щоб отримати дотації. Допомагає чоловік, діти. Усі змалечку привчені до роботи.

«Шкода, що селянська важка праця так низько ціниться, – каже 38-річна жінка. – 4,5 гривні за літр молока – це ж сміх, але куди людям діватися? Мусять здавати. Якось я пробувала до Луцька возити, але це дуже далеко. І скільки ти в руках тих пляшок занесеш? За одну дорогу в автобусі тре віддати 120 гривень, то шкірка вичинки не варта».

Тому жінка, як і більшість односельців, здає молоко закупівельникам.

«Якщо брати загальні дані по сільській раді, то наші люди тримають 260 корів, – зазначає Микола Касянчук. – Звичайно, в останні роки й у нас поголів’я скоротилося, але не так різко, як в інших селах. Усі хоч і тяжко працюють, але не хочуть позбуватися єдиних годувальниць, бо що не кажіть, а завдяки корівкам у хаті завжди є сметана, сир і якась копійка щомісяця надходить».

Загрузка...
Коментарі

Оксана

21:15 04.02.2019

Це просто абсурд. Біля корови така праця,а ціни
........сміхота.

112

22:01 04.02.2019

Голова просто молодець! Встигає і головувати, і хазяйнувати, і людям допомагати!

Небайдужий

06:06 05.02.2019

Отак завдяки цін і знищують село щоб люди були бідні покинули землю а потім коли вони захоплять землю будуть і ціни і збут на продукцію

16 жовтня
Вчора
14.10.2019
13.10.2019
12.10.2019
11.10.2019
10.10.2019
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин