Ловися рибко, велика та маленька, або орендар водойми має знати своє місце

08 Червня 2016, 18:00
6804

Останнім часом спостерігаються напружені стосунки між орендарями окремих водойм та рибалками-любителями. Напевно, багатьом із них не відомо, що останні мають законне право ловити рибу навіть на орендованих ставках.

Посидіти з вудкою на березі ставка полюбляють старі і зовсім юні риболови. Дехто із них навіть не задається ціллю щось впіймати, а просто відпочити. За словами рибалок, проблем із ловлею риби в річці Стир не виникає. Проте інша справа, коли вони йдуть на ставки, де є орендарі.

– Були випадки, що вудки ламали, й до бійки ледве справа не доходила, – розповідає рибалка-любитель, який побажав не вказувати свого імені. – Та що там казати, якщо так звані орендарі дітей купатися не пускають.

Деякі орендарі здійснюють суборенду, не маючи на це відповідних дозволів, а закони трактують на свій лад. Але є низка законодавчих актів, які захищають права рибалок-любителів.

Ось, до прикладу, існують такі положення українського законодавства. З питань використання водойм в Україні діють Koнституція України ст. 47 Водного кодексу України та постанова Кабінету Міністрів України № 1042/93.

Відповідно до цих законодавчих актів водні ресурси є об’єктами права власності українського народу, а права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією та законами України. Зокрема ст. 47 Водного кодексу України визначає, що загальне водокористування здійснюється громадянами України для задоволення їхніх потреб безкоштовно, без закріплення водних об’єктів за окремими особами та без надання відповідних дозволів.

У статті перелічені деякі основні потреби громадян, до яких входять купання, плавання на човнах, водопій тварин, любительське і спортивне рибальство. До любительської та спортивної рибаловлі належать способи ловлі риби без застосування обладнання для промислового вилову риби (сітки, неводи, ятері та ін.), а також обладнання, яке заборонене для використання при ловлі риби в Україні як таке, що наносить шкоду популяції риби, екології водних об’єктів, завдає поранень (електроприлади для ловлі, прилади, які створюють ударні навантаження, та хімічні сполуки, котрі призводять до тимчасової недієздатності риби та негативно впливають на інші види водних організмів).

До дозволених належать вудочки, донні вудочки, закиди та вудочки для лову плавом, спінінги та ін. Для збільшення запасів риби дозволяється оренда окремих водойм за рішеннями районних органів державної влади. При цьому встановлено, що оренда здійснюється тільки в межах законодавства України та виключно для розведення, відгодівлі і наступного вилову та реалізації тільки окремих видів риб, які виробляють рибозаводи в Україні. Для штучних водойм такими видами риб в Україні встановлені короп, товстолоб та білий амур.

При цьому постановою визначається порядок і правила господарювання орендарями, зокрема щодо питань документальної звітності та відповідальності в разі нанесення шкоди.

Для здійснення контролю за використанням водойм за призначенням орендарі зобов’язуються вести відповідну документацію і фінансову звітність (кількість і види закупленого молодняка, кількість і терміни використання придбаних комбікормів, графіки годівлі риби, в т. ч. і в спеціальних тимчасових садках для молоді, книги обліку і графіки перевірок стану води, насичення води киснем, затверджений план вилову риби для реалізації).

При цьому особливо наголошується, що орендар не має права вилову аборигенних видів риб (карась, плотва, окунь, щука, плоскирка і ін.) у водоймі, а така риба підлягає після сортування виловленого обов’язковому поверненню до водойми, про що складається акт за участю представників державного органу влади, органу місцевого самоврядування.

Орендар не має права забороняти любительське рибальство на водоймі. Категорично заборонено встановлювати та стягувати плату з рибалок-любителів, оскільки такі дії кваліфікуються чинним законодавством як здирництво і переслідуються законом в рамках Карного кодексу України.

При цьому орендар має право попередити і контролювати, щоб виловлені види риб, які розводяться, були повернуті до водойми. А до уваги може братися лише та риба, що відповідає середньоваговим показникам конкретного виду, що перебуває на відгодівлі.

Скарги на орендаря можуть подаватись орендодавцю, сільраді, міськраді чи райдержадміністрації, в органи прокуратури, а також в обласне державне Управління охорони і відтворення живих ресурсів та регулювання рибальства.

Тож рибалки-любителі повинні знати свої права на цілком заслужений, а головне безпечний улов. А місцева влада, себто орендодавець має ці права захищати. Та і орендар повинен пам’ятати, що «скупість і фраєра згубила», на кілька рибин зловлених вудкою не збідніє, а от відповідальність, якщо раптом «нарветься» на освіченого рибалку понесе.

Коментарі
09 Червня 2016, 11:43
Закони і постанови прекрасні! Але... Попробуйте ловити згідно вимог законів: те,що станеться відпочинком не назвеш. Із 100 випадків - 100% буде грандіозний скандал з сумними наслідками і послідуючою судовою тяганиною.
09 Червня 2016, 12:02
<p>Звісно, заради уникнення конфлікту в момент пред'явлення орендарями претензій, треба відступити. Але ж ніхто не завадить Вам звернутися у відповідні органи після інциденту. Потрібно вирішувати проблему цивілізованими методами. Наприклад, написати заяву/звернення до орендодавця, чи в екологічну службу. Все по закону! Просто мовчати в той час, коли порушують Ваші права, вже не актуально...</p>
09 Червня 2016, 14:10
Спробуйте десь ловити на ставках рибу і наведіть конкретний позитивний приклад. Тоді подякуємо.А так це просто заклик до конфліктів.
09 Червня 2016, 15:06
Не викладайте неправдиві речі.<br/>Перше - Постанови КМУ за таким номером 1042/93 - НЕМАЄ.<br/>Друге - ст. 47 Водного кодексу передбачає вільний доступ ВСІМ ГРОМАДЯНАМ до ВОДОЙМ, які перебувають у власності органів виконавчої або законодавчої влади і ЯКІ НЕ ПЕРЕДАНІ У КОРИСТУВАННЯ орендарям. ВИТЯГ з ст. 47 Водного Кодексу УКРАЇНИ&quot;На водних об'єктах, наданих в оренду, загальне водокористування допускається на умовах, встановлених водокористувачем, за погодженням з органом, який надав водний об'єкт в оренду.<br/><br/>Водокористувач, який узяв водний об'єкт у користування на умовах оренди, зобов'язаний доводити до відома населення умови водокористування, а також про заборону загального водокористування на водному об'єкті, наданому в оренду.&quot;<br/>А ТЕПЕР ОБ&quot;ЯСНЯЮ ПО ПРОСТОМУ , якщо я є орендарем водойми (НА ЗАКОННИХ ПІДСТАВАХ) і в договорі оренди не передбачено допуску на водойму РИБАЛОК, ФІАЛОК і т.п. ТІЛЬКИ Я ВПРАВІ ДОЗВОЛЯТИ ЛОВИТИ РИБУ, КУПАТИСЯ та інше ГРОМАДЯНАМ<br/>І НЕ ПЕРЕКРУЧУЙТЕ ЗАКОНОДАВСТВО УКРАЇНИ??? ВЧІТЬ ЙОГО....
09 Червня 2016, 15:29
Щодо Постанови Кабінету Мінітрів України - за номером 1042/93 ВОНА Є В &quot;ПРИРОДІ&quot; тільки ВОНА не стосується питання водних об&quot;єктів. <br/>А звучить так &quot;Про затвердження Положення про управління з питань торгівлі обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій&quot;.<br/>ЩОДО &quot;Наприклад, написати заяву/звернення до орендодавця, чи в екологічну службу. Все по закону! Просто мовчати в той час, коли порушують Ваші права, вже не актуально...&quot; ТО ОРЕНДОДАВЕЦЬ КОЛИ ПЕРЕДАЄ в ОРЕНДУ ВОДНИЙ ОБ&quot;ЄКТ МАЄ ВИМАГАТИ (ВКЛЮЧИТИ) в договір оренди щодо купання, вилову риби (АЛЕ ЦЕ МАЄ БУТИ ПОРОЗУМНОМУ - тобто РИБАЛКИ не ПОВИННІ ВИЛОВЛЮВАТИ 20- 25 кг. карпа В МЕНЕ на ВОДОЙМІ за один заход - є і такі... НУ і так далі).<br/>Веду до того, що ніколи орендар не вижене нормальну - адекватну людину зі свого ставка, якщо вона прийшла покупатися і т.д.). НО КОЛИ ПРИХОДЬ &quot;ЗБРОД&quot; і КАЧАЄ &quot;СВОЇ ПРАВА&quot; бо десь хтось комусь сказав, чи НАПИСАВ що ЇМ ВСЕ МОЖНА. <br/>ТО ХАЙ ВІЗЬМУТЬ В ОРЕНДУ ВОДОЙМУ В НАС в РАЙОНІ ЇХ БАГАТО ( ЦЕ ТАК ЗВАНІ ЗАГАЛЬНОГО КОРИСТУВАННЯ) ???
09 Червня 2016, 20:37
До першого орендаря. Складається таку враження, що ви ст. 47 водного кодексу недочитали. А саме, те що дозвіл про обмеження водокористування тобто рішення приймає відповідна рада, хотілося б побачити ваші потуги при спробі протягнути таке рішення через будь_яку раду нашого району, це поперше, а подруге в останньому абзаці ст.47 ясно сказано, якщо водокористувачем або відповідною радою не встановлено обмежень, то загальне водокористування визнається дозволеним без обмежень. Об'ясняю попростому, якщо у вас нема відповідного рішення ради ви не маєте права обмежувати водокористування.
10 Червня 2016, 15:28
Шановний прочитайте уважно ще раз водний кодекс, особливу увагу зверніть на ст. 47 та 51. І разом з тим про правила любительского та спортивного риболовства. Які 20-25кг карпа, дозволяеться ловити не більше 3кг на добу і аборенні види риб. А ставки зариблюються лише коропом, амуром та товтолобом, все інше це оборегенні види риб. Якщо зутрінемось у вас на водоймі тоді поясню ваші помилки.
10 Червня 2016, 15:50
Ловлю так давно і буду ловити. Конкретні приклади: с. Озерце, с. Линів, с. Шельвів та інші.<br/>Великий мінус редакції що вона разом з даною статею не пояснила правил лову, правил спортивного та любительского лову. В тих правилах є і добова норма і ростова норма, тип і кількість засобів лову.
17 Червня 2016, 20:26
Не ставте себе Богом.Коли взяли в оренду ставка за 250 грн у рік , (я говорю за Кучинського) і фактично загадили ставок - за це я вважаю вам потрібно заплатити кругленький штраф, або сісти в тюрму. Третього не бачу<br/>Я це пишу за орендатора Кубань. Взагалі цим горе-арендатором потрібно зайнятись. <br/>І я, і добрі люди, яким не байдуже місто - цим обов&quot;язково займуться ;) Не переживайте, і до вас дійде черга отримати пинька під зад
05 Серпня 2017, 14:54
в тих капіталістів треба давно позабирати і віддати людям...бізнесмени херові
27 Січня 2018, 00:27
а таких орендарів,які кубані орендують,які в ставок нічого не вклали,ні риби не запустив,бо якби там був товстолоб чи амур,то він би так не заростав,літом,відібрати ставка і шраф накласти(було б непогано ще й по шапці надавати).
Коментар
19/04/2024 П'ятниця
19.04.2024
18.04.2024