Традиції колядування в Рожищенському районі: минуле та сучасність

14 Січня 2016, 12:00
4719

Зима – час святкувань, пишних столів, колядок та щедрівок.

Наші предки вірили, що саме у час новорічно-різдвяних свят відбуваються дива, а всі бажання здійснюються. Та яке Різдво без колядки?

Цікаво дізнатися, як колядували колись. Волинь – регіон великий,  кожен район має свої особливості святкування Різдва, Меланки, Василя та Водохреща. Звичаї могли відрізнятися навіть у сусідніх селах. Про це старожили згадують з усмішкою.

— Як колись колядували? О, то було! Починали ходити звечора, 6 січня. Ходили і хлопці, і дівчата, в гарних хустках. Ходили в двір, під вікна, хлопці просили колядувати. Хто давав добро, тому співали. А були хазяї шо і в хату просили, і навіть сто грам наливали. Посля того як заспівали, то давали колядникам хто шо міг: хто пироги, хто солодке, хто гроші дрібнї, — згадує уродженка села Береськ Людмила Дзіковська.

Жінка не пригадує, щоб колядники ходили вдень. Втім, змінюються часи, змінюються і звичаї, кожне село переймає досвід від старожилів зі «свого кутка».

Не менш цікавою є і традиція щедрування. 13 січня ввечері прийнято водити Маланку, так звані в народі «перебіранці».

— Маланка — дівчина бешкетлива, аби потрапила в хату, починала робити справжній рейвах: то смітник переверне, то підмітати почне сміттям до хати, — додає бабуся Люда. — Як тільки смеркне, поперебираються, з хлопця зроблять Маланку, можуть і другі хлопці цвітасті хустки і спудниці повдівати, тоді ідуть по хатах. А от чи водили козу, я вже не помню. Як хто, ну, ми не водили.

Непереливки було тим господарям, які не впустили ватагу, бо шкодити «перебіранці» ой як вміли!

— Ну отак, шоб уже велику шкоду робити, то нє. А от там, де жила дівка і до неї хлопець ходив, то устеляли отаку дорогу! Ломаччя, мотлох усякий клали, шоб хто побачив, той знав шо туди хлопець ходить. Могли снопів у криницю напхати, як ото раз нам зробили, шо прийшлося чистити, — розповідає жінка.

В Копачівці ватага ходила не лише з Маланкою, а й з козою, смертю, циганкою, чортом та дідом. Подекуди міг бути жид та лікар, то вже як молодь надумає, все залежало від кількості чоловік у групі.

— Розмальовувалися, перевдягалися чим страшніше, тим лучче, і ходили ввечері по хатах. І попробуй не впустити! Будеш мати лихо! Одного разу з дідом не впустили ми отаких колядників, то зранку з хати вийти не могли — підперли двері й фіртку зняли. Ходили по сусідах шукали! — каже Віра Дзідз з Копачівки.

Жінка пригадує, що одного разу у сусідів зняли ворота та кинули на колгоспне поле, через дорогу від хазяйської хати, яке було засіяне озимою пшеницею. Вночі снігом притрусило землю та заховало під покровом і ворота. Ще довго господар шукав свою фіртку по людях. Так і не знайшов, довелося ставити нові. «Пропажа» знайшлася аж після жнив, коли викосили пшеницю. На стерні розпростерлися зняті збитошниками ворота.

Вже зранку 14 січня на Василя по людських домівках ходили хлопці та посівали, бажаючи господарям усіх гараздів.

— Молодь не забуває традиції свої предків, — розповідає керівник народного аматорського театру Рожищенського РД  "Просвіта" Наталія Марценюк. — Колядки, які співали ще наші бабусі за Різдвяними столами, в часи, коли це було заборонено, але, на щастя, не викорінено, стають основою репертуару будь-якої щедрувальної групи. Наприклад, народний аматорський фольклорний колектив "Джерела" БК села Топільне виконує колядки "Святая Варвара", "Ой у полі полі, виросла ялина", "Що то за предиво, диво-новина?", "Бого ся рождає".

Приємно, що в нас відроджується традиція водіння вертепу на Різдво, з героями, які притаманні лише цьому дійству. І хоча здається, що переспівано, почуто вже багато, учасникам художньої самодіяльності вдається дивувати своїх слухачів.


Так, щорічно в Різдвяні дні РД "Просвіта" проводить районне свято, своєрідний фестиваль колядок та щедрівок, на який з`їзджаються учасники з усього району, облаштовують виставкові столи, де всі бажаючі можуть скуштувати різдвяні страви, що готують в тому чи іншому селі. От ніби один район, а самої куті — кільканадцять різновидів, — додає Наталія. — А на сцені — справжня феєрія, колядничі гурти переплітають віншування з піснями, посіванками, водінням кози, Меланкою і т.д.

Кожен колектив неповторний, самобутній, про це не говорити, це треба бачити!!!

Тож запрошую всіх на справжнє новорічне дійство з колядками та щедрівками, яке відбудеться у РД «Просвіта» 14 січня о 13-й годині. 

Фото надане редакції Район.Рожище Наталією Марценюк.

 

 

 

Коментарі
13 Грудня 2019, 18:18
Коляди - це цикл найбільших річних свят Творця, час народження Кола Року (Різдво Коляди)! <br/>Маємо берегти давній Православний Світогляд! Бо він нас робить українцями!<br/>Також маємо знати, що юліанський та григоріанський календарі не мають ніякого стосунку до православного Різдва!<br/>Чому? Про це читайте тут - http://koliada-kalendar.tilda.ws<br/>Важливо пам'ятати і давнє вітання на православне Різдво.<br/>Колись вітались так - &amp;quot;КОЛЯДА НАРОДИЛАСЬ!&amp;quot;, у відповідь - &amp;quot;СЛАВИМО ЇЇ !&amp;quot;<br/>Так звучала щира подяка Творцю за його опіку над миром, за нову програму Кола Року - Коляду!<br/>Про давні православні свята Кола Року читайте тут - http://koliada-rizdvo.tilda.ws <br/>Шануймо українську духовність!
Коментар
23/04/2024 Вівторок
23.04.2024
09:50
22.04.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром