Сільське господарство Рожищенського району «не пасе задніх»

20 Листопада 2016, 23:55
4727

З року в рік, в третю неділю листопада, в Україні є гарна можливість відсвяткувати День працівників сільського господарства. Свято, що традиційно підсумовує копітку працю аграріїв, завершує хліборобський рік, сповнений хвилюваннями і турботами про врожай, переконливо доводить спроможність і вміння трудівників села гідно виходити зі складних, почасти непередбачуваних ситуацій.

Чим багатий був цей рік у нашому районі, які позитивні звершення, або ж «мінуси» він приніс для сільського господарства, розмовляємо з начальником відділу агропромислового розвитку РДА Володимиром Нікітіним.

За словами очільника АПК, цьогоріч хлібороби краю зібрали 30 тис тонн зернових культур з урахуванням кукурудзи в початково-оприбуткованій вазі за середньої врожайності 46,6 ц/га, посіяли під урожай 2017 року 6660 га озимих культур на зерно та зелений корм. Загалом за 10 місяців вироблено 2947 тонн мʼяса, надоєно 1907 тонн молока.

На сьогоднішній день тваринництвом в районі займається 13 агроформувань, 11 з них утримують ВРХ, 7 агроформувань – свині, в тому числі ФГ «Стельмащука» - 140 голів овець.

«Найбільша чисельність поголівʼя утримується в СВК ім. Ватутіна, це 1042 голів великої рогатої худоби з яких 362 голів корів. ТзОВ «Лан Волинь» - 514 голів мʼясного поголівʼя ВРХ, в тому числі 147 голів мʼясних корів. Чисельність поголівʼя ВРХ з цих господарств становить 55 % всього поголівʼя с/г підприємств району. На жаль, спад поголівʼя мотивується насамперед низькими цінами на молоко», - розповідає Володимир Якович.

Приємним є факт того, що наш район займає перше місце в області за чисельністю свиней.

«Станом на 1 листопада 2016 року в нас налічується 20691 свиней, а це на 2285 голів більше, ніж у 2015 році. першість в галузі свинарства належить ТзОВ «Чебені плюс» - 10607 голів, у ТзОВ СП «Гірсам» утримується 6683, а у СПП «Вишеньки» - 3086 голів» - підкреслює Володимир Нікітін.

Першість Рожищенській район займає в області і по кількості сімейних (родинних) ферм – господарств, що утримують трьох і більше корів.

«На перше число цього місяця налічується 678 родинних ферм з чисельністю 2555 корів», - пояснює очільник АПК.

Одним з перших в районі, та загалом у області, ПП «Захід Агро» (директор Кабан В.О.) розпочало виробництво продукції за стандартом МАОС з органічного виробництва та переробки, що еквівалентний стандарту європейського Союзу.

Сертифіковано 935 га с/г угідь у Носачевичівській, Навізьській та Сокільській сільських радах. На сертифікованих землях підприємством було засіяно 135 га пшениці спельта сорту «Rotkorn» та 318 га проса сорту «Біла альтанка».

«Вагомий внесок у виробництво сільськогосподарської продукції зробили одноосібники. Хочу зазначити, що майже все виробництво овочів та картоплі зосереджено саме у них.

Майже більшу половину земель, яка є на територіях сільських рад обробляють одноосібники в селах Пожарки (Колбач В.Є, Кожан С.А), Мильська (Куденчук М.М., Куденчук О.М.), Переспі (Дацюк Л.Ю). Саме Володимир Колбач з Пожарок, Олександр Полюх, Леонід Щегельський та Ігор Кравчук з Квітневого реалізували найбільше цукрових буряків з власних господарств на цукровий завод.

А от у реалізації мʼяса першість здобув Олег Богайчук з Пожарок – 10,7 тонн. Найбільше реалізували молока Микола Редько з Береська – 142 тонни та Микола Костюк з Ворончина – 97 тонн», - зауважує співрозмовник.

Не забув Володимир Нікітін відмітити й бджільників, які працюють на теренах нашого району, а саме Анатолія Волощука з Рожища (120 бджолиних сімей), Віктора Ткачука з Носачевич ( 80 бджолосімей), Володимира Рощука з Ворончина (90 сімей), Володимира Андрущенка з Лукова (70 бждолосімей), рожищанина Юрія Момота (в якого налічується 34 бджолосімʼї, який, до слова, єдиний займається вирощуванням трав-медоносів), Валентина Глушка з Топільного (30 сімей бджіл), Петра Сакова з Топільного (35 сімей), Романа Матвійчука з Навозу (35 бджолосімей), Євгена Фірчука з Топільного (25 сімей бджіл) та Миколу Демидюка з Берегового (22 сімʼї).

А от одним із на найперспективніших напрямків у сільському господарстві, за словами Володимира Яковича, залишається – ягідництво.

«За кількістю ягідних культур ринок ще далекий від насичення, тож щороку ми спостерігаємо підвищенну зацікавленість із боку виробників інших галузей сільського господарства, а також інших секторів економіки, що зовсім не повʼязані  із сільгоспвиробництвом, які небезпідставно вважають цей напрям інвестиційно привабливим. Моніторинг свідчить, що площі закладання плантацій малини протягом останніх декількох років постійно зростають.

Особливо це стосується літніх сортів. Окремі господарства отримують до 10 тонн з гектару, навіть за вирощування цієї ягоди із застосуванням традиційної технології у відкритому грунті», - зауважує очільник АПК..

Також він підкреслює, що даний напрямок рослинництва ідеально підходить для представників середнього і дрібного аграрного бізнесу. Серед виробників, які вирощують ягоди малини на значних площах, Володимир Якович, відмітив власників особистих селянських господарств з сіл Ужова, Топільна, Рудки-Козинської. Полуницю ж в основному вирощують в Береську.

Що ж стосується овочівництва, то Володимир Нікітін каже, що ним займаються в кожній сільській місцевості, хоча основні площі зосереджені в Береговому, Уляниках, Переспі, Пожарках, Любчі та Рудці-Козинській.

Про сільське господарство Володимир Нікітін може говорити годинами.  Із захватом розповідає про людей, які працюють на землі. Словом є чим пишатися, є до чого прагнути.

«Ми свідомі того, що для повного відображення села треба багато ще зробити. Передусім необхідно втілити комплексну програму державної підтримки сільгоспвиробника, створити сучасну і дієздатну інфраструктуру агропромислового комплексу, забезпечити належні умови для достойного життя селян», - завершує розмову Володимир Якович.

Що ж є чим пишатися, є й до чого прагнути. Але найперше і найголовніше варто підтримувати сільгоспвиробника.

Необхідно відстоювати державну підтримку сільгоспвиробників; ратувати за програми підтримки, у тому числі як фермерських господарств, так і одноосібників у рамках загальноукраїнських та регіональних програм. У нашої держави реально усі передумови для того, щоб стати провідною годувальницею у світі. Господар у землі дбайливий, варто лише його підтримати і всіляко заохочувати.

Розмовляла Ірина Зенц

Коментар
23/04/2024 Вівторок
23.04.2024
09:50
22.04.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром