Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

У Рожищі спростували інформацію телеканалу «Україна» щодо неналежного виховання дітей з інвалідністю у селі Бортяхівка

12:02 21.11.2018
3996

У Рожищенській районній державній адміністрації спростовують інформацію, яку озвучили під час ток-шоу «Говорить Україна».

Про це пишуть на сайті Рожищенської районної державної адміністрації.

20 листопада 2018 року на телеканалі ТРК «Україна» у передачі ток-шоу «Говорить Україна» показали сюжет про виховання дітей з інвалідністю в сім’ї Галюків з села Бортяхівка Рожищенського району, в якому однобоко висвітлели ситуацію, що склалася в родині.

Ще в червні 2018 року журналісти газети «Наш край» провели власне розслідування цієї ситуації. За його результатами опублікували матеріал в тижневику від 21 червня 2018 року №25 під назвою «У Бортяхівці знімали перебачу для ток-шоу «Говорить Україна» (публікація нижче).

Тридцятисемирічний Сергій Галюк з Бортяхівки після смерті три роки тому молодої дружини сам доглядав двох дітей. Важка втрата, звичайно, підкосила чоловіка, але впадати у відчай було ніколи. На руках у Сергія – двоє дітей. Дітей особливих, медичні висновки з їхніми діагнозами неможливо читати спокійно. Скільки об’їздили лікарів, медичних закладів! Марно. Діти підростали – і розширювався список захворювань. У кінці 2017 року одинадцятирічному Назарові, якого важка інвалідність посадила у візок, відповідно до заключення лікувально-консультативної комісії рекомендовано дитячий будинок-інтернат ІV профілю, хоча ще у березні 2015 року хлопчик навчався в Рожищенському навчально-реабілітаційному центрі. У травні цього року заходи соціально-медичної реабілітації рекомендували і семирічній Каті, яка раніше навчалася у Ківерцівському центрі розвитку дитини «Сонечко», а згодом в навчально-реабілітаційному центрі у Рожищі.

Діти Сергія Галюка потребували постійного стороннього та спеціалізованого догляду. Звичайно, що рекомендовані заходи соціально-медичної реабілітації забезпечити батькові в домашніх умовах у маленькому селі було неможливо. Тому Сергій в кінці минулого року звернувся за допомогою в Рожищенський районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Просив посприяти влаштувати хоча б одну дитину у спеціалізований заклад, аби їй там надали кваліфіковану допомогу.

«Процедура влаштування дітей з інвалідністю у будинки-інтернати є доволі складною і в часі довготривалою. Після того, як батько звернувся до центру, розпочали збір документів на Назара. А це – стос довідок з різних інстанцій, медичних висновків. Бачив і розумів: у дітей Галюків дуже серйозні діагнози, батько Сергій і бабуся Антоніна Павлівна, яка допомагала синові доглядати дітей, виснажилися і фізично, і морально. Однозначно, їм потрібна допомога. Перепоною на шляху швидкого влаштування дитини в інтернат стала відсутність такого закладу на території Волинської області. Якби був, ситуація була б вирішена», — розповідає директор Рожищенського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Олег Шварцкоп, який особисто займався пошуком потрібних закладів і наявних у них місць.

До того ж, у зв’язку з тим, що Міністерство соціальної політики акцентує на тому, що діти з особливими потребами, діти-сироти мають проживати в сім’ях, багато інтернатів в Україні закрили, реорганізували, перепрофілювали у реабілітаційні центри.

«Я теж за сімейне виховання, але в таких складних випадках, як у Галюків, для дітей з важкою інвалідністю повинні працювати спеціалізовані заклади. Я звернувся за консультацією і допомогою в департамент соціального захисту населення облдержадміністрації, який видає путівку на влаштування дитини з інвалідністю до будинку-інтернату. Сказали: шукайте заклад. Особисто телефонував у шість інтернатів в п’яти областях, спілкувався з керівниками, пояснював ситуацію. Всі ставилися з розумінням, хоча й жалілися на відсутність вільних місць. Потрібне було погодження між департаментами двох областей. Над цим і працювали», — додав він.

У хід цієї історії три тижні тому втрутилися журналісти популярного ток-шоу «Говорить Україна».

«Сусіди обходять цей будинок десятою дорогою, бо замість дитячого сміху звідти лунають лише страшні крики!
Коли Назарчик та Катруся з’являються на вулиці, люди жахаються! Адже діти не вміють говорити, тримати у руках навіть ложку, ледве ходять і дуже агресивні! Що з дітьми робить рідний батько? Кому вигідно тримати дітей у такому стані? І ЧИ ПОНЕСЕ хтось за це відповідальність», — пишуть про цю ситуацію на сайті «Говорить Україна».

За подробицями з перших уст працівники РДА поїхали разом з Олегом Шварцкопом у Бортяхівку.

«Ведучий не дав мені й слова сказати. Про те, що я працював, доглядав дітей, мав терпіння, скільки я виїздив з дітьми по лікарях у Луцьк, Київ. Про те, що я сам звернувся до центру соціальних служб, коли отримав висновки про необхідність соціально-медичної реабілітації для дітей. У мене дітей не забирали соціальні служби. Я сам звернувся за допомогою», — зазначив батько дітей.

Як виявилось, бабця дітей, за порадою невістки, звернулась до телевізійників.

«Якби хтось із присутніх в студії пожив хоч тиждень в нашому пеклі. Наші дітки не говорять, не чують, не можуть себе обслуговувати. Знаєте, після останніх візитів до лікарів у мене опустилися руки. Зрозуміли, Назара уже не витягнемо. Але ж Катруся, вона ще маленька, до трьох років було ніби все добре. Потім — діагноз за діагнозом. Діагностували ще й глухоту, у Києві поставили у вушка шини. Якби ж вона чула, їй було б набагато краще, ніби й розуміє, коли говориш до неї, але нічого сказати не може. Потрібен слуховий апарат. Але невролог не радить його носити через нестабільний психологічний стан дитини. Не можна її покласти в лікарню, не підлягає перебуванню в стаціонарі. А коли з допомогою МРТ у Каті виявили численні кісти у мозку, ще й сказали, що з ними нічого не можна зробити, я взагалі втратила надію», — розповіла жінка.

Також вона зазначила, що сама має численні проблеми із здоров'ям. Тому Сергію було важко із двома дітьми.

«Невістка знайшла в Інтернеті «Говорить Україна», заповнила заявку. Згодом до мене передзвонили, сказали, що хочуть допомогти. Я відразу попередила, що моя єдина мета – полікувати дітей, щоб полегшити їм життя. Пообіцяли влаштувати дітей в реабілітаційний центр у Києві на місяць», — розповідає Антоніна Павлівна.

Той день, коли у Бортяхівку приїхали телевізійники, Галюки згадують з болем у серці. Почувши, як працюють журналісти ток-шоу в пошуках провокативних моментів, була, м’яко кажучи, здивована.

Журналістка «Говорить Україна» попросила Сергія Галюка показати, як він годує дітей. Спочатку батько береться за Назара, Катруся заважає, вибиває з рук тарілку. У дівчинки гіперактивність, нестійка емоційно-вольова сфера, потребує постійного контролю. Сергій прагне втихомирити доньку, а журналіст все спонукає: «годуй, роби те…». На емоціях, батько, боячись, що Катя вибіжить на вулицю, поки він займається з Назаром, прив’язує її мотузкою, щоб була на очах.Журналістка записала це на відео та показала його Олегу Шварцкопу, запитуючи його про моральний стан дітей у цій ситуації.

«Тут треба говорити про моральний стан батька і бабусі, як їм вистачає сил, здоров’я, часу, терпіння доглядати стільки років цих дітей?! Журналісти звинувачували Сергія, що він не справляється, випиває. Так, нюанси зі спиртним є, але батько здійснює потрібний догляд, забезпечує дітей необхідним. Тому наше завдання: зберегти сім’ю, щоб Сергій залишався батьком дітям, а також влаштувати дітей в спеціалізований заклад для отримання ними соціально-медичної реабілітації відповідно до їх потреб», — додає Олег Шварцкоп.

Готуючись до зйомок передачі, журналісти переписувались СМС-ками з кількома бортяхівцями, роздаючи завдання, щоб ті пішли до Галюків і підловили на телефон ті чи інші неприємні ситуації. Антоніна пригадала, як уже повертались журналісти до Київа, і сіли в автобус, журналістка згадала, що забула щось в хаті. Вже на передачі Галюки побачили, що ходила вона сфотографувати старий, не зовсім чистий, матрац.


У Києві Галюкам зняли квартиру, дали гроші на проживання. Але, на камеру, як говорить Сергій, ведучий сказав, що уже домовлено про влаштування дітей у спеціалізований заклад.

«На наступний день після зйомок передачі у Рожищенську райдержадміністрацію зателефонувала журналістка ток-шоу «Говорить Україна» і запитала, куди подіти дітей, в які заклади ви зверталися. Надали їй перелік закладів», — додає Олег Шварцкоп.

Сергій Галюк додає, що пізніше його із дітьми відвезли в Залучанський інтернат в Івано-Франківській області, та покинули там без документів.

«У чотири години мені зателефонували і сказали збиратися. Куди їдемо не повідомили, не запитали, які у мене є документи, чи є гроші. Завезли нас з дітьми у Залучанський інтернат в Івано-Франківській області, кинули, як собаку з щенятами, і сказали, що їдуть на Волинь збирати необхідні документи. Я дуже вдячний працівникам цього закладу, що вони не залишили нас на вулиці і прихистили на тиждень без документів (були лише на Назара), і без путівки. Дітей годували, мене підтримували. На другий день приїхав заступник директора департаменту Івано-Франківської ОДА, поспілкувався зі мною і дав згоду на поселення дітей після надходження відповідних документів», — розповідає чоловік.

Олег Шварцкоп розповів, що спільними зусиллями двох областей вдалось зібрати документи.

«Після того, як журналісти завезли Сергія з дітьми в інтернат, під контроль ситуацію взяли департаменти соціального захисту населення обох областей, Рожищенська райдержадміністрація. Спільними зусиллями пакет документів було зібрано, спочатку відправили в електронному варіанті, а потім надіслали оригінали. Журналісти, по суті, заварили кашу, а розсьорбувати довелося нам», — додав він.

Довідково: Залучанський дитячий будинок-інтернат – це заклад для дітей та молоді з особливими потребами – обмеженими розумовими та фізичними можливостями.

«Заклад мені сподобався, хороші умови, добрий колектив, — розповідає Сергій. — Тут надається і медична допомога, і є заходи з реабілітації, басейн. Зручно добиратися. Я кожен день туди телефоную, можна відвідувати дітей, забирати на якийсь час додому. Я від дітей не відмовляюся. Я для них хочу зробити все, що від мене залежить».

Деякі експерти на передачі висловлювалися взагалі за позбавлення Сергія батьківських прав.

«Ніяких претензій і скарг ні від сільської ради, ні від фельдшера, ні від центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді про те, що батько – Сергій Галюк не здійснює належного догляду за дітьми у службу у справах дітей не надходило. Він старався, доглядав, йому допомагали мама і сестра. Коли ж бабуся дітей потрапила в лікарню, чоловік опинився в складній ситуації, адже діти потребують постійного догляду і контролю. У відчаї він звернувся за підтримкою до ЦСССДМ, пішов на співпрацю, не залишив дітей, а все робив, щоб допомогти дітям отримати реабілітацію у спеціалізованих закладах. Тим більше, що це рекомендовано висновками лікарської комісії. Я відвідувала сім’ю Галюків у Бортяхівці, там хороші умови, чисто, прибрано, їсти наварено. Треба відзначити і роботу батька щодо регулярного медичного обстеження дітей. Це не є непутящий батько, навпаки, він переживає за дітей і тому звернувся за допомогою, підстав позбавляти його батьківських прав немає», — начальник служби у справах дітей РДА Жанна Дубчук.

Коментарі

повірте

13:32 21.11.2018

Черговий сюр від їх спростуваннь

до правди

15:49 21.11.2018

Сци в очі а вони кажуть що дощ іде

Наталія

19:34 21.11.2018

До батька і бабусі питань немає,а от служби.....

Жанна

19:58 21.11.2018

Так в хаті справді чистенько .

Рожищанин

21:41 21.11.2018

Ну а то ми не знаємо що Шварцкоп в нас фотомодель так що прояку роботу ви хочете від нього почути,він зайнятий виключно звітуванням про присутність на усіх міроприємствах і поширенні своїх фото

55

07:17 22.11.2018

Ми такі гарні служби назбирали аж мішок довідок , а такі погані журналісти за пару днів помістили дітей в заклад .

1

08:56 22.11.2018

краще зібралиб гроші на матраси ремонт лікування чи спитали за що вони живуть

кременець

11:46 22.11.2018

Шварцкоп із Жанною дуже вміло командировочні відмічають по сільських радах і своєчасно оформляють їх . А про чуже горе ... . Слідкують за своїм гаманцем.

1234

15:33 22.11.2018

Щось забагато в нас в районі проблем з дітьми не пора змінити владу...

Спостерігач

23:47 22.11.2018

Напевно судити тата чи бабусю дуже просто.Подивилась передачу-гарана хата,навколо квітник.Я зовсіму,але не знаю цю родину,але неодноразово бачила бабусю і онучку в автобусі.бабуся ніколи не розсердилась на дитину,хоча було помітно,що малеча вередує,непосидюча.Суханову насамперед потрібно було поспівчувати цій родині,адже це доволі непросто виховувати таких діток.І видно,що тато і бабуся їх дуже люблять.

Коментатор

00:08 23.11.2018

Маніпулювання якраз в цій статті, а не в передачі. Це видно не озброєним оком) Брехня на брехні. Можливо журналісти поступили цинічно показавши всю спідню білизну цих людей. Але таке жахіття не могло існувати без відома і бездіяльності цих служб. І тільки добрий копень під зад нагадає їм для чого і заради кого вони працюють.

Наталія

09:12 24.11.2018

А навіщо в районі по суті дві ідентичні служби?Може достатньо однієї,тоді б,може,хоч щось робили?

так

08:37 25.11.2018

Так у Шварскопа ще й навіть бухгалтер свій на 2 жопи

12 грудня
Вчора
10.12.2018
09.12.2018
08.12.2018
07.12.2018
06.12.2018
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин