"21 порося від однієї свиноматки - рекорд свинокомплексу!" - виконавчий директор "ТзОВ Чебені-плюс" Сніжана Клімович

05 Березня 2016, 10:00
8031

Аграрний бізнес сьогодні — один із найперспективніших і відносно швидкоокупних напрямків діяльності, свого роду рушій економіки країни, адже майже половина усієї валютної виручки держави надходить саме від зовнішньоекономічної діяльності агарного сектора економіки. 

На фоні загального не то розвалу, не то пригальмованого розвитку сільського господарства Рожищенського району впевнено і з реальними показниками працює і розвивається Товариство з обмеженою відповідальністю «Чебені плюс». 

ТзОВ«Чебені плюс» було засноване 19 липня 2001 року на базі викуплених майнових паїв і створювалось за формою господарювання як селянсько-фермерське господарство. Нині – це одне з найбільших спеціалізованих підприємств із виробництва свинини не лише в районі, а й в області. А по окремих показниках і характеристиках цей комплекс запросто конкурує на загальнодержавному рівні.

Так, для прикладу, у 2005 році на базі підприємства відбулась загальнореспубліканська нарада-семінар за участі Міністра аграрної політики Олександра Баранівського.

Засновником підприємства є Анатолій Калинюк — людина, яка не словом, а ділом говорить за себе і за команду, яку організував навколо себе. 

Сьогодні «Чебені плюс» мають сімсот власних свиноматок, які дають хороші приплоди і забезпечують комплекс молодняком. Підприємство має свій завод з виготовлення кормів, Основний партнером для виготовлення власних кормів є  – ТзОВ «Вілія Трейд». Вироблене м'ясо реалізується по області в супермаркети ПП «ТД»Салют», ТзОВ «Континіум Трейд», а основним клієнтом по живій вазі є ФГ «Поляна М», ТзОВ «Євро комерс» та інші. Щомісяця свинокомплекс постачає у переробку близько 150 тонн  свинини.

...Територія свинокомплексу огороджена, окультурена, ковані ворота, бруківка при вході, охайні тваринницькі приміщення, в загорожі неподалік воріт страуси. Дивишся на все це, мимоволі згадуєш приказку «брудно, як в свинарнику» і розумієш, що ця приказка тут ну просто недоречна. Не у кожного господаря вдома на подвір’ї так охайно, як на цьому свинокомплексі.

Трохи далі від воріт – яблуневий сад, розарій, доріжки між усіма приміщеннями заасфальтовані, бордюри побілені – ну просто Європа!.. 

Щоб увійти на територію свинокомплексу потрібно пройти дезінфекцію та одягнути бахіли.

Виконавчий директор комплексу Сніжана Клімович розповідає, що підприємство розпочало свою роботу усього із 40 свиноматок. Було нелегко, були зростання і падіння. Було все, адже маєш справу не з бізнесом неживої природи, а  з живими організмами.

Пройшло немало часу, а ще більше було потрачено сил і нервів, поки налагодили виробництво. «Цей комплекс – це частина душі, життя, це в деякій мірі і сенс буття і власника і усіх, хто тут працює, адже байдужість тут не дасть ніяких результатів, лише натхнення, самовідданість та навіть любов – це запорука успіху», — зауважує Сніжана Сергіївна.

Інтенсивність праці, дійсно, тут дуже висока, так само, як і на високому рівні перебувають технології, які запроваджені на виробництві. Усе передове, усе нове, усе сучасне.

Уже як стандарт, як правило, яке ніхто навіть і не ставить під сумнів, але за півроку свині набирають вагу понад 110 кілограмів, середньодобові привіси складають 950 грамів, а вихід поросят на одну свиноматку 27 голів. Кожне приміщення комплексу виконує свої функції.

Маточники, приміщення для утримання свиней на відгодівлю, лабораторія, підсобні приміщення – геть усі будівлі максимально раціонально розташовані одна відносно одної. Це обумовлено, в першу чергу, технологією утримання.

Окремим  важливим моментом, за словами пані Сніжани, є сам процес утримання і формування за групами. «Взагалі для уникнення проблем при формуванні будь-якої групи свиней слід керуватися певними правилами. Перш за все, вага тварин в одній групі на момент її формування повинна бути максимально однорідною. Що більшою буде різниця між окремими тваринами, то імовірнішим буде і подальше відставання у рості й розвитку менших і слабших. До того ж, подальше переформування груп є дуже небажаним. Це пов’язано, з одного боку, із відновленням бійок за положення у групі, а з іншого – з можливим занесенням хвороботворних збудників, до яких група може виявитися чутливою. Таким чином, малі та середні групи бажано здавати на забій цілими, для великих груп існують технічні засоби, які допомагають у сортуванні», — резюмує Сніжана Сергіївна.

На підприємстві утримують свиней трьох порід – Великої білої, Ландрас та Дюрок. Вони стійкіші до хвороб, добре плодяться, а їхнє м'ясо має хороші смакові якості. Сніжана Сергіївна розповідає, що найбільшим рекордом їхнього свинокомплексу стало народження 21-го поросяти від однієї свиноматки. Власне, наблизити цей рекорд до планових повсякденних показників – одне із завдань підприємства.

Що ж до ваги та розміру свиней, то тут особливих рекордсменів не було, адже вік свині на такому підприємстві досить короткий.

Біля свиноматок поросятка перебувають недовго. У віці 21-28 днів їх переводять до іншого приміщення, яке іменується "ясельками". У теплих камерах з решітчастою підлогою поросятка доростають до 30 кілограмів. Цікаво, що всі вони – куцохвості. Як пояснив ветеринарний лікар комплексу, поросяткам відрізають хвостики, щоб запобігти канібалізму, бо іноді вони можуть кусати одне одного. Бували випадки, коли порося, якому відгризли хвоста, стікало кров'ю. Десь приблизно у три місяці підсвинків ставлять на відгодівлю.

В одному свинарнику утримують по тисячі голів свиней. І годівля, і напування тварин автоматизоване, тож таку кількість свиней спокійно обслуговує одна людина.

У ході розмови не оминули питання племінної справи. Так, дійсно, цей напрямок тут пріоритетний. Адже саме від генетики у значній мірі залежить результат роботи. Племінних хряків, свиноматок купували в найкращих господарствах, в тому числі й за кордоном. 

На наше запитання – Де? І за які ціну? – Сніжана Клімович тільки посміхається та переводить розмову в інше русло. Однак з гордістю розповідає про умови для працівників: побудовано лазню, столову. Але головна цінність для підприємства – людина. У людях тут цінують чесність, порядність, професіоналізм. Успішне те господарство, де кожен ставиться до роботи, як до власного бізнесу. Сьогодні в господарстві злагоджена команда і контроль на кожному кроці зайвий, тому для втілення нових проектів уже потрібно набагато менше часу, як це було раніше.

На питання ж, скільки ж в середньому заробляють працівники підприємства, Сніжана Сергіївна сміється і каже, що кожен хто бажає заробити – має таку можливість, обмежень немає. Тут діє досить таки дієва система стимулювання і стримувань від неякісного виконання своїх функціональних обов’язків працівниками.

Усі технологічні процеси, саме виробництво комплексу – це результат поєднання новітніх технологій, бажання рости і розвиватись, єдиної думки молодої, але дуже фахової і прогресивної команди. Така важка, але в той же час прогресивна праця, праця, результати якої захоплюють дух, не може бути непоміченою. 

Нещодавно Гарант Конституції України своїм Указом №18/2016 за значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний розвиток Української держави, багаторічну сумлінну працю нагородив Клімович Сніжану Сергіївну медаллю «За працю і звитягу». І це є, без сумніву, заслужено.

Але не лише однією працею і результатами праці Сніжана Сергіївна заслуговує на добре слово. Бізнес, в якому вона працює, є соціально відповідальним і не лишає поза увагою громаду села, на території якого працює свинокомплекс. Більше того, не лишаються поза увагою і події на Сході України. Власник Анатолій Олексійович постійно в зону АТО передає допомогу різного характеру. 

Коментар
28/03/2024 Четвер
28.03.2024
27.03.2024
20:39