Орхідеї не потребують надмірної опіки та вологи, а дарують настрій та красу

22 Жовтня 2015, 20:32
3869

Рожищанка Наталія Марценюк не тільки креативний керівник народного аматорського театру при РД «Просвіта», мама трьох діток, але й досвідчена квітникарка. А найбільше кохається її душа в орхідеях. Уперше інтерес до цих оригінальних квітів виник, коли в 14-річному віці Наталка зацікавилася творчістю Рекса Стаута, один з героїв якого, Ніро Вульф, мав колекцію орхідей і кожного дня по дві години проводив у своїй теплиці. Він возив їх на виставки, спостерігав за цвітінням... І коли орхідеї з’явились у вільному продажу, перша думка нашої героїні була такою: «От ви які, улюблениці Ніро Вульфа!».

— В моєму житті орхідеї з’явилися приблизно шість років тому, — розповідає пані Наталя. — Нічого оригінального: першу квітку подарували на 8 Березня, але не одну, а відразу три. Дивилася на них з острахом... Почала вивчати правила догляду. Повелася на таку поширену, але помилкову пораду-переконання, що орхідеям як рослинам тропічним потрібні підвищена вологість повітря, обприскування, мало не щоденне підливання і тому подібне. За що вже через два місяці поплатилася однією рослинкою. Далі пішла ціла низка експериментів та помилок. Паралельно я для себе дізналася, що можна купувати орхідеї, які вже перецвіли, за значно зниженою ціною, а після відпочинку вони випускають новий квітконос і цвітуть далі.

1

Дивовижно, за словами нашої співрозмовниці, очікувати, коли ж саме рослина починає випускати квітконоси. Від моменту, коли він проростає, і до початку цвітіння минає приблизно два місяці.

1

Зараз її колекція налічує близько 60 екземплярів. В основному це звичайні фаленопсиси, які ми звикли бачити на прилавках квіткових магазинів. Але є кілька експонатів трохи цікавіших, наприклад Венерин черевичок, дендробіуми, лудізія, фаленопсиси-сортовички, фаленопсиси ароматні та міні.

Говорити про ці рослини Наталія Марценюк може безкінечно. Знає кожну, так би мовити, в обличчя. Крім неймовірної краси, ще любить їх за те, що насправді вони зовсім невибагливі та живучі. Так, як часу в цієї енергійної жінки часто обмаль, то вони якраз є тими квітами, які дарують їй естетичну насолоду, не вимагаючи взамін великої уваги.

1

Тож пропонуємо вашій увазі кілька секретів Наталії Марценюк щодо вибору та догляду за цими напрочуд гарними рослинами.

— Треба перш за все пам’ятати про те, що орхідею можна згубити частим поливом, ніж навпаки, — розповідає квіткарка. — Перше, що роблю, коли приношу додому нову рослину (а остання була придбана вчора), то перевертаю її і витрушую майже весь ґрунт (переважно це соснова кора та мох). Особливо слідкую, щоб усередині під основою рослини нічого не лишилося. Це важливо! Не можна, щоб у горщику накопичувалася волога. Від надмірної вологи квітка може згнити, що не відразу помітно. Далі під цю основу кладу шматок пінопласту, щоб горщик не перевертався — насипаю каміння і великі кусні соснової кори (сама збираю і кип’ячу попередньо). Далі поливаю раз на 15-20 днів шляхом занурювання горщика на три четверті у воду на хвилин 15-30. Не можна, щоб корені орхідеї були вологими довше однієї доби! Ми зараз говорили саме про фаленопсиси.  

Лудізія, або черевичок, то вже трошки інше, але все одно краще пересушити, ніж навпаки. Корені фаленопсиса мають товстий шар веламену (власне, сам корінь — це тоненька ниточка всередині). Так от, цей веламен, як губка, накопичує вологу і поступово віддає її кореням. За 15-30 хвилин, поки горщик у воді, під час поливу веламен накопичує достатню кількість води, щоб доволі довго рослина не відчувала в ній потреби.

1

Ще в горщиках обережно можна наробити дірок, щоб була хороша циркуляція повітря і корені швидше просихали. Не варто підживлювати рослину, коли вона цвіте: це пришвидшує відцвітання.

1

А от що радить квіткарка тим, хто вирішив придбати орхідеї в магазині.

— Треба особливу увагу звертати на корені, щоб вони були міцними, товстенькими, щоб не де-не-де проглядали із субстрату, а ніби обплітали горщик зсередини. Листків має бути не менше 5-6. Добре вдивлятися у стовбур, щоб не було темних плям і точка росту (місце, звідки ростуть нові листки) була живою, важливо, щоб там не було ніякої чорноти.

Турбуйтеся про орхідею, але не перестарайтесь, якщо не хочете, щоб вона перетворилася на дорогий букет. Пам’ятайте, менше вологи —
більше користі.

Ірина Зенц

Коментар
20/04/2024 Субота
20.04.2024
19.04.2024