Що потрібно знати про створення профспілкової організації?

19 Жовтня 2016, 17:30
6321 Джерело: 4vlada.com

          Для чого створювати профспілку ?

         Профспілки, їх об’єднання здійснюють представництво і захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок в державних органах та органах місцевого самоврядування, у відносинах з роботодавцями, а також з іншими об’єднаннями громадян.

         Вони ведуть колективні переговори, укладають колективні договори, генеральну, галузеві (міжгалузеві), територіальні угоди від імені працівників у порядку, встановленому законом. Профспілки, їх об’єднання мають право представляти інтереси працівників в органах, що розглядають індивідуальні трудові спори.

         Профспілки також мають повноваження у сферах забезпеченні зайнятості населення, соціального страхування, соціального захисту, забезпечення достатнього життєвого рівня громадян та інших сферах, передбачених законом.

        

 

Хто може створювати профспілки і як?

         Створювати профспілку можуть громадяни України і для цього не потрібно будь-якого дозволу на таке створення. В той же час іноземні громадяни та особи без громадянства не можуть створювати профспілки, але можуть вступати до профспілок, якщо це передбачено їх статутами.

         Профспілка, об’єднання профспілок набувають права юридичної особи з моменту затвердження статуту (положення). Статусу юридичної особи набувають також організації профспілки, які діють на підставі її статуту.

         Статут (положення) профспілок приймається з’їздами, конференціями, установчими або загальними зборами членів профспілки відповідного рівня і не повинні суперечити законодавству України. Він повинен містити статус та повну назву профспілки, її скорочену назву (за наявності), місцезнаходження її виборних органів (юридичну адресу), мету та завдання профспілки, умови і порядок прийняття в члени профспілки та вибуття з неї, права, обов’язки членів профспілки, умови, порядок та підстави виключення з членів профспілки, територіальну, галузеву або фахову сферу діяльності, організаційну структуру профспілки, повноваження її організацій, виборних органів, порядок формування їх складу, умови, терміни, порядок скликання з'їздів, конференцій чи загальних зборів членів профспілки та порядок прийняття ними рішень, порядок і терміни звітності виборних органів профспілки перед членами профспілки, порядок здійснення контролю за діяльністю виборних органів профспілки, джерела надходження (формування) коштів профспілки та напрями їх використання, порядок здійснення господарської діяльності, необхідної для виконання статутних завдань профспілки, порядок внесення змін до статуту профспілки, умови та порядок припинення діяльності профспілки і вирішення майнових питань та інші умови, передбачені Законом України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності».

        

Легалізація профспілки

         Профспілки, їх об’єднання легалізуються шляхом повідомлення на відповідність заявленому статусу. Легалізація всеукраїнських профспілок та їх об’єднань, інших профспілок та їх об’єднань здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, інших громадських формувань.

         Для легалізації профспілок, об’єднань профспілок їх засновники або керівники виборних органів подають заяви. До заяви додаються статут (положення), протокол з’їзду, конференції, установчих або загальних зборів членів профспілки з рішенням про його затвердження, відомості про виборні органи, наявність організацій профспілки у відповідних адміністративно-територіальних одиницях, про засновників об’єднань.

         На підставі поданих профспілкою, об'єднанням профспілок документів легалізуючий орган у місячний термін підтверджує заявлений статус за ознаками, визначеними статтею 11 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», включає профспілку, об'єднання профспілок до реєстру об'єднань громадян і видає профспілці, об'єднанню профспілок свідоцтво про легалізацію із зазначенням відповідного статусу.

         Легалізуючий орган не може відмовити в легалізації профспілки, об’єднання профспілок. У разі невідповідності поданих документів профспілки, об’єднання профспілок зазначеному статусу легалізуючий орган пропонує профспілці, об’єднанню профспілок надати додаткову документацію, необхідну для підтвердження статусу.

        

Членство у профспілці

         Членами профспілок можуть бути особи, які працюють на підприємстві, в установі або організації незалежно від форм власності і видів господарювання, у фізичної особи, яка використовує найману працю, особи, які забезпечують себе роботою самостійно, особи, які навчаються в навчальному закладі.

         Громадяни України вільно обирають профспілку, до якої вони бажають вступити. Підставою для вступу до профспілки є заява громадянина (працівника), подана в первинну організацію профспілки. При створенні профспілки прийом до неї здійснюється установчими зборами.

         Ніхто не може бути примушений вступати або не вступати до профспілки.

         Статутом (положенням) профспілки може бути передбачено членство у профспілці осіб, зайнятих творчою діяльністю, членів фермерських господарств, фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, а також осіб, які навчаються у професійно-технічних або вищих навчальних закладах, осіб, які звільнилися з роботи чи служби у зв'язку з виходом на пенсію або які тимчасово не працюють.

         Статутами (положеннями) може бути передбачено обмеження щодо подвійного членства у профспілках.

         Роботодавці не можуть бути членами виборних органів профспілки будь-якого рівня.        

        

Об’єднання профспілок

         З метою виконання своїх статутних завдань профспілки, їх організації (якщо це передбачено статутом) мають право на добровільних засадах створювати об’єднання (ради, федерації, конфедерації тощо) за галузевою, територіальною або іншою ознакою, а також входити до складу об’єднань та вільно виходити з них. Для цього укладається відповідна угода та затверджується статут (положення) об’єднання. Також Законом передбачено право профспілок та їх об’єднань вступати до міжнародних профспілкових та інших міжнародних організацій та об’єднань, які представляють інтереси працівників і брати участь в їх діяльності, співробітничати з профспілками інших країн, здійснювати іншу діяльність, яка не суперечить законодавству України.

        

Незалежність профспілок

         Професійні спілки, їх об'єднання у своїй діяльності незалежні від державних органів та органів місцевого самоврядування, роботодавців, інших громадських організацій, політичних партій, їм не підзвітні і не підконтрольні.

         Профспілки самостійно організовують свою діяльність, проводять збори, конференції, з'їзди, засідання утворених ними органів, інші заходи, які не суперечать законодавству.

         Забороняється втручання державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, роботодавців, їх об'єднань у статутну діяльність профспілок, їх організацій та об'єднань.

Луцький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Коментарі
19 Жовтня 2016, 22:21
я вас умоляю, з вашими профспілками і з їх представництвом і захистом... Людей добровільно-примусово заганяють в ті профспілки і деруть внески!!! Пізніше ділять на обком профспілки (здається 30%) і решта лишається в розпорядженні профспілкової організації .Кого вони де і коли захистили ???
20 Жовтня 2016, 00:28
пІДТРИМУЮ ПОПЕРЕДНЮ АВТОРКУ НА СТО ВІДСОТКІВ. нІКОЛИНІКОМУ ТІ СП-НІ ПРОФСПІЛКИ НЕ ДОПОМОГЛИ А ЗА РАХУНОК ЧЛЕНСЬКИХ ВНЕСКВ ЖИЛИ-ПОЖИВАЛИ КЕРВНИКИ ТИХ ПРОФСПІЛОК.І НА КУРОРТИ ВОН ТЕЖ ІЗДИЛИ НАДУПНЯК. тАК ЩО ЕРА ПРОФСПІЛОК- В МИНУЛОМУ.чИ ХТОСЬ ЗНОВУ ХОЧЕ НАЖИВАТИСЯ ЗА РАХУНОК ОБМАНУТИХ?
20 Жовтня 2016, 01:17
В лікарні вже не профспілка, а мафія!
20 Жовтня 2016, 02:40
можу порекомендувати про що писати, коли немає новин у Рожищі
20 Жовтня 2016, 02:50
то чому самі не описуєте "відомі" вам новини? Пишіть, а ми почитаємо!
20 Жовтня 2016, 11:24
того щоб розвалити профспілку - треба покликати малого Дулюка - він так переживав за простий люд, що розігнав профспілку в РДА)))
20 Жовтня 2016, 12:58
йі ПРАВИЛЬНО дУЛЮК ЗРОБИВ! ТАМ ЩЕ ПРОФСПІЛКИ НЕ ВИСТАЧАЛО 1
20 Жовтня 2016, 13:54
А про освітянську профспілку що скажете?
20 Жовтня 2016, 20:50
і в освіті та сама фігня!
20 Жовтня 2016, 22:20
Ну і що поганого зробив Дулюк в РДА, розваливши профспілку??? Запитайте працівників хто був проти цього! Всі з задоволенням повиходили з цієї профспілки.
20 Жовтня 2016, 22:26
профспілки це одне те хороше що зробив малий Дулюк в РДА.
Коментар
26/04/2024 Четвер
25.04.2024