Чому рожищани скептично ставляться до створення ОСББ?

01 Травня 2016, 19:00
3767

Тільки ледачий, або повністю байдужий громадянин нині не нарікає на комунальні служби, які не справляються з ремонтом будинків, каналізаційних мереж, дахів і під’їздів. 

Невеликі комунальні підприємства, як, скажімо, у Рожищі, не мають достатніх коштів на вирішення цих проблем. До того ж, якщо певні ремонтні роботи і відбуваються, то мешканці будинків не завжди задоволені їх якістю. 

На жаль, і до сьогодні більшість українців залишились консервативними прибічниками радянської системи ЖЕКів. Люди вважають, що капітальний ремонт багатоквартирних будинків – це справа держави чи органів місцевого самоврядування. Проте, чомусь забувають, що саме вони є власниками квартир, а відтак і будинку, де вони проживають. Помешкання давно приватизовані, тому логічно було б самим громадянам за ними доглядати. Власники індивідуального житла дають собі раду самотужки, за винятком справді екстремальних ситуацій. Чим тоді відрізняються від них громадяни, які мають приватизовані квартири?

Щоб змінити цю радянську звичку людей, а заодно і виробити нові підходи в обслуговуванні житлового фонду, держава взяла курс на самоорганізацію населення. У 2002-му році ВРУ прийняла Закон «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку». А щоб вже остаточно поховати монополію комунальників і ЖЕКів, минулого року Президент України Петро Порошенко підписав ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

Цей закон перекладає повну відповідальність за утримання та управління будинком на його мешканців. Відтепер власники квартир мають опікуватися не лише своїми оселями, а й сходами, ліфтами, дахами та подвір’ями. Згідно з нововведенням, мешканці мають час до 1 липня 2016 року, щоб визначитися з тим, хто здійснюватиме управління їхнім будинком надалі.

Під час загальних зборів мешканці повинні обрати управителя будинком з-поміж себе або запросити керуючу фірму, яка надаватиме усі житлово-комунальні послуги, утримання будинку, ремонт, буде підзвітною мешканцям. Вартість таких послуг буде визначатись за домовленістю сторін. Щоб збори відбулися, достатня присутність трьох мешканців зі всього будинку. Однак все, про що йтиметься на зборах, ініціатори зібрання мають письмово повідомити інших та шляхом опитування решти мешканців ухвалити остаточні рішення.

Якщо власники квартир не зможуть дійти згоди до липня, тоді міська рада  сама призначить управителя (управдома), який може встановити такі тарифи на обслуговування будинку, що мешканці будуть самі не раді новаціям.

Досвід великих міст, зокрема, Луцька, підтверджує, що там, де були створені ОСББ, у мешканців будинків з’явилась можливість значно поліпшити умови проживання і позбутись монополії жеків, які диктували мешканцям свої умови і тарифи на послуги. Великі ОСББ мають свої банківські рахунки, на яких акумулюються чималі кошти. Їх, як правило, вистачає і на поточний ремонт будівель, і на зарплату керівника ОСББ, якщо потрібно бухгалтера, сантехніка чи двірника.

Але все це гарно виглядає у порівняно нових багатоквартирних будинках зі ще не зношеною системою комунікацій, новими покрівлями і сходовими клітками. Інша справа – старі будівлі 50-70 років, більшість з яких десятки років не бачили капітального ремонту. Саме таких більшість у Рожищі.

Тому, заклик місцевої влади до жителів створювати ОСББ часто-густо сприймається скептично.

"Люди звикли жити по-старому. Сподіваються, що влада і надалі за них думатиме. Вони не розуміють, які переваги матимуть, коли створять ОСББ, — вважає заступник міського голови Іван Лукасевич. — Для прикладу, в ОСББ не може мешканець взяти і самовільно поставити, скажімо, гараж на прибудинковій території. Бо це спільна земля, і потрібна згоди більшості членів об’єднання. Люди вирішать, що замість гаража краще облаштувати дитячий майданчик, або поставити лавочки, посадити  дерева".

Або, скажімо, експлуатація підвальних приміщень. У центрі міста їх можна здавати в оренду підприємцям, а ці гроші витрачати на ремонт будинку. Коли люди стають власниками, то більш ретельно стежать за порядком не лише у під’їздах. Вони вже не дадуть чужим викидати сміття у свої контейнери, бо за послуги із вивозу сміття щомісяця сплачують гроші.

І головне — успішність створення і функціонування ОСББ залежить від ініціативних людей. Важливо обрати толкового голову об’єднання. Добре, коли у будинку є людина, яка розбирається у комунальних питаннях і фінансах, і якій би довіряли сусіди.

У Рожищенській міській раді повідомили, що на сьогодні у місті створено 16 об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Проте, у цьому переліку немає жодного по-справжньому багатоквартирного будинку. Це невеличкі, як правило, двоповерхові будови від 4 до 16 квартир, а також колишні старі гуртожитки вже неіснуючих підприємств – РТП, Сільгосптехніки, фабрик «Лучанка» і «Динамо». В класичному розумінні ОСББ їх важко назвати. Ці об’єднання розраховували лише на одне – приватизацію прибудинкової землі та відмову від сплати квартплати. Оце, власне, і все.

"Років 5 тому, ми створили ОСББ, — розповідає Валентин, мешканець будинку №96 по вулиці Незалежності. – Що змінилось з того часу? Окрім того, що не платимо ПЖКГ за обслуговування будинку, то і нічого. Правда, є ще плюс – приватизували власне подвір’я. Люди поробили прибудови. Ніякого спільного рахунку не маємо, грошей на ремонти не збираємо. У нас кожен сам за себе.

ОСББ по вул. Незалежності, 96
ОСББ по вул. Незалежності, 96

 

Дещо інша ситуація в одному з перших ОСББ міста на вулиці Драгоманова, 9а. Голова цього ОСББ та очільник Асоціації ОСББ Рожища Віталій Луць завжди радо може поділитись досвідом, як організувати цю справу. Бо переваги у цьому свої є, вважає він.

Голова ОСББ на Драгоманова, 9а Віталій Луць з радістю ділиться досвідом
Голова ОСББ на Драгоманова, 9а Віталій Луць з радістю ділиться досвідом

"У нашому випадку великий плюс від створення ОСББ – це отримання при будинкової території у спільну власність. Черговість ремонту, заміну вікон чи можливість прибудови – ці питання ми вирішуємо на загальних зборах. Таким же способом ми обираємо і підрядника, якщо не можемо впоратись з ремонтом власними силами. Щомісячна плата з наших мешканців символічна – 50 гривень на місяць, бо у будинку чимало пенсіонерів. Але поки що у нас не було проблем, яким би ми не дали раду", — розповів Віталій Луць, який, до речі, головує на добровільних засадах.

ОСББ на Драгоманова, 9а
ОСББ на Драгоманова, 9а

 

У переліку ОСББ у міській раді значиться будинок по вулиці Незалежності, 94. Це колишній старий гуртожиток «Сільгосптехніки», збудований ще у 1957 році (на фасаді видніється дата будівництва). Але тутешні мешканці ні слухом, ні духом про те, що вони вже є повноправними власниками будинку і прилеглої території.

"Коли наш гуртожиток передали в комунгосп, то відразу провели збори. Мовляв, створюйте ОСББ і самі доглядайте за будинком, - розповідає літній чоловік, який не захотів назватись. – Нас тут 7-8 сімей. Як ми його доглянемо? Ви подивіться, він ледь не розвалюється. То ми так і сказали – спочатку капітальний ремонт, а потім – ОСББ. Щоправда, вже покійний Алієв дав команду комунальникам, то вони хоч фасад частково оновили. Але на тому і все".

ОСББ по вул. Незалежності, 94
ОСББ по вул. Незалежності, 94


 

Саме занедбаність житлового фонду, зношеність мереж водо- і теплопостачання стають на заваді створенню нових об’єднань співвласників житлових будинків. Люди чомусь впевнені, що влада хоче перекласти на їх плечі облаштування і догляд старих будинків, бо сама не може дати їм раду. Мовляв, а коли станеться біда – зірве дах, або завалиться стіна, як самотужки ті кілька сімей зможуть ці проблеми вирішити. Краще вже вносити квартплату, а у випадку чого вимагати від комунгоспу проводити ремонтні роботи.

 

"Ми не проти створення ОСББ у нашому будинку по вулиці Чайковського, 13, - розповідає ініціаторка об’єднання Зоряна Чирук. – Я навіть жалкую, що не зробили цього 4 роки тому, коли вперше у жильців виникла ця ідея. Скільки за цей час можна було б назбирати грошей на ремонти, якщо взяти до уваги скільки ми заплатили в комунгосп за обслуговування будинку. Відколи збудований наш будинок (1973 рік – ред.), комунальники тут практично не бували".

Мешканці будинку на Чайковського, 13 хочуть організуватися в ОСББ, але мають претензії до комунальників
Мешканці будинку на Чайковського, 13 хочуть організуватися в ОСББ, але мають претензії до комунальників



Мешканці цього будинку налаштовані на створення об’єднання, але за умови, що комунальники допоможуть встановити вхідні двері в під’їзди, замінять вікна на сходових майданчиках, відремонтують частину даху і вхід у підвал.

"Зрозумійте, ми не просимо багато. Ми б і самі багато чого зробили, але серед жильців — 20 пенсіонерів. Заміна вхідних дверей вкрай необхідна. Ми звернулись до міського голови з цим питанням. Але нам надійшла відписка – вашу заяву розглянуто. Ремонт під’їздів буде проведений працівниками ЖКГ згідно з планом ремонтних робіт багатоквартирних будинків за умови співучасті мешканців даного будинку. Та ми не проти співфінансування. Але де цей план ремонтів. Хоча б надіслали нам по черговість ремонтів. Які ми у тому списку – п’яті чи десяті… Просимо у ЖКГ прислати робітників, щоб допомогли перекрити частину даху, там зігнила балка. У нас є свої матеріали для ремонту, але нема людей. І питається, за що ми платимо квартплату? – відверто ділиться про наболіле Зоряна Чирук.

Відповідь від міської ради на прохання мешканців замінити  старі двері
Відповідь від міської ради на прохання мешканців замінити старі двері

Люди у цьому будинку і справді не байдужі. Хоч приміщення і старе, але як-ніяк доглянуте власними силами. Бордюри побілені, сходи пофарбовані, на старих вікнах, які потребують заміни – чисті фіранки.

"Була у знайомої у Києві. Вона живе в одному з багатоповерхових будинків, який входить в ОСББ. – долучається до розмови сусідка Зоряни Чирук пані Галина. – Так ось, вона розповідала, що на початку збирали дуже багато грошей на ремонт. А коли все привели до ладу, то вже практично люди платять мінімум. У них чистота і порядок в під’їздах. Кожна квартира має своє місце на стоянці, незалежно чи є у них авто чи нема. Посеред двору гарні клумби з трояндами".  

Зрозумілі емоції жінки, бо й Рожищі хочеться жити не гірше, аніж в столиці. Звісно, умови, в яких ми живемо, різняться з київськими. Але й і у нашому місті спільними зусиллями влади та громади можна зробити чимало хорошого. Було б лише бажання і натхнення.

Микола БЄЛОВ

Фото автора

*** Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Район.Рожище» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа).

Коментарі
02 Травня 2016, 14:45
Звичайно, кожен сам за себе!!! Тому що, молодь з будинку хочуть робити зміни на території, біля будинку, провести спільну каналізацію, і відповідно згодні виділяти кошти, а пенсіонери проти, і грошей в них не так і багато! Перший поверх просить полагодити паркан та зробити ворота, другий поверх проти, бо вони до цього не мають відношення!!! Другий поверх пропонує загальним коштом полагодити дах, а тим хто на першому поверсі на голову не капає! Отак і живуть кожен сам за себе! Перш ніж країну змінювати і владу, потрібно почати з власних квартир!
Коментар
28/03/2024 Четвер
28.03.2024