Зоні вільної торгівлі бути!

08 Січня 2016, 18:48
1406

З 1 січня 2016 року набула чинності угода про зону вільної торгівлі з ЄС. Асоціація надає багато переваг та можливостей українцям, однак це ще не означає, що Україна стала повноправним членом Європейського Союзу. Однак надія на членство все ж таки з’явилася. Чим корисна угода нам, пересічним громадянам? У документі прописано політичні, торгові й економічні права Євросоюзу й України та нові умови зони вільної торгівлі.

Як виграють українці від того, що угода набрала сили?

  1. Широкий асортимент європейських продуктів харчування, здешевлення їх на 10%.
  2. Покращення якості української продукції згідно з жорсткими стандартами ЄС.
  3. Збільшення активів західних банків, відповідно знижені процентні ставки за кредитами.
  4. Посилення захисту прав споживачів, повна заборона небезпечних продуктів, високі штрафи за порушення.
  5. Покращення умов праці, високі вимоги до роботодавців щодо безпеки громадян.
  6. Покращення екологічної ситуації, жорсткі вимоги щодо якості пального, заборона використання пального, у складі якого є свинець.
  7. Жорсткі вимоги до автомобілістів, обов’язкове встановлення автореєстраторів на великогабаритних, вантажних автомобілях, приладів обліку часу перебування за кермом, тестування автотранспорту на справність, спеціальні прилади на обмеження швидкості. Як результат – зменшення смертності на дорогах.
  8. Увезення недорогих текстильних виробів, що дозволить громадянам відмовитися від «секонд-хенду».
  9. Покращення умов транспортних перевезень пасажирів, сервісу, поява нових маршрутів і транспортних компаній в Україні.
  10. Розширення прав трудових мігрантів у країнах Євросоюзу. ЄС гарантує відсутність дискримінації заробітчан.
  11. Здешевлення автомобілів, увезених з Євросоюзу, у зв’язку з тим, що спецмито, встановлене Україною, буде скасоване.
  12. Заборона на продаж товарів «з рук» без контролю якості.
  13. Збільшення можливостей навчатися за кордоном.

Однак вище перелічені умови можуть принести як користь, так і шкоду нашим співвітчизникам. Якими можуть бути наслідки таких умов для рядових українців?

З позитивних моментів – можливо, буде впроваджений безвізовий режим з країнами ЄС, якщо Україна продовжить і забезпечить незалежність правосуддя, боротьбу з корупцією, зі злочинністю і нелегальними мігрантами, захист персональних даних і прав біженців.

З негативних – жорсткі вимоги Євросоюзу можуть негативно вплинути на кількість робочих місць. Можлива зупинка підприємств, робота яких не відповідає вимогам ЄС. Однак з позитиву – аналогічна кількість робочих місць може з’явитися у зв’язку з вливанням інвестицій.

Завдати удару в спину українцям здатна Росія. Як відповідь на угоду зовнішньої торгівлі з ЄС Москва може відмінити пільгові умови для українських працівників у країнах Митного союзу, зокрема в РФ.

Угода про зону вільної торгівлі з ЄС передбачає поступовий ріст зарплат і зниження девальвації гривні.

Варто нагадати, що в Росії вже не раз намагалися зірвати асоціацію України з ЄС. У Москві невдоволені тим, що українська економіка переходить на євростандарти: це унеможливлює приєднання України до Митного союзу, який складається з республік колишнього Радянського Союзу.

Рожищенський район уже співпрацює з країнами ЄС. Зокрема, на європейський ринок у 2015 році було продано товарів на 452, 7 млн грн. Великий попит у ЄС мають українська продукція деревообробної промисловості, устаткування та машини, харчові продукти, зокрема м’ясна та молочна продукція.

Свої товари в Європі торік реалізовували такі підприємства:  ТзОВ «Цунамі» — 79,1 %,  ТзОВ «Хадеа Стіл компанія» — 6,7 %, ПП «Л.П.С.» — 4,9 %, ТзОВ «Вудленд Україна» — 3,2 %, філії ТзОВ «Терра Фуд» — 1,1 %.

Загальна кількість товарів, які пішли на експорт з Рожищенського району за останні 10 місяців, — 92% на загальну суму 17,8 мільйона доларів.

Найчастіше продукція, вироблена у нашому краї, прямує до таких країн, як Австрія — 46 %, Німеччина — 18 %, Польща — 8,5 %.

Вже зараз можна прогнозувати, що угода про зовнішню торгівлю зробить співпрацю підприємств району з країнами ЄС лише інтенсивнішою та збільшить кількість товарів на експорт у країни Євросоюзу.

Коментар
16/04/2024 Вівторок
16.04.2024